Podstawowy scenariusz

DATA: 08. 05. 2008r.

TEMAT KOMPLEKSOWY: „ Polscy poeci dzieciom”

TEMAT ZAJĘCIA: IV Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski

CELE OGÓLNE:

•Nabywanie śmiałości, pewności siebie, wiary

we własne siły.

•Uwrażliwienie na piękno języka polskiego i zachęcanie do posługiwania się tym językiem.

•Kształtowanie idei szlachetnej rywalizacji.

GELE OPERAGYJNE:

Dziecko –

•Potrafi recytować wiersze.

•Dostrzega piękno ojczystego języka.

•Rozwija pamięć, wyobraźnię oraz fantazję.

•Potrafi poradzić sobie z porażką.

•Potrafi właściwie reagować na sukces, bez zarozumialstwa.

•Aktywnie uczestniczy w zabawach przy muzyce.

METODY:

•Słowna

•Oglądowa

•Aktywizująco – twórcze

FORMA: zbiorowa, indywidualna.

Cele główne:

-Przybliżenie dzieciom twórczości polskich poetów

-Rozwijanie wyobraźni i fantazji u dziecka

-Uwrażliwienie dzieci na sztukę

-Rozwijanie umiejętności wspólnego słuchania w grupie i nie przeszkadzania sobie nawzajem.

-Wspieranie działań twórczych dzieci w różnych formach aktywności

-Dostarczanie przedszkolakom doznań estetycznych i emocjonalnych

-Popularyzacja literatury dziecięcej

Cele szczegółowe:

Dziecko:

-Potrafi właściwie gospodarować oddechem w czasie recytacji wiersza

-Poprawnie recytuje wiersz

-Uważnie słucha i nie przeszkadza innym, czeka cierpliwie na swoją kolej

-Zna podstawowe tytuły wierszy dla dzieci polskich poetów.

Forma pracy: zbiorowa, indywidualna

Metody: czynna, słowna

POMOCE DYDAKTYCZNE: napis „IV MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI”, dekoracja sceny – makieta pociągu z wiersza J. Tuwima „ Lokomotywa”, podkład muzyczny – piosenki dziecięce, sprzęt nagłaśniający.

NAGRODY: dyplomy, podziękowania, maskotki pluszowe, słodycze.

SPONSORZY:

•Burmistrz Miasta Sandomierza

PRZEBIEG:

Czytaj, by być pewnym siebie,

Czytaj, by być w siódmym niebie,

Czytaj, żeby więcej wiedzieć,

Czytaj, żeby jaśniej myśleć,

Czytaj, żeby poznać świat,

Czytaj, nieważne ile masz lat.

1.Serdecznie witamy wszystkich przedszkolaków wraz

z opiekunami przybyłych na IV Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski.

Witamy przybyłych gości pana Burmistrza Miasta Sandomierza panią Naczelnik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu.

Uroczyste otwarcie przez Panią Dyrektor I Przeglądu Poezji Dziecięcej – przecięcie wstęgi, wpisanie się do księgi pamiątkowej.

2.Prezentacja Komisji Jury.

Witamy przedstawicieli Komisji oceniającej uczestników konkursu:

- panią Przewodniczącą Komisji nauczycielkę języka polskiego ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Sandomierzu

- panią z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej

w Sandomierzu

- pana kierownika MOSiR w Sandomierzu.

3.Prezentacja poszczególnych przedszkoli:

- witamy dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 1

w Sandomierzu

- witamy dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 2

- witamy dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 3

- witamy dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 5

- witamy dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 6

- witamy dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 7

4. Losowanie uczestników przez Jury z zaczarowanej kuli.

5.Zapraszamy wszystkie zgromadzone dzieci do zaśpiewania wspólnie piosenki pt. „ Podajmy sobie ręce”.

Wspólne zaśpiewanie piosenki pt. „Kaczka Dziwaczka” – taniec nauczycielki w przebraniu kaczki

6.Przebieg konkursu.

Prosimy na scenę pierwszych wykonawców z Przedszkola Nr 1:(wybrane dzieci recytują przygotowane wiersze)

– „ Spóźniony słowik” (J. Tuwim)

– „Baj, baj, baj” (J. Porazińska)

Prosimy na scenę dzieci z Przedszkola Nr 2:

– „Kwoka” (J. Brzechwa)

– „ Naburmuszona wrona” ( A. Frączek)

Zapraszamy do wspólnej zabawy przy piosence

pt. „Niegrzeczna myszka”.

Uciekaj myszko do dziury

Jeszcze jedna bardzo stara zabawa w kotka i myszkę. Wymaga większej liczby uczestników, dlatego nadaje się do przedszkoli oraz przyjęcia urodzinowe. Wiek uczestników to minimum 3 lata, ale najlepiej się sprawdza wśród dzieci 4-5 letnich. Dzieci trzymając się za ręce ustawiają się w kręgu. Dwoje dzieci "mysz" i "kot" zostają na zewnątrz kręgu, pozostałe dzieci chodzą w kółko i śpiewają:

Uciekaj myszko do dziury

bo ciebie złapie kot bury,

a jak cię złapie kot bury,

to cię obedrze ze skóry.

Do dziury myszko do dziury,

by cię nie złapał kot bury,

bo jak cię złapie w pazury,

to już nie wrócisz do dziury

W trakcie piosenki "mysz" ucieka a "kot" musi ją dogonić. "Mysz" może się dostać do środka koła tylko przez tzw. bramkę, czyli uniesione do góry ręce dwóch uczestników. W ten sam sposób do środka, za "myszką", może się dostać "kotek", jeśli dzieci nie chcą wpuścić "kota" do środka zamykają bramkę.

Prosimy na scenę dzieci z Przedszkola Nr 3:

– „ Stefek Burczymucha” (M. Konopnicka)

– „ Samochwała” (J. Brzechwa)

Zapraszamy do recytacji wierszy dzieci z Przedszkola Nr 5:

– „Pan Tralaliński” (J. Tuwim)

– „ Tańcowanie” (J. Porazińska)

Zapraszamy do wspólnej zabawy przy piosence

pt. „Dżungla”.

Prosimy na scenę dzieci z Przedszkola Nr 6:

– „ Jak paw przez jezdnię przechodził” (J. Wasilewski)

– „ Okulary” (J. Tuwim)

Zapraszamy na scenę ostatnich wykonawców, dzieci

z Przedszkola Nr 7:

– „ Malowany wózek” ( H. Ożogowska)

– „ Zły humorek” ( D Gellner)

Przerywniki muzyczne: po recytacji 5 wierszy ( Żabcia, Kaczuszki, Krasnoludki, Głowa-ramiona, Błyskawica – grzmot, Witajcie w naszej bajce, Na wyspach Bergamutach, ZOO).

Zabawa „Ludzie do ludzi” – swobodny taniec przy muzyce ( CD Moje 3 i 4 lata- 2) ,

Gdy muzyka milknie, witamy się z napotkaną osobą ( witają się rączki,

kolana, małe paluszki, czółka i noski…).

7.Obrady Jury:

Dziękujemy wszystkim wykonawcom, a szanowne jury zapraszamy na obrady.

A teraz zapowiedziana wcześniej niespodzianka. Zapraszamy na scenę Młodzieżową Miejską Orkiestrę Dętą –powitanie brawami przybyłych gości. Koncert

w wykonaniu Orkiestry.

Podziękowanie Młodzieżowej Miejskiej Orkiestrze

za dostarczenie dzieciom możliwości obcowania na żywo z muzyką oraz włączenie się i uatrakcyjnienie swoim występem konkursu – wręczenie dyplomu.

8.Ogłoszenie wyników:

Prosimy na scenę panią przewodniczącą oprzedstawienie wyników konkursu.

9.Wręczenie dyplomów oraz nagród rzeczowych wszystkim uczestnikom konkursu.

10.Wręczenie podziękowań:

- Podziękowanie sponsorowi konkursu panu Burmistrzowi Miasta Sandomierza oraz Pani Naczelnik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu

za okazaną życzliwość i pomoc finansową

w zorganizowaniu IV Miedzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego – wręczenie dyplomów.

- Podziękowanie komisji – wręczenie dyplomu.

- Podziękowanie nauczycielkom poszczególnych przedszkoli za trud włożony w przygotowanie dzieci

do konkursu – wręczenie dyplomów.

-Podziękowanie Panu Kierownikowi MOSiR za udostępnienie sali widowiskowej.

-Podziękowanie dla wszystkich dzieci za przybycie

i wspólną zabawę – poczęstowanie dzieci cukierkami.

11.Na zakończenie zapraszamy do zaśpiewania piosenki pt.„ Podajmy sobie ręce”.

Zakończenie konkursu wspólną piosenką „ Na pożegnanie’’.

