Konspekt zajęć korekcyjno- kompensacyjnych
Wada postawy: Plecy wklęsłe
Cel lekcji:
Wiek ćwiczących: 16l
Płeć ćwiczących: Dziewczęta
Czas trwania: 45’
Ilość ćwiczących 12
Przybory i przyrządy: szarfy
Prowadzący: Agnieszka Czarnik
Tok lekcji | Cel ćwiczeń | Opis ćwiczenia | Doz. | Uwagi organizacyjno- metodyczne |
---|---|---|---|---|
Część wstępna | ||||
1)Przygotowanie do zajęć | Zorganizowanie i przygotowanie grupy do zajęć. | 1. Zbiórka, powitanie 2. Sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć 3. Motywacja do zajęć |
2’ | XXXXXXXX N -korygowanie prawidłowej postawy |
2) Autokorekcja postawy | 1. Dzieci ustawione przodem do lustra korygują postawę, postępując zgodnie za wskazówkami nauczyciela | 1’ | • zmniejszenie przodopochylenia miednicy, • brzuch wciągnięty, • pośladki ściągnięte, • nogi lekko zgięte w kolanach, • górna część tułowia wyprostowana, łopatki ściągnięte, głowa prosto. |
|
3) Zabawa ożywiająca | -wzmocnienie mięśni brzucha, -wzmocnienie mięśni wysklepiających stopy. |
Berek- KRAWIEC Uczestnicy zabawy znajdują się na wyznaczonym, ograniczonym liniami terenie. Prowadzący wyznacza berka, których oznacza szarfami. Zabawa rozpoczyna się na sygnał prowadzącego. Wszyscy uczestnicy zabawy biegają we wspięciu na palcach. Zadaniem berka jest dotknięcie dłonią uciekającego dziecka, które przed złapaniem może się bronić kładąc się na plecach i wykonując 10 ruchów nożycowych - „Krawiec tnie materiał". Po wykonaniu „cięcia" dziecko wraca do zabawy. Berek nie może berkować osoby przygotowującej się do położenia na plecach. Zberkowana jest również ta osoba, która nie biega we wspięciu na palcach, wybiegnie za linie ograniczające boisko. Wygrywają te dzieci, które ani razu lub najmniej razy były zberkowane. |
3’ | - kąt między nogami a podłogą ok. 45°) |
4) ćwiczenia oddechowe (tor piersiowy) | wzmacnianie mm oddechowych | p.w. siad prosty ruch- wdech nosem z jednoczesnym wzniesieniem RR przodem w górę- wydech z opuszczeniem RR w dół. |
1’ | Nauczyciel zwraca uwagę na postawę dzieci podczas wykonywania ćwiczenia. |
Część środkowa | ||||
1)ćwiczenia głowy i szyi | wzmacnianie mm szyi i karku. | p.w. siad skrzyżny dłonie splecione na karku ruch- równoczesne naciskanie na kark licząc do 4. |
1’ | Pokaz i objaśnienie ćwiczenia. |
2) ćwiczenia RR i obręczy barkowej | wzmacnianie mm ramion i obręczy barkowej. | p.w. siad skrzyżny, RR zgięte, dłonie oparte na barkach. ruch- krążenia oburącz RR w przód i tył. |
1’ | |
3) Zabawa kształtująca nawyk prawidłowej postawy | Doskonalenie przyjmowania postawy skorygowanej. |
Zabawa "Pająk i muchy" Dzieci biegają po sali w dowolnych kierunkach, na umówiony sygnał - "pająk"- przyjmują pozycję skorygowaną: leżenie tyłem, nn.ugięte stopy oparte na podłodze,dłonie oparte na biodrach (kolce biodrowe przednie górne) naciskają na miednicę, dociskając odcinek lędźwiowy kręgosłupa do podłogi, brzuch wciągnięty. Dziecko , któremu nie udało się przyjąć postawy skorygowanej, zostaje zabrane przez "pająka" do "matni"-tu uczy się korygować postawę wraz z nauczycielem. |
3’ | Należy zwrócić uwagę , by łopatki przylegały do podłoża. |
4) ćwiczenia oddechowe (tor brzuszny) | wzmacnianie mm oddechowych. | p.w. leżenie tyłem nn.ugięte stopy oparte na podłodze , RR wzdłuż tułowia ruch- wdech nosem z oporem RR splecionymi na brzuchu. Wydech ustami. |
1’ | Ćwiczenie wykonujemy bardzo spokojnie. |
5) Ćwiczenia mm grzbietu | rozciąganie mm prostownika grzbietu. | p.w. leżenie przodem, RR pod brodą. ruch- napinanie pośladków i uniesienia NN prostych w kolanach. |
2’ | Kontrola wykonywanego ćwiczenia. |
6) ćwiczenia mm brzucha | Wzmacnianie mm. brzucha. |
p.w.: leżenie tyłem, NN, złączone i wyprostowane do pionu, biodra ok.50 cm od drabinki. Przy głowie ćwiczącego stoi partner. Ćwiczący trzyma go dłońmi za nogi w okolicach kostek, r.: Współćwiczący odpycha nn. kolegi na drabinkę, ćwiczący oporuje, nie pozwalając by nn. dotknęły drabinki, | 2’ | Odległość bioder od drabinki musi gwarantować bezpieczny kąt pracy NN - opuszczenie nn. nie może pogłębiać lordozy lędźwiowej. Ćwiczący trzyma łokcie przy podłodze. Współćwiczący musi zachowywać prawidłową postawę. |
7) ćwiczenia mm pośladków i NN | wzmacnianie mm pośladkowych i nóg. | p.w. leżenie przodem na skrzyni lub ławce, po biodra, RR trzymają za krawędź. ruch-wznoszenie NN do wysokości skrzyni lub ławki. |
2’ | Dzieci wykonują ćwiczenie w swobodnym tempie. Pamiętają o bezpieczeństwie swoim i współćwiczących. |
8) ćwiczenia elongacyjne (sterowanie dolne) | Elongacja kręgosłupa |
p.w.: leżenie tyłem na skośnie zaczepionej ławeczce, stopy pod szczeblem drabinki, kolana lekko ugięte, głowa niżej, dłonie na biodrach, r: wyciąganie tułowia w dół, | 2’ | Ćwiczący muszą zachować ostrożność podczas ćwiczeń, |
9)Ćwiczenia mm grzbietu i pośladków na przyrządach (dolny odcinek grzbietu) | Rozciąganie mm prostownika grzbietu odcinka lędźwiowego i czworobocznego lędźwi. |
p.w. siad skulny, RR obejmują kolana ruch-przetaczanie na plecy i powrót. |
1’ | Nauczyciel zwraca uwagę na bezpieczeństwo. |
10)ćwiczenia kształtujące nawyk prawidłowej postawy | Kształtowanie nawyku prawidlowej postawy, Pobudzenie układu nerwowego receptorów wzroku i czucia głębokiego. |
p.w. stanie w postawie skorygowanej twarzą do lustra-(obserwacja postawy z przodu i z boku). Po wzrokowej kontroli poprawności postawy ćwiczący zamyka oczy i rozluźnia mm, następnie ( przy zamkniętych oczach) stara się przyjąć prawidłową postawę, gdy ćwiczą uważa , że przyjął prawidłową postawę otwiera oczy i kontroluje w lustrze poprawność swojej postawy. |
2’ | Nauczyciel przypomina, że prawidłową postawę przyjmujemy od ustawienia stóp |
11)ćwiczenia mm brzucha | Wzmacnianie mm. brzucha |
p.w. zwis tyłem na drabince, głowa przyciągnięta do mostka, Ruch: wznos zgiętych NN w górę do kl. piersiowej |
1’ | Chwyt drabinki Podchwytem. |
12)Ćwiczenia oddechowe (tor brzuszny) | wzmacnianie mm oddechowych. | p.w.: leżenie tyłem, NN ugięte w kolanach, stopy leżą na podłodze, jed-na dłoń leży na klatce piersiowej druga na brzuchu, ruch-wdech nosem- dłoń na brzuchu unosi się, wydech ustami – dłoń na brzuchu opada wraz z brzuchem. |
1’ | Nauczyciel wykonuje pokaz ćwiczenia. |
13)ćwiczenia mm grzbietu na przyrządach (dolny odcinek) | wzmacnianie mm grzbietu. | p.w. siad skrzyżny, RR proste trzymają za szczebel drabinki, jak najniżej, głowa nisko. | 2’ | Nauczyciel zwraca uwagę na prawidłową postawę w siadzie skrzyżnym. |
14)ćwiczenia mm pośladkowych | Ćwiczenie wzmacniajace mm. pośladkowe i kulszowo goleniowe |
p.w. niska pozycja Klappa, jedna NN. wyprostowana, uniesiona nad podłogą, r.: krążenie wyprostowaną nn., | 2’ | Należy zwrócić uwagę, by NN. była przedłużeniem tułowia- nie następowało pogłębienie lordozy lędźwiowej |
15)ćwiczenia mm brzucha | 2’ |