Scenariusz zajęć plastycznych
Temat zajęć: Skarbozwierzątka- zapoznanie z techniką masy papierowej przy wykonywaniu zwierzątek skarbonek.
Etap edukacyjny: klasa V
Czas trwania zajęć: 2 jednostki lekcyjne- 90 minut (lekcja pierwsza- wykonywanie rzeźby, lekcja druga- dekorowanie)
Cele poznawcze
-zapoznanie z nową techniką plastyczną
-modelowanie za pomocą masy papierowej
-umiejętność wyjaśnienia pojęcia „paper mache”
-umiejętność wykonania masy papierowej, kleju do masy papierowej, rzeźby z warstw papieru na podstawie balona
-zdolność uzyskania różnych faktur przy pomocy papieru
-umiejętność dokonania analizy i syntezy cech zwierząt i wyróżnienia charakterystycznych cech w bryle
-zdolność spójnego połączenia rzeźby i malarstwa w jednym dziele plastycznym
Cele kształcące
-rozwijanie zdolności rzeźbiarskich
- kształtowanie operacji umysłowych – analizy, syntezy, uogólniania, kojarzenia, transformowania
-ćwiczenie precyzji ruchów rąk, doskonalenie sprawności manualnej
-rozbudowywanie wiedzy o technikach plastycznych
-doskonalenie warsztatu malarskiego, zdolności dekoracyjnych
-rozwijanie trójwymiarowego sposobu myślenia
Cele wychowawcze
-rozwijanie umiejętności pracy indywidualnej
-uwrażliwienie na kształt, wielkość, kolor i fakturę
-kształtowanie i rozwijanie wyobraźni i pamięci przestrzennej
-kształtowanie pozytywnych postaw wobec zwierząt
-dbałość o higienę pracy
-kształtowanie umiejętności wypowiedzi i wyrażania ocen
Metody
-oparte na słowie
(opowiadanie, wykład, pogadanka)
-oparte na obserwacji
(pokaz)
-oparte na działalności praktycznej
(metoda zajęć praktycznych)
-gry dydaktyczne
(„burza mózgów”)
Formy organizacyjne
-zbiorowa
-indywidualna
Środki dydaktyczne
-niewielkie rzeźby z masy papierowej dekorowane technikami malarskimi
Materiały
-stare gazety, kilka balonów, klej z mąki i wody, pół łyżeczki soli, tekturowa wytłaczaka, drobnoziarnisty papier ścierny, farby, pędzelki, gąbki, miska
Przebieg zajęć
Wprowadzenie
Powitanie dzieci.
Podanie tematu zajęć.
Spytanie dzieci o znaczenie nazw- masa papierowa, paper mache.
Podanie informacji wstępnych o technice pracy z paper mache (załącznik nr 1.). nawiązanie do tematu.
Polecenie dzieciom przygotowania i zabezpieczenia stanowiska pracy, przykrycie stolików gazetami.
Pokazanie wstępne na nadmuchanym balonie sposobu klejenia papieru.
Zapytanie o pomysły uczniów jakie zwierzątka chcą wykonać, wykorzystanie techniki „burzy mózgów” przy tworzeniu pomysłów, skonsultowanie sposobów wykonania.
Rozwinięcie
Praca pod kierunkiem nauczyciela. Wykonanie początkowych czynności: stworzenie kleju z mąki i wody w proporcji 1:1 i odrobiny soli, aby uniknąć pleśnienia kleju, podarcie gazet na małe kawałeczki, pocięcie wytłaczanki w celu wykonania z niej nóżek i uszu, nadmuchanie balonika do wielkości skarbonki i umieszczenie go w misce, aby nie wyślizgiwał się z rąk. Następnie przy pomocy pędzla malowanie przez uczniów stworzonym klejem kolejnych warstw papieru nakładanych na balonik. po kilku warstwach można dokleić nóżki z wytłaczanki, umocować uszy z przeciętego na pół pojemniczka z wytłaczanki, dodać ogonek ze zwiniętego w rulon papieru, płetwy czy skrzydła. Na całą skarbonkę należy nałożyć 6-8 warstw gazet, aby była odpowiednio sztywna. Zostawić do całkowitego wyschnięcia.
Polecenie przetarcia drobnoziarnistym papierem ściernym, dla uzyskania gładszej powierzchni.
Pomoc przy wycięciu górnego otworu na monety.
Indywidualna praca uczniów związana z nadaniem charakteru skarbonce. Dziecko przy pomocy farb, brokatów umieszczanych za pomocą pędzli i gąbek dokonuje syntezy cech zwierzęcych na trójwymiarowej figurze.
Podsumowanie
Czynności porządkowe
Wykonanie klasowej wystawy skarbonek, zapytanie co sprawiło uczniom najwięcej trudności, przy czym odczuwali przyjemność, podkreślenie oryginalności każdej z prac.
Załącznik nr 1
Masę papierową wynaleźli około II wieku Chińczycy, którzy robili z niej początkowo maski teatralne i dekoracje. Potem masą papierową zainteresowali się francuscy artyści, od których pochodzi określenie „papier-mâché” oznaczające sztukę modelowania z masy papierowej oraz tworzenia przedmiotów z nakładanych na siebie warstw papieru i kleju. Z masy, do której zaczęto potem kredę robiono parawany, krzesła, ramy lóżek, półki, elementy karet, lalki, tace itp. XIX wieku popularność wyrobów z masy papierowej wygasła. Dziś wraz z modą na rękodzieło masa papierowa wraca do łask. Robi się z niej na przykład różnego rodzaju figurki, anioły, gwiazdki na choinkę, pisanki, koraliki, broszki, maski (ozdobne na ścianę i na bal przebierańców), płaskorzeźby. Oklejając nią szklane naczynia robi się ozdobne pojemniki, wazony, miski. Wyroby po wyschnięci maluje się farbami akrylowymi lub plakatowymi. Można ozdobić je na przykład brokatem, techniką decoupage. W razie potrzeby masę papierową po wyschnięciu można szlifować, ciąć, wygładzać papierem ściernym, szlifować.