Łódź, 18.05.2010
Scenariusz zajęć w gr. IV opracowany przez nauczycielki Beatę Szelągowską – Stypik „Wiosenne żabki” w roku szkolnym 2009/2010
Cele ogólne:
Doskonalenie umiejętności liczenia w zakresie 12
Kształtowanie umiejętności myślenia rozbieżnego myślenia zbieżnego ( istnieje tylko jedna prawidłowa odpowiedź)
Kształtowanie umiejętności myślenia operacyjnego.
Cele szczegółowe:
Potrafi przeliczyć 10 przedmiotów i więcej
Układa zbiory w ciągu rosnącym i malejącym
Dodaje, porównuje na konkretach wyznaczając wynik dodawania i odejmowania zakresie 12.
Pokonuje trudności podczas pokonywania zadania
Metody:
Słowne – rozmowa, objaśnienia i instrukcje, sposoby społecznego porozumiewania się
Czynne – ćwiczeń, zadań stawianych do wykonania
Percepcyjne – obserwacji i pokazu
Podające (przyswajanie)
Aktywizujące – linia, przerywnik energeizer, Cztery Kąty, rundka, ćwiczenie umiejętności, samoocena
Praktyczne (działanie)
Pedagogika zabawy
Forma organizacji:
Grupowa
Zespołowa
Indywidualna
Formy pracy:
Zabawa
Obserwacja i pokaz
Działanie
Przekaz słowny
Przykład osobisty
Spontaniczna, swobodna aktywność dziecka
Środki dydaktyczne:
Karty z emblematami żabek i cyframi
Kostki do gry i gra
Kapsle różnego koloru
Tablica, na której znajduje się zadanie do wykonania i prezentacja „stawu”.
Karty pracy
Komputer i program edukacyjny KIDSMART „Matematyczny Domek Milusi”
4 karty z cyframi i emblematami – „Cztery kąty”
Emblematy z cyframi
Przebieg spotkania:
Wprowadzenie – ustalenie zasad gry, przekazanie dzieciom tematu.
Zabawa matematyczna – „Podchody” – (na tablicy umieszczone są kolejne numery zadań do wykonania przedstawione za pomocą symbolu, które dzieci muszą odszukać w klasie z pomocą nauczycielek wg. zawartych w nich instrukcji).
Zadanie nr 1 - Zabawa matematyczna – „Linia”- dzieci otrzymują emblematy z żabkami i mają za zadanie ustawić się w dwóch liniach od największego do najmniejszego i od najmniejszego do największego komunikując się w sposób niewerbalny. Po wykonaniu zadania liczą 1,2,3…. oraz 10,9,8,7…… .
Zadanie nr 2 –Zabawa matematyczna – „Policz oczka” wykorzystaniem kości i plansz – dodawanie w zakresie 12.
Zadanie nr 3 - Przerywnik energaizer: „Ram, tam, tam”.
Zadanie nr 4 - Karty pracy – prezentacja przykładu na tablicy oraz układanie przykładowego zadania przez nauczyciela z pomocą dzieci.
Przykład karty pracy:
Każde dziecko ma inną kartę pracy i zadaniem dziecka jest naklejenie lub narysowanie w pustym stawie liczby wszystkich żabek.
Zadanie nr 5 - Zabawa matematyczna – „Cztery Katy” – po wykonaniu zadania nr 4 dzieci ustawiają się ze swoimi kartami pracy w czterech kątach w zależności od wyniku, np.: 5, 7, 10, 12.
Zadanie nr 7 - Losowanie – dzieci losują cyfry (narysowana również liczba oczek), które oznaczają kolejność do pracy indywidualnej.
Ewaluacja – rundka, dzieci mówią krótko o swoich odczuciach podczas wykonywania zadań.
Praca indywidualna przy komputerze z wykorzystaniem programu KIDSMART „Matematyczny domek Milusi”.
Opracowała: Beata Szelągowska - Stypik
1 2 3
4 5 6
7 8 9
10 11 12
13 14 15
16 17 18
19 20 21
5
8
4
7