Scenariusz zajęć dla klasy trzeciej zrealizowany w ramach programu profilaktycznego ,,Zawsze razem”. ( czas zajęć 90 minut)
Temat : Poznajmy się lepiej - czyli powiem wam co mi w duszy gra.
Cele:
budzenie i umacnianie pozytywnego obrazu samego siebie
kształtowanie i doskonalenie umiejętności wyrażania własnych emocji
kształtowanie umiejętności dokonywania samooceny
integracja grupy
głębsze, wzajemne poznanie się członków zespołu klasowego
Przewidywane osiągnięcia:
uczeń ma poczucie własnej niepowtarzalnej wartości
rozumie na czym polega zasada tolerancji
zna swoje słabe i mocne strony charakteru
potrafi opowiadać o swoich zainteresowaniach
dostrzega różnice między ludźmi i akceptuje je
Metody pracy:
zabawy integracyjne
drama
rozmowy w kręgu
metody aktywizujące
Pomoce:
Wycięte z kartonu sylwety ubrań, 2 walizeczki papierowe z napisami ,, wady” ,,zalety”, zestaw kartek z nazwą jednej wady i zalety dla 4 grup
Przebieg zajęć
1.Powitanie. Zabawa integracyjna ,, Komplementy”.
Nauczyciel rozpoczyna zabawę mówiąc: ,,Witam Jacka który bardzo ładnie rysuje”.
Wybrany uczeń wychodzi na środek sali, wita się z nauczycielem podając rękę i
wzywa do siebie kolejną osobę - używając komplementu.
Zabawa kończy się, gdy zostanie wywołane ostatnie dziecko.
2. Odczytanie Kontraktu ( opracowanego wspólnie z uczniami) określającego
właściwe zachowanie w czasie zajęć.
3. Praca plastyczna ,, Moja wizytówka”
Uczniowie oglądają przyniesione przez nauczyciela wizytówki, wymieniają się
spostrzeżeniami ,, jakie informacje zawarte są na wizytówkach”.
Zadaniem każdego dziecka jest przedstawienie swojej osoby na własnoręcznie zrobionej wizytówce.
Po zakończeniu pracy uczniowie siadają w kręgu. Prezentują swoje wizytówki
mówiąc o tym, co lubią robić, jakie są ich zainteresowania, czym mogą się pochwalić, jakimi cechami charakteru się wyróżniają.
Nauczyciel podsumowuje wykonane prace stwierdzeniem, że każdy człowiek jest wyjątkowy i niepowtarzalny, że każdy ma dużo dobrych cech, które należy pielęgnować. Powinniśmy również odkrywać w sobie talenty, zdolności, które mogą prowadzić do osiągania sukcesów, zadowolenia i satysfakcji.
( z wykonanych prac zostaje zrobiona wystawka).
4. Moje wady i zalety.
Uczniowie podzieleni na grupy próbują określić, co to są wady i zalety, zapisując
na kartce propozycję definicji tych słów.
( odczytanie i porównanie wypowiedzi )
Nauczyciel pokazuje dzieciom 2 walizeczki mówiąc, że wybiera się w podroż.
Zabiera ze sobą bagaż swoich doświadczeń życiowych i to co posiada.
W swojej podróży chciałby poznać i zaprzyjaźnić się z wieloma ludźmi, dlatego
prosi o pomoc w pakowaniu właściwych ubrań, które pozwolą mu na realizację
zamierzonych planów.
( nauczyciel otwiera szafę, czyli jedno skrzydło tablicy na której wiszą wykonane
z papieru ubrania z wypisanymi na nich zaletami i wadami ).
Zadaniem uczniów jest posegregowanie wad i zalet, poprzez zdjęcie ich z tablicy
i przyczepienie na właściwej walizce.
( ilustracja przedstawia uproszczoną formę wykonania pomocy : zamiast sylwet ubrań - paski
z nazwami zalet i wad )
5. Drama ( praca w grupach).
Uczniowie losują karteczki z napisanymi wadami i zaletami. Po krótkiej naradzie
prezentują scenki ukazujące pozytywne i negatywne zachowanie.
Pozostali uczniowie próbują odgadnąć, którą cechę z wymienionych na walizkach
przedstawili koledzy.
( każda grupa losuje tylko jedną wadę i jedną zaletę)
6. Zabawa ,, Walizeczka”
Uczniowie wycinają z kolorowego brystolu szablon walizki. Następnie projektują
według swojego pomysłu różne ubrania, wycinają je i naklejają na walizeczkę.
(należy zwrócić uwagę aby ubrania były dość duże, ponieważ będą na nich
zapisane wyrazy).
Po skończonej pracy uczniowie siadają w kręgu, jedno z nich wychodzi poza
poza klasę. Grupa wspólnie ustala jaka jest osoba , która odeszła. Spostrzeżenia
zapisuje na walizeczce. Są to cechy charakteru pozytywne i negatywne.
Nauczyciel czuwa, aby dzieci dostrzegały wiele zalet i jedną lub dwie wady.
Dziecko które wyszło, po powrocie do klasy otrzymuje swoją walizeczkę i
mówi o swoich odczuciach.
7. Zakończenie zajęć.
Każde dziecko wypełnia kartę ewaluacyjną, na której określa co chciałoby
zabrać w dalszą podróż życia (zalety), a co musi wyrzucić do kosza (wady)
nad czym pracować.
Opracowała Iwona Szymańska
ZALETY
Koleżeńska
Miła
Pracowita
Pomocna
Pogodna
Odpowiedzialna
Zaradna
Wesoła
Prawdomówna
WADY
Skarżypyta
Kłamczucha
Obrażalska
Spóźnialska
Kłótliwa
Samolubna
Bałaganiara
Zazdrosna
Wulgarna