Scenariusz lekcji w klasie 3 gimnazjum
Temat: Transport lądowy w Polsce.
Hasło programowe:
Usługi.
Zakres treści:
Rodzaje transportu lądowego, problemy polskiego transportu.
Cel ogólny:
Charakterystyka poszczególnych rodzajów transportu lądowego w Polsce.
Cele szczegółowe:
Wiadomości
Uczeń zna:
rodzaje transportu,
wady i zalety transportu samochodowego i kolejowego.
Uczeń wyjaśnia:
terminy: transport samochodowy, przesyłowy, kolejowy,
nierównomierne rozmieszczenie sieci kolejowej i drogowej.
Umiejętności
Uczeń potrafi:
analizować dane statystyczne i formułować wnioski,
wskazać na mapie główne linie tranzytowe (kolejowe i samochodowe) oraz ważniejsze przejścia graniczne,
ocenić wpływ transportu lądowego na środowisko przyrodnicze Polski.
Postawy
Kształtowanie umiejętności pracy w grupie.
Uświadomienie negatywnego wpływu transportu na środowisko przyrodnicze oraz konieczność ochrony tego środowiska poprzez usprawnianie transportu.
Formy pracy:
grupowa, zbiorowa, indywidualna.
Metody:
mapa mentalna, drzewo decyzyjne, analiza danych statystycznych, praca z mapą.
Środki dydaktyczne:
podręcznik, karta pracy, atlas geograficzny, mapa samochodowa Polski, mapa fizyczna Polski.
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca
Czynności organizacyjne.
Przypomnienie podziału usług.
Uczniowie wymieniają, jakie znają rodzaje transportu.
Faza realizacyjna
Uczniowie analizują dane statystyczne dotyczące przewozów ładunków i pasażerów transportu kolejowego, samochodowego i rurociągowego tab. 11/129 i dokonują oceny, który z rodzajów transportu jest najczęściej wykorzystywany ?
Uczniowie na podstawie mapy sieci komunikacyjnej Polski, mapy fizycznej i mapy samochodowej wyjaśniają, dlaczego sieć kolejowa w Polsce jest nierównomiernie rozwinięta.
Uczniowie na podstawie wyżej wymienionych map wskazują główne linie tranzytowe (samochodowe i kolejowe).
Następnie uczniowie na mapie konturowej Polski w ćw. 3/73 podpisują najważniejsze przejścia graniczne drogowe i kolejowe.
Uczniowie samodzielnie opisują transport przesyłowy wykonując ćw. 5/73-74
Faza podsumowująca
Uczniowie w 4-5 osobowych grupach rozwiązują problem, Jaki rodzaj transportu lądowego należy rozwijać w Polsce ?
Każda grupa dostaje schemat drzewa decyzyjnego. Następnie wybrani uczniowie przedstawiają swoje prace.
Schemat drzewa decyzyjnego
Transport kolejowy |
|
Transport samochodowy |
||
Zalety - - - - - - - |
Wady - - - - - -
|
|
Zalety - - - - - -
|
Wady - - - - - - - |
Literatura
Aktywne metody kształcenia cz. II. WOM Olsztyn 1996 r.
Planeta 2 Książka nauczyciela. Wyd. M.Rożak 2003 r.
Mariusz Szubert: Planeta 3 Podręcznik do geografii. Wyd. M.Rożak 2004 r.
Opracowała:
mgr Dorota Raczkowska
Rodzaje transportu
Kolejowy
Lotniczy
Rurociągowy
Przesyłowy
Samochodowy
Morski
Śródlądowy
Rozwiązanie problemu
Problem
Jaki rodzaj transportu drogowego należy rozwijać w Polsce ?