Konspekt lekcji. Literatura w klasie IV.
Temat: Dlaczego warto mieć przyjaciela?
I. Cele lekcji:
Po zajęciach uczeń :
-umie wskazać cechy charakteryzujące przyjaciela,
-rozumie, że przyjaźń wymaga otwarcia się na drugą osobę,
-potrafi wskazywać i nazywać uczucia pozytywne i negatywne.
II. Formy i metody pracy: burza mózgów, rozmowa kierowana, 6 kapeluszy E. De Bono, praca w grupach, prezentacja.
III. Środki dydaktyczne: wycięte z kolorowego kartonu kapelusze dla każdej grupy w kolorach wskazujących kierunek pracy uczniów, koperty z pytaniami dla grup.
IV. Przebieg zajęć:
Wstęp
1.Burza mózgów.
- Z czym kojarzy Wam się słowo ,, przyjaźń” ?
Uczniowie podają różnorodne propozycje. Nauczyciel nie komentując zapisuje je na tablicy. Na podstawie zebranego materiału dokonuje krótkiego podsumowania, które pozwoli mu przejść do kolejnego etapu lekcji.
2.Rozmowa kierowana.
-Czy potraficie wskazać przykłady literackich przyjaźni?
Uczniowie prawdopodobnie wskażą przykłady z baśni i bajek. Nauczyciel stara się skierować ich uwagę na sytuację bliską życiowemu doświadczeniu uczniów. Przedstawia następującą historię:
Kuba i Piotrek od zawsze byli przyjaciółmi. Razem grali w piłkę , wspólnie wracali ze szkoły, siedzieli w jednej ławce... Pewnego dnia Kuba postanowił wziąć udział w konkursie szkolnej gazetki na plakat promujący zdrowy styl życia. Nie wiedział za bardzo od czego zacząć, dlatego zasięgnął opinii przyjaciela. Piotrek nie tylko podpowiedział mu od czego można zacząć, ale także pomógł Kubie robić plakat. W klasie rozwieszano prace. Kuba z dumą wręczył nauczycielce wspólnie zrobiony plakat. Na wyniki konkursu obaj chłopcy czekali z niecierpliwością. Zwyciężyli! Sędziowie konkursu jednogłośnie przyznali im pierwszą nagrodę. Kuba był wdzięczny Piotrkowi za pomoc. Piotrek odrzekł na to: - Od czego są przyjaciele?
- Jak sądzicie, dlaczego Piotrek pomógł Kubie? Dlaczego nie chciał nic w zamian za pomoc? Spróbujemy znaleźć odpowiedź pracując w grupach.
3.Podział na grupy.
Nauczyciel dzieli klasę na 4 grup. Każdej przydziela kartonowy kapelusz. Tłumaczy, że uczniowie przyjrzą się sytuacji, zgodnie z kolorem rekwizytu:
1.biały - fakty, informacje, dane
2.czerwony - uczucia, emocje, odczucia
3.czarny - krytyka, ocena
4.żółty - korzyści, zalety
5.zielony - propozycje, wskazówki
6.niebieski - nauczyciel pozostawia sobie, aby kierować i podsumowywać.
Grupy otrzymują w kopertach pytania pomocnicze :
1.Kto wystąpił w opowiadaniu. Co, gdzie i w jakich okolicznościach się zdarzyło?
2.Co przeżywał Kuba? Co mógł czuć Piotrek?
3.Jak postąpił Piotrek? Dlaczego tak się zachował?
4.Jaką korzyść z tej sytuacji wyniósł Piotrek? Czy ma ona jakieś zalety?
4.Praca w grupach.
Uczniowie poszukując odpowiedzi pracują w kierunku wskazanym przez kolor kapelusza i jeśli to potrzebne korzystają ze wsparcia nauczyciela.
5.Prezentacja.
Efekt pracy grupy przedstawia wybrany przez uczniów lider.
Podsumowanie
6.Rozmowa kierowana.
Nauczyciel razem z uczniami dokonuje podsumowania pracy na lekcji. W czasie rozmowy na tablicy pojawia się uporządkowany zapis.
Przyjaźń
prawdziwa, fałszywa
szczęście, radość, pomoc, smutek, zranienie, bezsilność,
oparcie, bezpieczeństwo, poczucie osamotnienia, strach
Warto mieć przyjaciół!