Scenariusz zaj臋膰 przedszkolnych z zakresu edukacji zdrowotnej.
Grupa wiekowa: 6-latki.
Temat zaj臋膰: Jedz i ro艣nij zdrowo!
Cele operacyjne:
Dziecko zna nazwy owoc贸w i warzyw,
Rozumie potrzeb臋 prawid艂owego od偶ywiania,
Potrafi 偶y膰 zdrowo zgodnie ze wskazaniami rodzic贸w i nauczyciela,
Wie o konieczno艣ci jedzenia warzyw i owoc贸w niezb臋dnych dla zdrowia,
Dba o higien臋 podczas przygotowywania posi艂k贸w,
Rozumie konieczno艣膰 przezwyci臋偶ania uprzedze艅 do niekt贸rych potraw,
Wie, z czego przygotowuje si臋 przetwory i posi艂ki,
Wie, co to znaczy by膰 zdrowym,
Zna warto艣ci od偶ywcze warzyw i owoc贸w.
Metody pracy:
Metody tw贸rcze i aktywizuj膮ce,
Metoda pobudzania zachowa艅 sprzyjaj膮cych zdrowiu,
Metoda utrwalania po偶膮danych zachowa艅 i przyzwyczaje艅 prozdrowotnych..
Formy pracy:
Praca z ca艂a grup膮,
Praca zespo艂owa.
艢rodki dydaktyczne:
kartoniki z napisami,
plansza z 艂amig艂贸wk膮,
kartki z sylwet膮 kwiatka,
produkty do przygotowania kanapek,
naczynia,
sztu膰ce
Przebieg zaj臋膰
Powitanie w kole wierszykiem.
Wszyscy s膮, witam was,
Zaczynamy zaj臋cia ju偶 czas.
Jestem ja, jeste艣 ty
Raz, dwa, trzy.
Zabawa ruchowa. Nauczycielka m贸wi: 鈥 Ciekawa jestem, czy zjedzone dzisiaj przez was 艣niadanie dostarczy艂o wam si艂 i energii do wykonywania r贸偶nych 膰wicze艅. Je偶eli tak , to poka偶cie jak przedszkolaki si臋 gimnastykuj膮. Dzieci wykonuj膮 膰wiczenia samodzielnie lub w parach z partnerem. Realizuj膮 w艂asne pomys艂y.
Zabawa na wyciszenie uspokojenie dzieci. Dzieci stoj膮 w kole i wymieniaj膮 po kolei swoje ulubione warzywo lub owoc.
Zabawa dydaktyczna: 鈥 Co mo偶na zrobi膰 z warzyw i owoc贸w? Dzieci siedz膮 w kole na dywanie. Na 艣rodku roz艂o偶one s膮 kartoniki z napisami. Dzieci wybieraj膮 z po艣r贸d innych te w艂a艣ciwe i przypinaj膮 na tablicy. Proponowane napisy to: zupa, kompot, sa艂atka, sok, d偶em, sur贸wka, marmolada, mleko, ser, jogurt owocowy, kisiel, przecier, mas艂o, omlet, konfitura itd. Co jeszcze mo偶na zrobi膰 ? 鈥 propozycje dzieci nauczycielka zapisuje na tablicy na oddzielnej kartce.
Rozwi膮zywanie krzy偶贸wki z ukrytym has艂em. Nauczycielka zawiesza na tablicy plansz臋 z 艂amig艂贸wk膮. Zakre艣lamy w k贸艂eczko w艂a艣ciw膮 odpowied藕.
warzywo | a | b | c |
---|---|---|---|
marchewka | Z | F | T |
pomidor | G | D | E |
og贸rek | A | S | R |
kapusta | K | O | M |
burak | W | P | O |
cebula | L | C | I |
sa艂ata | B | E | K |
Co robimy z :
Marchewkia-sok b- d偶em c- kompot |
Buraka a- zup臋 b- d偶em c- kisiel |
---|---|
Pomidora a- kisiel b- zup臋 c- marmolad臋 |
Cebuli a- kompot b- marmolad臋 c- syrop na kaszel |
Og贸rka a- d偶em b- kompot c- mizeri臋 |
Sa艂aty a- konfitur臋 b- sa艂atk臋 c- sok |
Kapusty a- konfitur臋 b- zup臋 c- kompot |
Odczytanie has艂a 鈥 ZDROWIE . U艂o偶enie tego has艂a na tablicy z gotowych liter.
Praca zespo艂owa . Dzieci dobieraj膮 si臋 w zespo艂y wed艂ug wylosowanych takich samych obrazk贸w przedstawiaj膮cych warzywa 鈥 rzodkiewk臋, pomidora, kapust臋
i buraka. Nauczyciel rozdaje kartki z narysowan膮 sylwet膮 kwiatka, na 艣rodku kwiatka napis: 鈥 ZDROWIE- co go wzmacnia ? 鈥. Zadaniem dzieci jest narysowanie na p艂atkach kwiatka - co to znaczy by膰 zdrowym? co nale偶y robi膰, aby by膰 zdrowym? Kwiatek ma sze艣膰 p艂atk贸w. Prezentacja zada艅 wykonanych przez poszczeg贸lne grupy.
Zabawa s艂owna pt. 鈥 Niedoko艅czone has艂a鈥
Wszyscy mamy s艂odkie minki, bo zjadamy...........( witaminki)
Marchew i sa艂ata zrobi膮 z ciebie........( chwata)
Truskawki i maliny jedz膮 super........(dziewczyny)
Ziemniaczki i buraczki jedz膮 wszystkie ..........(dzieciaczki)
Jedz banany a b臋dziesz.....(kochany)
Jedz owoce i jarzyny w nich mieszkaj膮 .........(witaminy)
W zdrowym ciele zdrowy......(duch)
Przez ca艂y rok pij marchewkowy ...........(sok)
8. Najpi臋kniejsze, kolorowe kanapki.
鈥濨urza m贸zg贸w鈥 na temat zasad higieny, kt贸rej nale偶y przestrzega膰 przy przygotowywaniu posi艂k贸w. Nauczycielka przypomina dzieciom o zasadach bezpiecze艅stwa w trakcie przygotowywania kanapek. Ostro偶ne pos艂ugiwanie si臋 no偶em i widelcem.
Uk艂adanie przez dzieci ze zdrowych produkt贸w dowolnych kompozycji na kanapce
z chleba razowego. Degustacja kanapek przy udziale dzieci oraz nauczycielek zaproszonych z innych grup. Picie soku marchewkowego.
9. Po偶egnanie dowoln膮, ulubion膮 piosenk膮 o tematyce zdrowotnej np. 鈥 Urodziny marchewki鈥. Wsp贸lne 艣piewanie po艂膮czone z ekspresj膮 ruchow膮 tre艣ci piosenki.