SCENARIUSZ GODZINY WYCHOWAWCZEJ
Temat: PRZECIWDZIAŁANIE UZALEŻNIENIU OD NIKOTYNY
1. CEL GŁÓWNY:
Kształtowanie świadomości uczniów o problemie uzależnienia od nikotyny.
2. CLE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń potrafi:
Podać przyczyny sięgania po wyroby tytoniowe
Wymienić składniki tytoniu, które szkodzą zdrowiu
Określić, jakie negatywne wpływy wywierają substancje zawarte w tytoniu na nasz organizm
Podać przykłady sposobów i możliwości zerwania z nałogiem palenia.
3. GRUPA
klasa … gimnazjum (…lat), około 30 osób
4. CZAS REALIZACJI:
1 godzina lekcyjna: 45 minut
5. ŚRODKI DYDAKTYCZNE POTRZEBNE DO REALIZACJI:
Małe karteczki
Pisaki, flamastry
Kilka arkuszy brystolu lub papieru większego formatu.
6. METODY PRACY Z GRUPĄ:
Podające - mini wykład
Problemowe - dyskusja
Ekspozycyjne - pokaz zdjęc ukazujących szkodliwość palenia
7. PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Wprowadzenie uczniów w zajęcia:
przedstawienie się oraz przedstawienie osób obserwujących zajęcia,
prośba do uczniów o wykonanie wizytówek z ich imieniem.
Zapoznanie uczniów z przygotowanym wcześniej kontraktem - pytanie do uczniów o zrozumienie zasad zawartych w kontrakcie.
Wprowadzenie uczniów do tematu zajęć, przedstawienie tematu.
b) Rozpoczęcie zabawą poprawiającą nastrój:
zabawa pt „podaj dalej”
Uczniowie maja za zadanie przekazywać sobie przedmiot (może to być maskotka) z rąk do rąk wyobrażając sobie, iż przedmiot ten jest:
Kruchy
Ciężki
Gorący
Miękki
Zimny
Cuchnący
Kosztowny
c) Wprowadzenie w problematykę palenia papierosów
Przyczyny palenia wśród młodzieży - burza mózgów - grupa wypisuje na dużego formatu kartce przyczyny palenia wśród młodzieży
d) Substancje szkodliwe zawarte w papierosach
Mini wykład - odczyt artykułu przez prowadzącego
e) Dyskusja z grupa na temat szkodliwych następstw oraz chorób, które wywołuje palenie
(pokaz zdjęć dla grupy)
Wpływ palenia na układ krążenia i płuca
Wpływ palenia na wygląd
Problem biernego palenia
f) ciekawostki i dane liczbowe na temat palenia
Dane o polskich palaczach
Przelicznik wydatków na papierosy
Korzyści zdrowotne zerwania z nałogiem palenia
g) ewaluacja
Pytanie do grupy, czego dowiedzieli się z tych zajęć i co im się przyda w przyszłości
Propozycja wprowadzenia nowej mody, że zamiast trzymać papierosa w ustach, lepiej wziąć lizaka - słodki i kolorowy a nie trujący i duszący.
Podziękowanie grupie za udział w zajęciach
8. ŹRÓDŁA WIEDZY