Poznań, dnia 26.01.2014 r.
ZATWIERDZAM
dowódca 3 kompani szkolnej OSP
kpt. Krzysztof CYDZIK
PLAN - KONSPEKT
do przeprowadzenia zajęć z SERE
z 31,32 grupą 3 kompanii szkolnej OSP w dniu 30.01.2015r.
TEMAT 2: Survival - przetrwanie w warunkach środowiska naturalnego.
CELE ZAJĘĆ:
Zapoznać:
Z czynnikami fizjologicznymi i ich wpływem na ograniczenie wydolności organizmu człowieka w sytuacji walki o przetrwanie;
Z podstawowymi zasadami poszukiwanie/zdobywania i spożywania wody oraz pożywienia, umożliwiające doraźne utrzymanie się przy życiu;
Z metodami zwiększania szans na przeżycie w warunkach środowiska naturalnego, przez efektywne wykorzystanie posiadanego wyposażenia indywidualnego;
Z sposobami wykonywania prostych narzędzi i broni oraz rozpalania i wykorzystywania ognisk survivalowych;
Z podstawowymi metodami i formami ochrony własnej, poprzez budowę schronień w różnych warunkach pogodowych i klimatycznych.
FORMA: zajęcia teoretyczne.
CZAS: 2 x 45 min.
MIEJSCE: blok 22 sala 210.
ZAGADNIENIA:
Medycyna przetrwania.
Pozyskanie wody.
Wykorzystanie fauny i flory w survivalu.
Wykorzystanie wyposażenia osobistego w survivalu.
Wykonanie prostej broni i narzędzi.
Pułapki na zwierzynę.
Ogniska survivalowe.
Budowa schronień w różnych warunkach pogodowych i klimatycznych
(doraźne legowiska i planowe schronienia naziemne, nadziemne i podziemne).
WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE
3 dni przed zajęciami zatwierdzić plan - konspekt;
zajęcia prowadzić w oparciu o prezentację multimedialną;
odpowiednio wcześniej pobrać rzutnik multimedialny oraz klucze do sali wykładowej;
dopilnować zachowania porządku i dyscypliny szkoleniowej w czasie zajęć;
przestrzegać zasad nauczania zgodnie z instrukcją o działalności szkoleniowo- metodycznej;
po przeprowadzeniu każdego zagadnienia sprawdzić stopień jego opanowania za pomocą pytań śródlekcyjnych;
dokonać podsumowania i oceny zajęć.
LITERATURA:
„SERE - Poziom A”, CSWLąd . wewn. 66/2011;
„Podręcznik przetrwania dla Sił Specjalnych”, Chris McNab. wyd. Bellona;
„Metody działania elitarnych jednostek wybranych państw świata”, Combat - Cacuft L;
„Survival techniki przetrwania”, Aleksander Stilwell, wyd. Bellona;
„Odzyskiwanie Izolowanego Personelu” DD/3.3.9;
„Szkoła przetrwania” , kultowy poradnik survivalowy, Bear Grylls;
„Kurs DVD Survival Sztuka przetrwania”;
„Program szkolenia podstawowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej” - Szkol. 886/2013;
„Program szkolenia podstawowego Sił Zbrojnych RP” -Szkol. 866/2013;
„Instrukcja o działalności szkoleniowo - metodycznej” -Szkol. 816/2009.
ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWO - TECHNICZNE:
Laptop - 1szt.
rzutnik multimedialny - 1szt.
ORGANIZACJA ZAJĘĆ:
wykład informacyjny .
WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA:
Kategorycznie zabraniam:
oddalać się z miejsca zajęć bez wiedzy i zgody prowadzącego zajęcia.
INNE (DODATKOWE):
Nie dotyczy.
WPROWADZENIE W SYTUACJĘ TAKTYCZNĄ:
Nie dotyczy.
XIV. PRZEBIEG ZAJĘĆ:
CZĘŚĆ WSTĘPNA (5 min.)
Rozpoczęcie zajęć:
przyjęcie meldunku;
sprawdzenie obecności;
podanie tematu, celu zajęć oraz zagadnień;
zadanie pytań sprawdzających z poprzednich zajęć:
Rozwiń skrót SERE;
S - Survival
E - Evasion
R - Resistance
E - Escape
Jakie mamy poziomy szkolenia SERE;
Poziom A, B, C
Wymień jakie znasz wyposażenie unikania;
BLOOD CHITS; POINTEE - TALKEE; EVASION CHART; HANDHELD GPS; SIGNALING DEVICES; SURVIVAL RADIOS.
CZĘŚĆ GŁÓWNA (80 min.)
ZAGADNIENIE 1- (10 min.)
Medycyna przetrwania.
-ZAGADNIENIE PROWADZĘ ZA POMOCĄ PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ.
ZAGADNIENIE 2- (10 min.)
Pozyskiwanie wody.
-ZAGADNIENIE PROWADZĘ ZA POMOCĄ PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ.
ZAGADNIENIE 3- (10 min.)
Wykorzystywanie flory i fauny w Survivalu.
-ZAGADNIENIE PROWADZĘ ZA POMOCĄ PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ.
ZAGADNIENIE 4- (10 min.)
Wykorzystywanie wyposażenia osobistego w Survivalu.
-ZAGADNIENIE PROWADZĘ ZA POMOCĄ PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ.
ZAGADNIENIE 5- (10 min.)
Wykonywanie prostej broni i narzędzi
-ZAGADNIENIE PROWADZĘ ZA POMOCĄ PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ.
ZAGADNIENIE 6- (10 min.)
Pułapki na zwierzynę.
-ZAGADNIENIE PROWADZĘ ZA POMOCĄ PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ.
ZAGADNIENIE 7- (10 min.)
Ogniska survivalowe.
-ZAGADNIENIE PROWADZĘ ZA POMOCĄ PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ.
ZAGADNIENIE 8- (10 min.)
Budowa schronień w różnych warunkach pogodowych i klimatycznych (doraźne legowiska i planowe schronienia naziemne, nadziemne i podziemne).
-ZAGADNIENIE PROWADZĘ ZA POMOCĄ PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ.
CZĘŚĆ KOŃCOWA (5 min.):
Zakończenie zajęć:
zadaję pytania kontrolne;
omawiam przebieg zajęć i osiągnięcie ich celu;
postawienie zadań na naukę własną;
podaję temat następnych zajęć :
Temat 3: Psychologiczne aspekty przebywania w izolacji.
OPRACOWAŁ
dowódca 2 plutonu
mł.chor. Jarosław SAWICKI