Wstęp
Pracuje w z dziećmi sześcioletnimi w zerówce szkolnej wybór tej pozycji był z związany
z tematem kompleksowym ,,Mój przyjaciel pies'' na realizacje tej pozycji poświęcone zostały dwa dni. Dzieci po wysłuchaniu opowiadania bardzo były zatroskane losem Burka , oceniały postawę innych bohaterów opowiadania . Również ułożyły dalszy ciąg historyjki , starając się wytłumaczyć postępowanie bohaterów i samego Burka . Spróbowały również odszukać takie sytuacje , kiedy postąpili podobnie jak bohaterowie tego opowiadania (gospodarz , gospodyni , Franek).Próbowały wyrażać swoje emocje .Dużą radość miały dzieci w odgrywanych scenkach w teatrzyku .
Scenariusz zajęcia 1.
Prowadzący : Dorota Dejneka
Temat: „Kłopoty Burka z podwórka”
Grupa wiekowa: 6- latki
Cele:
Rozbudzanie u dzieci empatii i wrażliwości na los, potrzeby i krzywdę zwierząt
Prowokowanie sytuacji edukacyjnych kształtujących przyjazny i opiekuńczy stosunek do zwierząt
Aktywizowanie dzieci do szlachetnych i pożytecznych działań
Cele operacyjne:
Dziecko:
Wie, że zwierzęta odczuwają ból, głód, niewygodę itp.
Zna kodeks właściwego zachowania się w stosunku do zwierząt
Rozumie konieczność dbania o zwierzęta
Potrafi wczuć się w los pieska smutnego, głodnego itp. oraz wesołego
Wie co robi weterynarz i rozumie celowość jego pracy
Metody: podające, eksponujące, praktyczne i waloryzacyjne
Pomoce: scenografia i kukiełki do inscenizacji, historyjka obrazkowa, magnetofon, płyty CD materiały i przybory do twórczości plastycznej.
Przebieg:
1. Przeczytanie opowiadania L. Krzemienieckiej Pt. „Kłopoty Burka z podwórka” (teatrzyk kukiełkowy). Nauczycielka zaprasza dzieci na przedstawienie i proponuje, żeby rozwiązując
„plątaninkę” spróbowały odgadnąć kto będzie jego bohaterem:
Po wysłuchaniu dzieci rozmawiają z nauczycielką: rozpoznają i nazywają uczucia Burka,
- oceniają postępowanie: gospodyni, gospodarza i Franka
- wymyślają jak mogłyby pomóc pieskowi w kłopocie (burza mózgów)
2. Scenka sytuacyjna- pantomimiczne przy muzyce (najpierw smutnej, gwałtownej a następnie coraz spokojniejszej, a na koniec wesołej - kompozycja Harmonium)- dzieci tworzą ruch do opowiadanej przez nauczycielkę historyjki:
„ Jesteś małym, kudłatym pieskiem, który biega samotnie po parku. Jest ci smutno, bo nie masz swojego pana i domu, w którym mógłbyś się schronić. Chowasz się w kącie i drżysz, bo jesteś głodny, boisz się dużych psów, które na ciebie szczekają. Robi ci się jeszcze smutniej: pada deszcz, jest ci zimno, zasypiasz pod ławką. Rano spotykasz wielu ludzi, ale nikt cię nie zauważa. Nagle biegnie do ciebie mała dziewczynka i zaczyna się z tobą bawić. Merdasz ogonem, podskakujesz, gonisz kolorową piłkę. W nagrodę przynosi ci miskę mleka i smaczną kość. Zabiera cię do swojego domu. Jesteś wesoły o szczęśliwy. Masz swój dom.”
3. Historyjka obrazkowa „Kłopoty Burka z podwórka”- nauczycielka prezentuje poszczególne obrazki, a dzieci omawiają ich treść. Następnie po ustaleniu następstwa zdarzeń, układają je we właściwej kolejności i dobierają odpowiednie cyfry od 1 do 4.
4. zabawa ruchowa „Spacer z pieskiem”- dzieci dobierają się w pary. Jedno jest pieskiem, a drugie przewodnikiem. Spacerują po sali, na hasło prowadzącego ( nauczycielka lub wybrane dziecko) wykonują polecenia np.: widzę bardzo wesołe pieski, które biegają, szczekają i aportują itp.
5. Spotkanie z weterynarzem i przyprowadzonym przez niego psem: dzieci poznają pracę wykonywaną przez weterynarza, wykorzystywane przez niego narzędzia oraz dowiadują się, jak zachowywać się w obecności dużych zwierząt. Zadają pytania.
6. „Dom dla pieska”- twórcza aktywność plastyczna.
Scenariusz 2
Cele główne:
- uwrażliwianie dzieci na trudne warunki zwierząt w okresie zimy,
- rozwijanie umiejętności posługiwania się mową kontekstową, dialogową,
- przyswajanie umiejętności czytania.
Cele operacyjne:
- dziecko rozumie potrzebę dokarmiania i opieki nad zwierzętami w okresie zimy,
- posługuje się mową kontekstową, powiązaną,
- potrafi prowadzić dialog,
- czyta tekst ze zrozumieniem.
Pomoce: kukiełki do przedstawienia: „Kłopoty Burka z podwórka”, emblematy
i rekwizyty do odegrania ról, napisy: „Burek i buda”, „Zima”, „Kotek i mleko”, nagranie z piosenką „Puszek Okruszek”.
Przebieg:
1. Przedstawienie opowiadania „Kłopoty Burka z podwórka” przez nauczycielkę w formie teatrzyku kukiełkowego.
2. Omówienie treści poprzez pytania:
- kto występował w teatrzyku?
- Jaki problem miał Burek?
- U kogo szukał pomocy?
- Dlaczego nie otrzymał pomocy?
- Kto udzielił pomocy Burkowi?
- Jaki był Franuś?
3. Zabawa ruchowa „Wesoły Burek, smutny Burek”; reakcja na zmianę zapowiedzi ruchem ciała, mimiką oraz głosem.
4. Przedstawienie w oparciu o treść przygotowanej inscenizacji na podstawie opowiadania przez chętne dzieci:
- dzieci z użyciem rekwizytów improwizują sytuację, w której prowadzą dialogi.
5. Podpisanie przez dzieci ilustracji; indywidualne i wspólne czytanie napisów:
1) zima,
2) Burek i buda,
3) Kotek i mleko.
6. Zabawa ruchowa przy piosence „Kundel Bury” odzwierciedlanie muzyki i treści ruchem swobodnym.
R
K
B
U
E
S
P
I
E