Poznań, dnia 26.01.2015r.
ZATWIERDZAM
dowódca 3 kompani szkolnej OSP
kpt. Krzysztof CYDZIK
PLAN - KONSPEKT
do przeprowadzenia zajęć z SERE
z 31,32 grupą 3 kompanii szkolnej OSP w dniu 31.01.2015r.
TEMAT 5: Odzyskiwanie personelu.
CELE ZAJĘĆ:
Zapoznać:
z podstawowymi zasadami, metodami i technikami ustalania położenia i nawigacji w terenie;
ze sposobami sygnalizacji swojego położenia za pomocą środków podręcznych;
ze sposobami zachowania się izolowanego personelu oraz jego identyfikacji podczas akcji odzyskania.
FORMA: zajęcia teoretyczne.
CZAS: 2 x 45 min.
MIEJSCE: blok 22 sala 210.
ZAGADNIENIA:
Podstawowe sposoby określania swego położenia.
Sposoby sygnalizacji swego położenia z wykorzystaniem podręcznych środków.
Współdziałanie izolowanego z elementami systemu odzyskiwania personelu.
Zachowanie się izolowanego w trakcie jego uwalniania.
Sposoby identyfikacji izolowanego personelu.
WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE:
3 dni przed zajęciami zatwierdzić plan - konspekt;
zajęcia prowadzić w oparciu o prezentację multimedialną;
odpowiednio wcześniej pobrać rzutnik multimedialny oraz klucze do sali wykładowej;
dopilnować zachowania porządku i dyscypliny szkoleniowej w czasie zajęć;
przestrzegać zasad nauczania zgodnie z instrukcją o działalności szkoleniowo- metodycznej;
po przeprowadzeniu każdego zagadnienia sprawdzić stopień jego opanowania za pomocą pytań śródlekcyjnych;
dokonać podsumowania i oceny zajęć.
LITERATURA:
„SERE - Poziom A”, CSWLąd . wewn. 66/2011;
„Podręcznik przetrwania dla Sił Specjalnych”, Chris McNab. wyd. Bellona;
„Metody działania elitarnych jednostek wybranych państw świata”, Combat - Cacuft L;
„Survival techniki przetrwania”, Aleksander Stilwell, wyd. Bellona;
„Odzyskiwanie Izolowanego Personelu” DD/3.3.9;
„Szkoła przetrwania” , kultowy poradnik survivalowy, Bear Grylls;
„Kurs DVD Survival Sztuka przetrwania”;
„Program szkolenia podstawowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej” - Szkol. 886/2013;
„Instrukcja o działalności szkoleniowo - metodycznej” - Szkol. 816/2009.
ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWO - TECHNICZNE:
Laptop - 1szt.
rzutnik multimedialny - 1szt.
ORGANIZACJA ZAJĘĆ:
wykład informacyjny dla całości plutonu
WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA:
Kategorycznie zabraniam:
oddalać się z miejsca zajęć bez wiedzy i zgody prowadzącego zajęcia.
INNE (DODATKOWE):
Nie dotyczy.
WPROWADZENIE W SYTUACJĘ TAKTYCZNĄ:
Nie dotyczy.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
CZĘŚĆ WSTĘPNA (5 min.)
Rozpoczęcie zajęć:
przyjęcie meldunku;
sprawdzenie obecności;
pytanie kontrolne;
podanie tematu, celu zajęć oraz zagadnień;
zadanie pytań sprawdzających z poprzednich zajęć:
Jakie znasz sposoby maskowania?;
Jak należy chodzić żeby nie być słyszalnym?;
Należy stawiać na ziemi najpierw piętę, a potem stopniowo opuszczać całą stopę, aż do palców;
Jak należy chodzić po twardym i skalistym gruncie żeby nie być słyszalnym:
Należy na takiej nawierzchni najpierw postawić palce, upewniając się że znaleźliśmy solidne oparcie dla stopy - tak by nie poruszały się jakieś kamyki - i w tedy ostrożnie opuszczamy piętę.
CZĘŚĆ GŁÓWNA (80 min.)
ZAGADNIENIE 1- (20 min.)
Podstawowe sposoby określania swego położenia;
-ZAGADNIENIE PROWADZĘ ZA POMOCĄ PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ.
ZAGADNIENIE 2- (20 min.)
Sposoby sygnalizacji swego położenia z wykorzystaniem podręcznych środków;
-ZAGADNIENIE PROWADZĘ ZA POMOCĄ PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ.
ZAGADNIENIE 3- (15 min.)
Współdziałanie izolowanego z elementami systemu odzyskiwania personelu;
-ZAGADNIENIE PROWADZĘ ZA POMOCĄ PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ.
ZAGADNIENIE 4- (10 min.)
Zachowanie się izolowanego personelu w trakcie jego uwalniania;
-ZAGADNIENIE PROWADZĘ ZA POMOCĄ PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ.
ZAGADNIENIE 5- (10 min.)
Sposoby identyfikacji izolowanego personelu.
-ZAGADNIENIE PROWADZĘ ZA POMOCĄ PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ.
CZĘŚĆ KOŃCOWA (10 min.):
Zakończenie zajęć:
zadaję pytania kontrolne;
omawiam przebieg zajęć i osiągnięcie ich celu;
postawienie zadań na naukę własną;
wystawiam oceny końcowe z przedmiotu.
OPRACOWAŁ
dowódca 2 plutonu
mł.chor. Jarosław SAWICKI