Kamil Gołdowski
Praktykant języka polskiego
w SP w Łojkach im. Kornela Makuszyńskiego
11.09.2012
Konspekt lekcji języka polskiego w szkole podstawowej, klasa V
TEMAT: Grzybobranie z Adamem Mickiewiczem – praca z fr. „Pana Tadeusza”
Cele ogólne:
Uczeń:
odnosi do praktyki zdobytą wiedzę;
poprawnie posługuje się językiem ojczystym;
poznaje ważne dzieło z zakresu literatury narodowej;
orientuje się w sprawie ważnej inicjatywy ogólnonarodowej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje szczegóły obchodów „Narodowego Czytania Pana Tadeusza” – 08.09.2012r. ;
poznaje życie kulturalne kraju – Warszawy i Krakowa oraz bliskiego regionu – Częstochowy;
poznaje sylwetkę Adama Mickiewicza;
uczy się zasad wzorcowej recytacji poprzez odsłuchanie nagrania recytacji fragmentu „Pana Tadeusza”;
wykonuje samodzielnie polecenia, polegające na pracy z tekstem;
potrafi wyjaśnić trudności ortograficzne słownictwa, związanego z grzybobraniem.
Metody nauczania:
praca z tekstem epickim,
praca z fragmentem nagranej recytacji,
pogadanka,
samodzielna praca.
Środki dydaktyczne:
podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego „Słowa na start!” dla kl. V, s. 12-13 – A. Mickiewicz – Grzybobranie (fr. z Pana Tadeusza),
plakaty „Narodowego czytania Pana Tadeusza” z różnych miast,
płyta z nagraniem recytacji Grzybobrania oraz z utworem Wspomnienie Anny Marii Jopek i Michała Żebrowskiego.
Przebieg lekcji:
Faza wstępna:
Czynności porządkowo-administracyjne.
Pogadanka wprowadzająca: Czy wiecie jaki dzień mieliśmy w minioną sobotę? Jaką uroczystość w całym kraju obchodzono? Czy ktoś z was może widział? W telewizji, prasie, na własne oczy? Dlaczego właśnie w tym roku?
Puszczenie w klasowy obieg plakatów, promujących „Narodowe Czytanie Pana Tadeusza” – ogólnokrajowa akcja, zainicjowana przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, w celu uczczenia upływającego 200 roku od czasu akcji utworu. Dzieło ważne dla wielu pokoleń Polaków.
Faza właściwa:
Zapoznanie uczniów z sylwetką Mickiewicza – podręcznik, s.12 + uzupełnienie.
Wyjaśnienie trudnych słów z tekstu: przypisy + dybać, saskie, bez liku.
Odsłuchanie nagrania fragmentu Grzybobrania.
Uzupełnij tabelkę na temat grzybów zbieranych przez bohaterów oraz dopisz epitety i porównania do grzybów niejadalnych:
Nazwa grzyba |
borowik | Kurka (lisica) | rydz |
---|---|---|---|
Cytat z utworu dotyczący grzyba | „Panienki za wysmukłym gonią borowikiem, Którego pieśń nazywa grzybów pułkownikiem.” |
„Tyle w pieśniach litewskich sławione lisice” „czerw ich nie zjada” „żaden owad na nich nie usiada” |
„ten wzrostem skromniejszy” „mniej sławny w piosenkach, za to najsmaczniejszy” |
Wygląd grzyba widocznego na fotografii w książce | Duży kapelusz, masywny trzon | Pomarańczowy rozłożysty i wygięty ku górze kapelusz | Wypukły kapelusz z podwiniętymi brzegami, krótki trzon |
SUROJADKI:
Porównania- niby czareczki różnym winem napełnione
Epitety- srebrzyste, żółte czerwone
KOŹLAK:
Porównanie- jak przewrócone kubka dno wypukłe
LEJKI:
Porównanie- jako szampańskie kieliszki wysmukłe
BIELAKI:
Porównanie- jakby mlekiem nalane filiżanki saskie
Epitety- krągłe, białe, szerokie i płaskie
PURCHAWKA:
Porównanie- jak pieprzniczka
Epitety- kulista, czarniawym pyłkiem napełniona
Wymienienie przez uczniów 3 zalet zbierania grzybów – na podstawie tekstu, własne przemyślenia. Dlaczego rozdeptywanie niejadalnych grzybów zostało zakwalifikowane przez poetę jako „nieroztropne”?
Faza końcowa:
Podsumowanie lekcji: „To dzieło o szczególnym znaczeniu dla nas Polaków. Zachwyca od pokoleń bogactwem języka, pięknem opisów i harmonią słowa. Stanowi zarazem nieocenione źródło najlepszych patriotycznych uczuć i wiedzy o nas samych.” – słowa Bronisława Komorowskiego.
Zadanie pracy domowej: dokończenie powyższych poleceń na wypadek, gdyby zabrakło czasu.
Odsłuchanie utworu Anny Marii Jopek i Michała Żebrowskiego pt. „Wspomnienie” – pokazanie, że „Pan Tadeusz” wpływa na kulturę współczesną, muzykę.