Konspekt zajęć realizowanych w Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach Filia nr 2
Miejsce i data
Filia nr 2 Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach; 16.07.2015 rok
Temat zajęć
Podróż po krajach Europy i Świata
Cele
a) Wiadomości:
uczestnik zajęć poznaje historię powstania poszczególnych znaków na flagach
uczestnik zajęć poznaje zwyczaje panujące na różnych kontynentach
uczestnik zajęć poznaje flagi państw Europy
uczestnik zajęć poznaje stroje ludowe poszczególnych państw Europy i Świata
uczestnik zajęć poznaje kształty poszczególnych państw Europy i Świata
b) Umiejętności:
uczestnik zajęć potrafi przypasować flagę do państwa
uczestnik zajęć potrafi powiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne kontynenty
uczestnik zajęć potrafi stwierdzić, czy każdy kraj ma taki sam strój ludowy
uczestnik zajęć potrafi posługiwać się przyborami artystycznymi
uczestnik zajęć potrafi odnaleźć w książce potrzebne informacje
c) Postawy:
uczestnik zajęć słucha osoby prowadzącej i wykonuje jej polecenia
uczestnik zajęć słucha wypowiedzi innych uczestników spotkania
uczestnik zajęć wypowiada się na zadane przez osobę prowadzącą pytania
uczestnik zajęć starannie wykonuje zadane przez osobą prowadzącą zadania
Środki dydaktyczne
Agnes Vandewiele „Księga ziemi”
William Crampton „Świat flag”
karty pracy (załącznik:1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 19, 20)
kolorowanki (załączniki: 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18)
materiały plastyczne (nożyczki, klej, bibuła, kredki, flamastry)
Przebieg zajęć
Przywitanie grupy.
Przedstawienie się osoby prowadzącej.
Przedstawienie się osób biorących udział w zajęciach:
podanie swojego imienia;
przywitanie się z pozostałymi uczestnikami zajęć.
Rozmowa dotycząca podróżowania:
czy uczestnicy zajęć kiedykolwiek podróżowali do innych krajów;
czy lubią podróżować;
jakie miejsca lubią zwiedzać.
Czytanie książki opowiadającej o zwyczajach na różnych kontynentach:
uczestnicy zajęć czytają książkę;
uważne słuchanie czytanej książki.
Omówienie przeczytanej książki:
jakie kontynenty i kraje zostały wymienione;
jakie zwyczaje zostały wymienione przy konkretnych krajach lub kontynentach.
Czytanie fragmentów książki mówiącej o genezie różnych symboli przedstawianych na flagach.
Flagi różnych krajów Europy:
zapoznanie się uczestników spotkania z flagami krajów Europy;
rozdanie kart pracy;
rozdanie flag wybranych krajów Europy;
szukanie wskazanej przez prowadzącego flagi;
wklejenie flagi w odpowiednie miejsce na karcie pracy;
rozpoznanie flagi, która pozostała jako ostatnia.
Poznanie strojów ludowych różnych państw świata:
wybór przez uczestników spotkania szablonu stroju ludowego;
rozdanie materiałów potrzebnych do ozdobienia szablonów;
ozdabianie szablonów.
Łączenie kropek oraz kolorowanie powstałego kształtu państwa.
Karty pracy:
wycinanie obrazka oraz naklejenie go we właściwym miejscu;
kolorowanie obrazka.