KONSPEKT VI
TEMAT: „RADZĘ SOBIE Z SYTUACJĄ TRUDNĄ”
CELE:
- zdobycie umiejętności analizy sytuacji konfliktowej
- nauka wyrażania uczuć i potrzeb w takich sytuacjach
- kształcenie umiejętności reagowania w sytuacji przemocy
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Wprowadzenie – Sytuacje przemocy czy znęcania się mogą przytrafić się każdemu. Wiele osób nie wie jak się wtedy zachować. Dlatego też będziemy chcieli wspólnie wymyślić i nauczyć się radzić sobie w trudnych sytuacjach.
Ćwiczenie 1 – Ćwiczenie z nieletnimi reagowania w sytuacjach przemocy. Prowadzący prosi chętną osobę o odgrywanie scenek . Odgrywanie 3 scenek po kolei. Po każdej główny „aktor” dzieli się swoimi odczuciami i mówi czy było to dla niego trudne czy łatwe doświadczenie. Pozostałe osoby w skupieniu obserwują.
Scenka 1: Jackowi bardzo chce się pić. W czasie krótkiej przerwy biegnie do szkolnego sklepiku i ustawia się jako jeden z pierwszych, pewny, że zdąży się napić. Gdy już dochodzi do okienka, Adam, chłopak z innej klasy, wypycha go z kolejki mówiąc:„Spadaj, ja tu stałem!”.
Scenka 2: Na boisku podczas przerwy podchodzą do ciebie dwaj silni, dobrze zbudowani chłopacy i mówią:„Dawaj pieniądze!”.
Scenka 3: Twój dobry kolega mówi przy tobie do drugiego chłopaka coś obraźliwego o tobie, a także wyśmiewa się z twojego wyglądu.
Następnie pozostałe osoby wypisują na kartce jak myślą, co wtedy czuła ofiara przemocy i jak mogła się zachować. Po wysłuchaniu wszystkich propozycji prowadzący przeprowadza dyskusję na temat, czy dane zachowanie było słuszne oraz czy można było postąpić inaczej.
Ćwiczenie 2: „Bezpieczne – niebezpieczne”. Każdy z nieletnich odczytuje kolejne sytuacje, następnie wszyscy razem rozmawiają jak zachować się bezpiecznie w każdej z nich. Chodzi o to aby pokazać nieletnim, ze w pewnych sytuacjach bezpieczniej jest ulec, niż narażać się na pobicie.
Sytuacja 1: Na korytarzu podchodzi do ciebie grupka chłopców i zaczyna cię kopać. Niedaleko jest nauczyciel i duża grupa uczniów.
Sytuacja 2: Wychodzisz ze szkoły późnym wieczorem, jest ciemno i pusto. Podchodzi do ciebie grupka wysokich chłopaków, mają noże. Grożą ci i chcą abyś oddał im pieniądze, bo inaczej potną ci ubranie albo zrobią coś gorszego.
Sytuacja 3: Trzy osoby niszczą twój plecak w szatni. Wokół jest pełno uczniów.
Ćwiczenie 3 – Każdy z nieletnich otrzymuje kartkę z zestawem sytuacji. Po ich odczytaniu mają odpowiedzieć na trzy pytania:
- Co czuje osoba poszkodowana?
- Dlaczego te osoby użyły przemocy?
- W jaki sposób mógłbyś pomóc osobie poszkodowanej?
Sytuacja 1: Widzisz w szatni jak grupa starszych uczniów próbuje okraść młodszego.
Sytuacja 2: Twój kumpel obgaduje w nieprzyjemny i obraźliwy sposób nieobecnego chłopaka. To nie jest twój kolega, ale denerwuje cię treść ich rozmowy.
Sytuacja 3: Na twoich oczach koledzy chowają teczkę uczniowi, któremu wszyscy dokuczają. Uczeń bez skutku szuka teczki, podczas, gdy inni się śmieją.
Sytuacja 4: Twoi koledzy nie chcą rozmawiać z jednym chłopakiem z klasy. Uważają, że się wywyższa i przy każdej okazji wyśmiewają się z niego. Ty uważasz, że chłopak jest fajny i nie zasługuje na takie traktowanie.
Podsumowanie – Prowadzący zachęca każdego nieletniego, aby dokończył zdanie: „Na zajęciach nauczyłem się, że …”