Malwina Stawisińska BIOLOGIA Z CHEMIĄ 243024 KONSPEKT LEKCJI
Publiczne Gimnazjum nr 1 w Lipnie
klasa: 1 liczba uczniów:
1. Temat lekcji: ‘’Zjawisko fizyczna a przemiana chemiczna’’
2. Cele dydaktyczne:
Uczeń:
- podaje różnice w przebiegu zjawiska fizycznego i reakcji chemicznej
- podaje przykłady przemian fizycznych
- podaje przykłady reakcji chemicznych
3. Metoda nauczania: poszukująca
4. Środki dydaktyczne:
- sprzęt laboratoryjny:
- odczynniki:
- inne:
5. Ogólny plan lekcji z bilansem czasowym
Czynności organizacyjne: 5 minut
- sprawdzenie obecności
- wprowadzenie atmosfery pracy
Część nawiązująca: 7 minut
Zapiszcie temat lekcji w zeszytach:
N: Dziś będziemy rozmawiać na temat przemian i fizycznych i reakcji chemicznych. Nauczymy się je odróżniać. Co to jest substancja? Rodzaj materii o określonym, stałym składzie posiadającym szereg właściwości fizycznych i chemicznych
ciało fizyczne- każdy przedmiot, który podlega badaniom nauki
Część postępująca: 20 minut
Oglądamy doświadczenie na temat odróżnienia zjawisk fizycznych i reakcji chemicznych.
Zjawisko fizyczne | Reakcja chemiczna |
---|---|
1. zgniatanie magnezu 2. rozdrobnienie siarki 3. topnienie parafiny |
1.spalanie magnezu 2. spalanie roztopionej parafiny |
NOTATKA: Doświadczenie nr 1- oglądamy doświadczenie
N: Podajcie mi przykłady przemian chemicznych i fizycznych z życia codziennego.
- pieczenie ciasta, gotowanie wody, spalanie gazu, drewna w kominku, zamazanie warzyw, topnienie smalcu na patelni,
N: Otwórzcie ćwiczenia na stronie 16 i wykonajcie ćwiczenie 13, 14 i 15. Sprawdzamy.
Cześć podsumowująca:
Praca domowa: