Konspekt dla III „LB”
Temat: Pojęcie grupy społecznej więzi i stosunku społecznego
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z pojęciem grupy społecznej więzi i stosunku społecznego
Cele:
I. Wiadomości
A. Zapamiętanie wiadomości
Uczeń pamięta:
Pojęcia: grupa społeczna, więź społeczna, przykłady małych i dużych grup społecznych
kryteria podziału grup
co wpływa na ich podział.
B. Rozumienie wiadomości
Uczeń rozumie:
Pojęcia: grupa społeczna, więź społeczna, podać przykłady małych i dużych grup społecznych
Pojęcie i kryterium grupy społecznej
II. Umiejętności
C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń potrafi:
wykazać różnice pomiędzy rodzajami grup społecznych
podać rodzaje więzi
D Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
Uczeń potrafi:
Analizować więzi społeczne
Podawać przykłady do grup społecznych
Wskazywać stosunki społeczne panujące w współczesnym świecie
III. Postawy i Przekonania
E. Stosunek do przeszłości i teraźniejszości
Przekonać że należy tolerować inne grupy społeczne
Ukazać radość z akceptacji w grupie
Budować szacunek dla poglądów innych ludzi
Pokazać jak można rozwiązywać konflikty między grupami
F. Potrzeby i aspiracje
Zainteresowanie ucznia tematem lekcji a w konsekwencji samą wiedzą o społeczeństwie.
Aktywizowanie uczniów podczas omawiania tematu.
Przekonanie uczniów do zgłębiania wiedzy na omawiany temat.
Pokazać pozytywny aspekt subkultur młodzieżowych
Metody Pracy: wykład, dyskusja, rozmowa nauczająca
Środki dydaktyczne: podręcznik Wiedza o społeczeństwie pod redakcją K.A. Wojtaszczyka, karty pracy
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela | Czynności ucznia |
---|---|
I. Czynności organizacyjno – porządkowe: sprawdzenie listy obecności |
I. Przygotowanie podręczników, zeszytów przedmiotowych, zeszytów ćwiczeń |
II. Rekapitulacja wtórna: zadanie uczniom pytań, sprawdzających ich wiedzę z poprzedniego tematu lekcyjnego: 1.Jakie mamy typy przystosowań społecznych? 2. Co to jest socjalizacja ? |
II. Uczniowie odpowiadają na pytania: Odp konformizm, indywidualizm, bunt, relatywizm wycofanie Odp Przystosowanie jednostki do życia w społeczeństwie i normalne w nim funkcjonowanie |
III. Wprowadzenie do tematu Pojęcie grupy społecznej więzi i stosunki społeczne 1.Co to jest według ciebie grupa? Zadanie pytań , dlaczego ludzie chcą i lubią przebywać razem? 2.Co łączy wymienione wcześniej przez uczniów grupy? Omówienie pojęcia grupy społecznej Najważniejsze rzeczy do podania dla uczniów Grupa społeczna zbiorowość ludzi minimum trzech, połączonych ze sobą trwałymi więziami wynikającymi z uznania wspólnych wartości , poglądów przekonań , celów zasad postępowania i zainteresowań. Więź – ogól połączeń i zależności skupiających jednostki i zbiorowości. Kryterium – rodzaj wyróżnika, który przyjmuję się w celu wyodrębnienia grupy. Możemy przyjąć następujące kryteria: liczby, rodzaju więzi, rodzaju zorganizowania Omówienie struktury społecznej |
III. Uczniowie zapisują temat lekcji Uczniowie podają przykłady grup, które kojarzą im się z tym pojęciem np. grupa ludzi, klasa, grupa przyjaciół, drużyna harcerska, drużyna sportowa. Uczniowie: wspólne zainteresowania, nauka, sport, wiek Uczniowie słuchają Uczniowie zapisują notatkę Uczniowie słuchają |
IV. Rekapitulacja pierwotna: 1.Co to jest grupa społeczna? 2. Co to jest wieź |
IV. Uczniowie odpowiadają na pytania Odp zbiorowość ludzi minimum trzech, połączonych ze sobą trwałymi więziami Odp To splot czterech więzi poznawcze, emocjonalnej, wartościującej, partycypacyjnej |
V. Podanie pracy domowej: Scharakteryzuj jedną z wybranych subkultur młodzieżowych. Postaraj się wymienić jak najwięcej cech charakterystycznych. |
V. Uczniowie zapisują prace domową do zeszytu |