Dbamy o nasze zdrowie- scenariusz zajęć
Prowadząca:
Grupa wiekowa: 6-latki
Cele główne:
kształtowanie właściwych nawyków higienicznych
rozwijanie aktywnych postaw prozdrowotnych
Cele szczegółowe
Cele kształcące:
uważnie słucha 3/3
potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe) 14/2
Cele poznawcze:
Dba o swoje zdrowie, zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia 5.1
Cele wychowawcze:
obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby zrozumieć to, co mówią i czego oczekują 1/1
przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych) 1/2
przestrzega zasady zachowania zapewniające porządek i bezpieczeństwo podczas zabaw ruchowych 5/4
Metody:
Czynna - praktycznego działania,
Słowna - praca z tekstem literackim,
Problemowa- zadań stawianych dziecku
Formy pracy:
praca indywidualna
praca zespołowa
praca grupowa
Pomoce: Literatura „Na zdrowie” B. Lewandowskiej,„Jak dbamy o zdrowie”- ilustracje tematyczne, zagadki nt. zdrowia, napisy do czytania globalnego, rękawiczki, szaliki, czapki
Przebieg zajęć:
1. „Podaj rękę koledze”- zabawa integracyjna.
2. „ Na zdrowie”- wysłuchanie wiersza B. Lewandowskiej. Przypomnienie sposobów dbania o zdrowie i zapobiegania chorobom np. prawidłowe odżywianie, dbanie o higienę własnego ciała, ruch na świeżym powietrzu, prawidłowe ubieranie się w zależności od pogody, walka z zarazkami i bakteriami na podstawie wiersza, ilustracje tematycznych ”Jak dbamy o zdrowie i własnych doświadczeń.
B. Lewandowska „ Na zdrowie”
Doktor rybka niech nam powie
Jak należy dbać o zdrowie!
Kto chce prosty być jak trzcina,
Gimnastyką dzień zaczyna!
Całe ciało myje co dzień
Pod prysznicem, w czystej wodzie.
Wie, że zęby białe czyste
Lubią szczotkę i dentystę!
Pije mleko, wie, że zdrowo
Chrupać marchew na surowo.
Kiedy kicha czysta chustka
Dobrze mu zasłania usta.
Chcesz, to zobacz, jak jeść jabłka
Na obrazku bez zarazków.
Rób tak samo, bo chcesz chyba
Tak zdrowy być jak ryba.
3. „Zasady zdrowego stylu życia”- konstruowanie mapy pojęciowej, poznanie czynników warunkujących zdrowy styl życia i rozumienie ich znaczenia.
4.„Zimowe zabawy”- opowieść ruchowa, ilustrowanie ruchem ciała i mimiką historyjki.
Pewnego zimowego ranka krasnoludek Karol obudził się w swoim domku. Przeciągnął się otarł oczy i wyjrzał przez okno. Ogromnie się żdziwił, bo wszędzie było bardzo biało. Szybko wyskoczył z łóżka, umył twarz zimną wodą, założył spodnie, założył sweter, założył kurtkę, czapkę, szalik, buty, rękawiczki. Otworzył z rozmachem drzwi i wybiegł na dwór. Zaraz zaczął toczyć śniegową kulę, żeby ulepić bałwana. Utoczył pierwszą kulę, druga i trzecią. Kule były bardzo ciężkie i duże, ale udało mu się postawić je jedna na drugiej. Następnie zabrał się za rzucanie śnieżkami w leśne drzewa- lepił kulę i bach! Trafiał w drzewo raz za razem. Cieszył się i skakał do góry. Potem położył się i zrobił na śniegu trzy „aniołki”. Bardzo
5. „Zimowe zagadki”- rozwiązywanie zagadek związanych ze zdrowiem, odszukiwanie napisów – rozwiązań zagadek: SPORT, ZDROWIE, ZĘBY, GIMNASTYKA, OWOCE, MLEKO.
6. „Ubieramy czapki, szaliki, rękawiczki”- zabawa zręcznościowa. Dzieci dobierają się w pary. Jedna osoba ma zawiązane oczy i jego zadaniem jest ubranie w przygotowane rzeczy swojego kolegi z pary.
7. „Gdyby moje ciało mogło mówić”- zabawa słowna. Dzieci losują napisy części ciała np. oko, usta, ucho, głowa, ręka. Nauczyciel zachęca dzieci, aby ta część ciała, którą wylosowało, powiedziała, jak utrzymać ją w dobrym zdrowiu.
8. „Smacznego- promyczkowe uszeregowanie produktów najbardziej lubianych i zjadanych przez dzieci. Porównywanie upodobań i analizowanie produktów .
9. „Rękawiczki do pary”.- zabawa integracyjna. Dzieci losują z pudła dwie rękawiczki z zamkniętymi oczami i wkłada je na dłonie. Następnie dzieci podają sobie ręce w ten sposób, aby utworzyć z różnych rękawiczek pary.