Konspekt lekcji 3 usamodzielniającej prowadzenie GIMNAZJUM

Lekcja 3- usamodzielniająca

Temat: Kształtowanie siły, wytrzymałości oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej w 3 etapie usamodzielniania ucznia.

CELE LEKCJI:

Tok lekcji Zadania szczegółowe Dozowanie Uwagi organizacyjne i metodyczne
1.Zorganizowanie grupy

-zbiórka w szeregu

-sprawdzenie obecności

-sprawdzenie gotowości do zajęć

2'
2.Motywacja do zajęć.

-podanie tematów i celów lekcji

-motywacja do aktywnego uczestniczenie w zajęciach

2’
3.Rozgrzewka- psychomotoryka, profilaktyka

1. Zabawa ożywiająca: „Berek przyjaciel”.

Jedna osoba jest berkiem. Uczniowie biegają po ograniczonym terenie, aby schronić się przed schwytaniem berka muszą powiedzieć: „daj rękę” i złapać za rękę innego uczestnika zabawy. Jeśli jednak nie zdąży przez dotknięciem osoby goniącej- staje się berkiem.

2. Rozgrzewka w parach:

Uczniowie kolejno w parach wymyślają ćwiczenie, nauczyciel określa na jaką partię dane ćwiczenie ma oddziaływać.

3'

10’

Berek z szarfą.

Uczniowie ustawieni w półkolu.

4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności, rozwijanie zdolności twórczych.

Uczniowie podzielenie na dwie grupy. Każde zadanie wykonywane jest przez 10 minut, następnie grupy zmieniają się.

1. Kształtowanie wytrzymałości oraz siły:

Uczniowie w tej grupie dobierają się w pary. Każda para zajmuje jedno stanowisko (materac).

Uczniowie otrzymują kartkę, na której kolejno mają rozpisane ćwiczenia na daną partię ciała:

  1. Ćw. mm rąk

  2. Ćw. mm NN

  3. Ćw. mm brzucha

  4. Ćw. mm grzbietu

  5. Ćw. mm pośladków

  6. Ćw. mm RR i NN

W każdej parze uczniowie wybierają wspólnie ćwiczenie jakie na daną partię ciała będą wykonywać.

Zadania ucznia 1- przebiegnięcie jak najszybciej dwóch okrążeń wokół sali, w tym samym czasie uczeń 2- wykonuje wybrane ćwiczenie oraz liczy liczbę powtórzeń jaką zdołał wykonać w trakcie wykonywania biegu przez swojego kolegę. Następnie, gdy uczeń 1 wykona swoje zadania, następuje szybka zamiana zadaniami i uczeń 2 wykonuje bieg dookoła Sali, natomiast uczeń 1- zadanie siłowe. Po wykonaniu przez obojga zadań, zapisują liczbę wykonanych powtórzeń na kartce i rozpoczynają kolejne ćwiczenie.

Gdy wszyscy uczniowie wykonają swoje zadania porównują wyniki i podkreślają lepszy wynik w danym ćwiczeniu. Osoba, która zdołała więcej razy wykonać ćwiczenia wygrywa.

Para, która zakończy zadania przed upływem wyznaczonego czasu- wykonuje wybrane przez siebie ćwiczenie rozciągające.

2. Kształtowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Uczniowie, którzy znajdują się w tej grupie dzielą się na dwa zespoły. Ich zadanie polega na graniu w piłkę siatkową na wyznaczonym terenie, przez siatkę którą jest materiał nieprzezroczysty. Zasady są takie same jak w piłce siatkowej- jedyna różnica- nie wolno wykonywać ataku. Piłkę można przebijać albo sposobem górnym albo sposobem dolnym.

Zwycięska drużyna wybiera zadanie siłowe- 10 powtórzeń wybranego ćwiczenia dla drużyny przeciwnej.

3. Zabawa integracyjna- rolnik i marchewki.

Wszyscy uczniowie biorą udział w zabawie. Nauczyciel wybiera dwie osoby, które wcielają się w rolę rolnika. Reszta osób kładzie się na brzuchu w kole, z ramionami wyprostowanymi chwytając za dłoń osobę znajdującą się po obu stronach. Zadaniem rolnika jest poprzez ciągnięcie osoby leżącej za nogi rozerwanie koła. Osoba, która nie zdoła utrzymać się w kole zostaje rolnikiem i pomaga pozostałym rozerwać całe koło. Następnie następuje zamiana zadań i wybranie nowych rolników.

(28’)

2’

12’

12’

5’

Każda para otrzymuje taką samą kartkę, długopis oraz przybory, które w danych ćwiczeniach będą wykonywać. Uczniowie, którzy wykażą się największą kreatywnością w wyborze ćwiczeń dodatkowo zostaną na koniec lekcji wyłonieni przez nauczyciela.

Przybory dodatkowe: 2x ciężarki po 1kg, piłka lekarska, piłka do koszykówki, mata, materac, oraz możliwość wykorzystania drabinki.

Pomiędzy ćwiczeniami uczniowie mają 2 minuty przerwy na zapoznanie się z kolejnym zadaniem.

Po 6 minutach zamiana stron.

5. Uspokojenie organizmu

Wypełnienie rozdanych przez nauczyciela ankiet.

Uczniowie siadają na obwodzie kołowa- tyłem do koła w znacznych odległościach

2’
6. Czynności organizacyjne i wychowawcze

- zebranie ankiet

- omówienie lekcji i wyłonienie najbardziej kreatywnej pary oraz pochwała dla najbardziej zaangażowanych uczniów

2’
7. Nastawienie do samodzielnej aktywności w czasie wolnym Zachęcenie uczniów do ćwiczeń w czasie wolnym oraz w czasie wakacji. 1’
