KONSPEKT LEKCJI WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE
Prowadzący: Paulina Walas
Klasa: I Gimnazjum
Temat lekcji: Demokracja i jej oblicza
Cele ogólne:
Zapoznanie uczniów pojęciem i genezą demokracji oraz jej zasadami.
Cele szczegółowe:
W wyniku przeprowadzonej lekcji uczeń:
Przytacza i wyjaśnia pojęcia oraz terminy: demokracja, suwerenność, opozycja, pluralizm, rządy prawa, korupcja, referendum, demokracja fasadowa, rządy autorytarne i totalitarne;
Wymienia zasady demokracji i charakteryzuje je;
Odróżnia demokracje pośrednią i bezpośrednią oraz konstytucyjnej i większościowej;
Ocenia wady i zalety demokracji;
Metody i techniki dydaktyczne:
Pogadanka
Wykład informacyjny
Opis
Praca pod kierunkiem /praca ze schematem/
Debata „za” i „przeciw”
Środki dydaktyczne:
Podręcznik:
E. Dobrzycka, K. Makara, Wiedza o społeczeństwie. Podręcznik dla gimnazjum, klasa I, Gdynia 2009,Operon, s.68-72
Schemat „ Demokracja pośrednia i bezpośrednia”
Karta Pracy
Forma organizacji lekcji:
Praca zbiorowa i indywidualna
Tok lekcji:
Czynności organizacyjno-porzadkowe:
Przywitanie się z uczniami.
Sprawdzenie listy obecności.
Rekapitulacja wtórna:
Nauczyciel prosi o odczytanie prasówki przez wyznaczonego na poprzedniej lekcji ucznia i stawia oceną do dziennika.
Nawiązanie do nowych treści:
Nauczyciel podaje temat lekcji i zapisuje go na tablicy.
Nauczyciel wyjaśnia uczniom czego dowiedzą się na dzisiejszej lekcji /Na dzisiejszej lekcji poznacie pojęcie demokracji oraz jej genezę i zasady/.
Nauczyciel nawiązuje do wcześniejszych treści: pojęcia państwa demokratycznego.
Nowe treści:
Pogadanka nauczyciela z uczniami. Uczniowie wymieniają luźne skojarzenia dotyczące demokracji.
W razie problemów nauczyciel naprowadza uczniów zadając pytanie dodatkowe:
Jakie państwo jest kolebka demokracji?
Czym charakteryzuje się państwo demokratyczne?
Jakie znaczenie ma obywatel w ustroju demokratycznym?
Nauczyciel podsumowuje dyskusje z uczniami i zapisuje na tablicy definicje demokracji. Uczniowie przepisują ją do zeszytów.
/ demokracja z j.gr. demos- lud, kratos- władza; Forma ustroju w którym władza zwierzchnia należy do obywateli. Jest ona przez nich sprawowana bezpośrednio lub za pośrednictwem urzędników którzy są wybierani lub mianowani./
Nauczyciel za pomocą wykładu przybliża uczniom etymologię pojęcia oraz cechy charakterystyczne demokracji starożytnych do demokracji XX wieku.
Nauczyciel podaje przykłady współczesnych państw demokratycznych.
Uwaga! Nauczyciel może poprosić uczniów o podanie przykładów kilku współczesnych państw demokratycznych.
Nauczyciel prosi uczniów aby przeczytali fragment tekstu w podręczniku dotyczący Form demokracji, s.69-70.
Po przeczytaniu tekstu nauczyciel tłumaczy uczniom co mają zrobić i rozdaje im schematy i karty pracy.
Uczniowie rozwiązują powierzone im zadania./ załącznik 1a/
Po zakończeniu pracy przez uczniów, Nauczyciel prosi 3 chętne osoby o odczytanie wyników swej pracy i ocenia wypowiedzi.
Nauczyciel przedstawia uczniom za pomocą opisu zasady demokracji i zapisuje je na tablicy. Uczniowie przepisują je do zeszytu.
Nauczyciel przedstawia uczniom zasady ich kolejnego zadania i dzieli klasę na dwie grupy: przeciwników i zwolenników demokracji. Wybiera sekretarza który będzie zapisywał wyniki dyskusji na tablicy.
Każda z grup podczas dyskusji ma wskazać plusy bądź minusy demokracji.
Gdy uczniowie pracują nauczyciel przygotowuje tablicę.
Po wyznaczonym na pracę czasie nauczyciel na przemian udziela głosu osobom przedstawiającym argumenty. Po ich wyczerpaniu podsumowuje dyskusję, wskazując rozwiązanie zagrożeń płynących z ustroju demokracji.
Rekapitulacja pierwotna:
Nauczyciel zadaję uczniom pytania dotyczące bieżącej lekcji:
Dokąd sięgają korzenie demokracji?
Jaka jest różnica między demokracją Ateńską a współczesną?
W Jaki sposób obywatele mogą uczestniczyć w życiu państwa?
Zlecenie pracy domowej:
Nauczyciel zadaje pracę domową. Rozdaje uczniom tekst Konstytucji Rzeczpospolitej i przygotowaną kartę pracy. Uczniowie zapoznają się z zadaniem.
Nauczyciel pyta uczniów czy zadanie jest zrozumiałe i wyjaśnia pojawiające się niejasności.
Nauczyciel żegna się z uczniami.