Dominika Kozikowska
Konspekt lekcji o regionie w II klasie gimnazjum (2 h)
Temat: Białystok – miejsce, w którym kryje się piękno?
Cele
ogólne
- kształtowanie świadomości ucznia o jedności człowieka ze środowiskiem przyrodniczym i społeczno-kulturowym,
-kształtowanie poczucia tożsamości lokalnej, a także otwarcia się na inne kultury i społeczności,
-aktywizowanie uczniów poprzez włączanie ich w pracę grupową
szczegółowe
- uczeń wymienia i krótko charakteryzuje co najmniej 6 zabytków Białegostoku
- uczeń zna pochodzenie nazwy swojej miejscowości
- uczeń potrafi powiedzieć, co najbardziej podoba mu się w Białymstoku, trafnie argumentuje swoją opinię
- uczeń zna tradycje i obrzędy Białegostoku i okolic
- uczeń wymienia co najmniej 3 znane osoby związane z Białymstokiem
Metody pracy
- praca z mapą
- burza mózgów
- dyskusja
- tabela
Formy pracy
- praca w grupach
- zbiorowa
Przebieg lekcji
- krótkie wprowadzenie
- uczniowie zostają podzieleni na 5 grup, otrzymują zadania do wykonania wraz z instrukcjami:
Otrzymujecie kartę z 6 zdaniami. Pamiętajcie, że na wykonanie każdego z nich możecie przeznaczyć ok. 7 minut. Pracujcie sprawnie, wymieniajcie się pomysłami i poglądami, tak by wyniki Waszej pracy były jak najbardziej owocne. Powodzenia!
ZADANIA:
Czy rozpoznajecie miejsca i zabytki ze zdjęć? Nazwijcie je i zaznaczcie na mapie ich położenie.
Zaznaczcie na mapie także inne ciekawe miejsca i zabytki, które znajdują się w Białymstoku.
Skąd pochodzi nazwa ‘Białystok’? Jaka może wiązać się z tym legenda? Jeśli nie jesteście pewni, zaproponujcie swoją wersję.
Stwórzcie krótki tekst reklamujący naszą miejscowość – Dlaczego warto tu przyjechać? Co jest godne zobaczenia? Co wyróżnia miasto spośród innych?
Zaplanujcie pieszą wycieczkę po mieście, uwzględniając miejsca szczególne. Jaką trasę zaproponowalibyście osobie, która nigdy nie była w mieście? Dlaczego właśnie tam zabralibyście swoich gości?
Wymieńcie i krótko scharakteryzujcie znane Wam regionalne obrzędy i tradycje? Co wyróżnia nasz region, jego architekturę i język?
Czy rozpoznajecie osoby ze zdjęć? Urodziły się w Białymstoku.
Jakie inne znane postacie wiążą się z naszym miastem?
- podsumowanie pracy, wykorzystanie wyników do dalszych zadań
- odczytanie propozycji pochodzenia nazwy, jeśli nie pojawi się odpowiedź prawidłowa, a jedynie przypuszczenia uczniów, nauczyciel podaje rzeczywistą etymologię
- dyskusja – Czy Białystok kryje w sobie piękno? Jakie są plusy i minusy tego miasta?
- stworzenie tabeli:
PLUSY | MINUSY |
---|---|
BIAŁEGOSTOKU | |
- stworzenie planu wycieczki, który uwzględni propozycje uczniów z różnych grup, wybór najciekawszych miejsc, zaznaczenie ich na mapie
- odpowiedź na pytanie jakie postacie pojawiły się na zdjęciach, omówienie innych znanych osób, które wiążą się z Białymstokiem
- krótkie podsumowanie
- praca domowa: Napisz rozprawkę na temat: „Białystok – miejsce, w którym kryje się piękno?”