Scenariusz lekcji- nr 2
Imię i nazwisko prowadzącego- Marta Antecka
Data i godzina- ………………………………..
Czas trwania zajęć- 2 godziny lekcyjne
Temat zajęć- Higiena i choroby układu pokarmowego.
Uczestnicy zajęć- uczniowie klasy I gimnazjum
Metody i formy pracy- praca grupowa, burza mózgów.
Cele szczegółowe:
Wiedza- zapamiętanie przyczyn dolegliwości oraz chorób układu pokarmowego, przypominanie zasad prawidłowego żywienia. Rozumienie jak szkodliwy wpływ na układ pokarmowy ma alkohol, nikotyna, stres;
Umiejętności- wyjaśnienie zależności między chorobami układu pokarmowego a stylem życia, wpływu siedzącego trybu życia na układ trawienny, umiejętności ułożenia jadłospisu dla siebie w zależności od potrzeb organizmu, trybu życia, wieku;
Postawy- kształtowanie postawy obserwatora przyrody, zainteresowań biologią, współpracy w grupie, stosowania zasad higieny zapobiegającej zarażaniu się pasożytami. Wdrażanie w styl życia uczniom zasad prawidłowego żywienia.
Przebieg lekcji- część wstępna:
powitanie uczniów;
czynności organizacyjne- sprawdzenie obecności oraz sprawdzenie zadań domowych;
przestawienie tematu lekcji oraz uświadomienie celów lekcji- uczniowie wykorzystując burzę mózgów szukają odpowiedzi na pytanie („ Dlaczego prawidłowe odżywiania jest ważna dla naszego organizmu?” ) i próbują ustalić jakie znaczenie dla organizmu mają poszczególne składniki pokarmowe.
prowadzący podkreśla, iż organizmowi ciągle zagraża niebezpieczeństwo z powodu niewłaściwego odżywiania i niedostarczania w odpowiednich proporcjach składników pokarmowych takich jak białka, witaminy...
Część właściwa:
burza mózgów- uczniowie odpowiadają na pytania „Jak młodzi ludzie się odżywiają?”, „Jakie są złe nawyki żywieniowe ludzi?” (np. za dużo słodyczy, spożywanie posiłków w pośpiechu, nadmierna ilość tłuszczów). Wraz z prowadzącym ustalają, iż złe nawyki żywieniowe ludzi są przyczynami chorób pokarmowych;
prowadzący opisuje choroby układu pokarmowego i pasożyty (slajdy). Wrzody żołądka spowodowane uszkodzeniem błony śluzowej żołądka, rak żołądka, dur brzuszny, salmonellozy, zapalenie wątroby typu A oraz pasożyty jak tasiemiec, glista ludzka, owsiki, ameba;
następnie uczniowie w trzech grupach ustalają wpływ alkoholu, nikotyny i stresu na układ pokarmowy człowieka. Grupy zapisują wiadomości na planszach, a następnie przedstawiciele zespołów podają je klasie;
uczniowie wypisują na kartkach co jedli dzień wcześniej na śniadanie, obiad i kolacje, następnie posługując się tabelami produktów spożywczych układają prawidłowy jadłospis zgodnie z wskazówkami prowadzącego. Porównują oba i wyciągają wnioski dotyczącego swojego sposoby żywienia.
Część końcowa:
Prowadzący podsumowuje zajęcia w myśl hasła „Odżywiaj się zdrowo”.