Scenariusz spotkania z rodzicami.
Temat: STOP agresji i przemocy.
Cele:
Ogólny: pozyskanie rodziców do współpracy w ograniczaniu agresywnych zachowań uczniów
Szczegółowe:
Zapoznanie rodziców z pojęciami agresji, przemocy i złości,
Rozpoznawanie form i rodzajów agresji oraz przemocy,
Uświadomienie roli szkoły i domu w pracy nad objawami agresji wśród dzieci,
Ujednolicenie oczekiwań wychowawczych rodziców i nauczycieli.
Środki dydaktyczne: szary papier, kartki samoprzylepne, pisaki
Metody i techniki: burza mózgów, dyskusja, miniwykład.
Formy pracy: zbiorowa, grupowa.
Bibliografia:
Braun-Gałkowska M., Ulfik-Jaworska I. Zabawa w zabijanie : oddziaływanie przemocy prezentowanej w mediach na psychikę dzieci. Lublin 2002.
Kulas H. Samoocena młodzieży. Warszawa 1986.
Ostrowska K., Tatrowicz J. (red.) Zanim w szkole będzie źle… Warszawa 2004.
Papież J., Płukis A. (red.). Przemoc dzieci i młodzieży w perspektywie polskiej transformacji ustrojowej. Toruń 2000.
Sokołowski M. Telewizyjny świat agresji. Edukacja Medialna, nr 4/1998.
Przebieg spotkania.
Część wstępna.
Przywitanie rodziców oraz podanie tematu i celów spotkania.
Dziękuję Państwu za znalezienie czasu i przybycie na to spotkanie. Zajmiemy się dzisiaj agresją, przemocą, złością. Tematy wciąż aktualne i wzbierające na sile w naszym życiu i życiu naszych dzieci. Nauczymy się je rozróżniać, poznamy ich rodzaje. Zastanowimy się nad rolą domu i szkoły w zapobieganiu tym zjawiskom.
Część właściwa.
Burza mózgów. Skojarzenia związane z agresją, przemocą, złością.
Teraz rozdam Państwu karteczki, na których proszę o wpisanie skojarzeń związanych ze słowami agresja, złość i przemoc.
Po zakończeniu ćwiczenia, nauczyciel przyczepia karteczki na odpowiednich arkuszach. Następuje omówienie efektów pracy.
Miniwykład.
Nauczyciel przybliża rodzicom rozumienie pojęcia agresji, przemocy i złości za pomocą krótkiej prezentacji multimedialnej (treść w załączniku). W trakcie miniwykałdu, nauczyciel prosi rodziców o podanie innych przykładów.
Dyskusja. Rola domu i szkoły w zapobieganiu agresji i przemocy.
Nauczyciel prosi rodziców, aby zastanowili się, w jaki sposób można walczyć z agresją i przemocą w szkole. Co mogłoby pomóc uchronić dzieci przed ich wpływem.
Część końcowa.
Podziękowanie rodzicom za aktywny udział w zajęciach. Wyrażenie chęci na zacieśnienie współpracy miedzy nauczycielami i rodzicami nie w obszarze walki z agresją i przemocą wobec dzieci. Wyrażenie nadzieji na poszerzenie pola do współpracy.
Podanie propozycji bibliograficznych, do których warto sięgnąć i linków, które warto odwiedzić.
Załącznik.
Złość – jenda z wileu emocji, których doświadcza człowiek. Jest związana z mobilizacją energii i pojawia się zazwyczaj w sytuacjach, w których napotykamy na przeszkodę (szeroko rozumianą) w osiągnięciu ważnego dla nas celu. Nie mamy wpływu na pojawienie się złości, mamy jednak wpływ na sposób jej wyrażąnia.
Agresja- to każde świadome, zamierzone działanie, mające na celu wyrządzenie komuś (również sobie) szeroko rozumianej szkody fizycznej, psychicznej lub materialnej. Jej charakterystyczną cechą jest używanie przez kogoś siły wobec osoby o zbliżonych możliwościach, mającej zdolność skutecznej obrony. Agresja jest często, lecz nie zawsze, sposobem wyrażania złości. W szczególnych warunkach agresja może przeradzać się w przemoc.
Rodzaje agresji:
Słowna i fizyczna,
Bezpośrednia (skierowana na rzecz lub osobę wywołującą złość), przemieszczona (skierowana na obiekt zastępczy), autoagresja (skierowana na samego siebie).
Przemoc – to forma agresji. Jej charakterystyczną cecha jest nierównowaga sił, osoba dopuszczająca się przemocy wykorzystuje swoją przewagę nad drugim człowiekiem ( fizycznej, emocjonalnej, społecznej, duchowej). Mamy z nią do czynienia wówczas, gdy osoba słabsza (ofiara) poddana jest przez dłuższy czas negatywnym działaniom osoby lub grupy osób silniejszych (sprawcy przemocy).
Formy przemocy:
Fizyczna: kopanie, bicie, niszczenie własności, wymuszanie pieniędzy…
Słowna: wyśmiewanie, ośmieszanie, plotkowanie, przyzywanie, rozpowszechnianie oszczerstw również przez smsy i e-maile….
Niewerbalna: miny, gesty….
Pośrednia: namawianie innych do ataków fizycznych lub słownych, naznaczanie, wykluczanie i izolowanie z grupy…
Sposoby zapobiegania agresji i przemocy.
Zacieśnianie więzi między uczniami, uczniami i nauczycielami.
Integracja.
Wprowadzanie sprawdzonych programów profilaktycznych
Gry i zabawy interakcyjne.
Rozbudzanie wyobraźni.
Poszerzenie bazy kół zainteresowań w szkole.
Współpraca między szkolą i domem.