Scenariusz zajęć dla 5-latków
Temat: „Porządkowanie w domu krasnali”
Cele ogólne :
Wdraża się do porządkowania sali po skończonej zabawie
Rozwija umiejętność porządkownia
Uświadomienie dzieciom wagi sprzątania
Rozwijanie sprawności ruchowej
Wdraża się do uważnego słuchania
Kształtuje percepcję wzrokową
Metody: Czynna , słowna, oglądowa
Formy: Zbiorowa, grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: rytmiczna piosenka o sprzątaniu, wiersz, nożyczki, gazety, taśma bezbarwna, czapeczki krasnoludków, przyrządy do sprzątania
Przebieg zajęć:
Powitanie .
Nauczyciel wita się z dziećmi i informuje, że zamienią się dziś w krasnoludki. Rozdaje czapki z gazet i mówi dzieciom, że prawdziwy krasnal wita się zdejmując czapkę i skłaniając głowę. Prosi dzieci o taki gest powitania.
Nauczyciel rozkłada przyrządy do sprzątania oraz dwa nie do sprzątania.
Pyta dzieci czy wiedzą co to są za przyrządy i do czego służą?
Następnie prosi aby dzieci zamknęły oczy i dokłada do nich przyrządy które nie służą do sprzątania. Prosi aby dzieci wybrały z pośród przyrządów, te które służą do sprzątania
Przy każdym wskazanym przedmiocie nauczyciel pyta dzieci do czego służy dany przedmiot
Jaki inne czynności w domu trzeba wykonać aby posprzątać
Nauczyciel pyta dzieci czy pomagają sprzątać w domu
dlaczego sprzątanie jest ważne
Zabawa ruchowa: „Sprzątanie domu krasnali” – w rytm piosenki
Dzieci krążą po Sali, na znak prowadzącego – wskazanie przyrządu oraz zatrzymanie muzyki - dzieci zatrzymują się i naśladują daną czynność
„ Wykonywanie miotły z gazet”- pracaa plastyczna dzieci podzielone wyliczanką na 5 zespołów 4-o lub 5- cio osobowych wykonują według własnych pomysłów miotłę z gazet. Mają do dyspozycji: nożyczki, stare gazety, taśmę klejącą.