SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE I(1), scenariusze


SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE I

Małgorzata Etmańska

Temat ośrodkowy: Dbamy o swoje zdrowie

Temat dnia: Piszemy list do kolegi

Zapis w dzienniku: Rozmowa na temat pracy listonosza. Droga listu od nadawcy do adresata. Adresujemy i piszemy listy - pisanie imion, nazwisk i nazw miejscowości. Czytanie wiersza J. Tuwima pt. „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”. Redagowanie listu do wiosny. Praca plastyczna - konstruowanie znaczka pocztowego i ozdabianie kartki. Wprowadzenie jednostki masy - kilogram

Cel ogólny: Wprowadzenie pojęcia list i kilogram.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Metody:

Formy:

Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęć:

  1. Zabawa „Magiczna paczka” (drama). Dzieci siedzą w kole na dywanie. Nauczyciel pokazuje, że ma w ręku paczkę, otwiera ją i wyciąga z niej coś co bardzo chciałby dostać. Następnie zamyka paczkę i przekazuje ją kolejnemu dziecku. Ono wykonuje takie same czynności jak nauczyciel, ale musi pokazać coś co ono chciałoby dostać. I tak kolejno wszystkie osoby.

2. Odczytanie listu od wiosny.

  1. Rozmowa z dziećmi na dywanie. Nauczyciel zadaje pytania:

    1. Czy wiecie na czym polega praca listonosza?

    2. Czy zawód listonosza jest potrzebny?

    3. Po co ludzie piszą listy?

    4. Jak wygląda mundur listonosza?

    5. Co oprócz listów znajduje się w torbie listonosza?

  1. (na dywanie) Nauczyciel czyta dzieciom wiersz Juliana Tuwima pt.: ”O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”. Po przeczytaniu nauczyciel zadaje pytania:

    1. Jak zachował się Grześ?

    2. Czego Grześ nie zrobił?

    3. Wyjaśnienie powiedzenia „Kłamstwo ma krótkie nogi”.

  1. (na dywanie) Nauczyciel zadaje pytania:

    1. Co musi mieć list, żeby można było go wysłać? (znaczek pocztowy, adres odbiorcy, adres nadawcy)

    2. Kim jest nadawca?

    3. Kto to jest adresat?

  1. Nauczyciel pokazuje dzieciom klaser ze znaczkami. Zadaje pytania:

    1. Czy wiecie w jak nazywa się ta książka, do której wkłada się znaczki?

    2. Jak nazywa się osoba, która kolekcjonuje znaczki? (filatelista)

Filatelistyka - rodzaj hobby polegający na kolekcjonowaniu wszelkiego rodzaju walorów pocztowych, głównie znaczków pocztowych

  1. Nauczyciel zawiesza na tablicy wyjaśnienia pojęć: nadawca i adresat. Wytłumaczenie dzieciom kim są te dwie osoby.

Nadawca - osoba, która pisze list

Adresat - osoba, do której list został wysłany

  1. Nauczyciel zawiesza na tablicy kontur sylwetki listonosza oraz cechy osobowości. Zadaniem dzieci jest dopasowanie odpowiednich cech osobowości oraz odrzucenie tych, które nie pasują do listonosza.

  1. Nauczyciel rozdaje uczniom rozsypankę wyrazową. Zadaniem dzieci jest jej ułożenie i wklejenie do zeszytu. Z rozsypanki wyjdzie temat zajęć: Piszemy list do kolegi.

  1. Zapisanie w zeszycie pojęcia nadawca i adresat.

  1. Droga listu. Dzieci na podstawie obrazków w ćwiczeniach opowiadają jaka jest wędrówka listu od nadawcy od adresata. Ćw. 1 s. 59

  1. Adresowanie koperty. Nauczyciel zawiesza na tablicy zaadresowaną kopertę (kartkę z bloku A3). Zwraca uwagę, w jakim miejscu powinien być zamieszczony adres nadawcy i adresata oraz w jakim miejscu powinien być przyklejony list. Ćw. 2. s. 60

  1. Nauczyciel rozdaje dzieciom tekst wiersza „List”. Dzieci wklejają go sobie do zeszytu. Wiersz ma pomóc dzieciom w utrwaleniu zasad pisowni listu.

Weź papieru kartkę białą,

Równym pismem zapisz całą:

Data, miejscowość po prawej stronie.

Po lewej napisz: Szanowny Panie!

Najdroższa Mamo! Bracia kochani!

Miły kolego! Lub Droga Pani!

Potem już pisać możesz co chcesz

A co napisać - to sam już wiesz.

Kończąc list dodaj: Do zobaczenia!

Załącz uściski i pozdrowienia.

Podpisz się ładnie i list swój złóż.

Złożony do koperty włóż.

  1. Budowa listu. Nauczyciel zawiesza na tablicy kartkę, na której jest przedstawiona budowa listu. Dzieci na podstawie tej kartki próbują powiedzieć w jaki sposób piszemy list. Nauczyciel w razie potrzeby poprawia dzieci.

  1. Nauczyciel zwraca uwagę, że wyrazy: Cię, Ciebie, Ci, Tobą, Twój, Tobie, Ty, Was, itp. piszemy wielką literą.

  1. Nauczyciel rozdaje dzieciom koperty, w których są pocięte elementy listu (miejscowość, data, nagłówek, wstęp, rozwinięcie, zakończenie, podpis). Zadaniem dzieci jest ułożenie tego w odpowiedniej formie (według wzoru powieszonego na tablicy) i po sprawdzeniu przez nauczyciela poprawności ułożenia, wklejenie do zeszytu.

  1. Wypełnianie ćw. 2. s. 61.

MATEMATYKA

  1. Zabawa „Milczek”.

  1. Nauczyciel prezentuje wagę szalkową i zadaje pytania:

    1. Co to jest?

    2. Po co jest waga szalkowa?

    3. Jakie mamy inne wagi? (szalkowe, elektroniczne, łazienkowe, lekarskie)

Nauczyciel prezentuje ilustracje wag.

  1. Nauczyciel prezentuje odważniki (1 kg, 2 kg, 5 kg, 10 kg).

  1. Wprowadzenie pojęcia kilogram.

    1. Kilogram jest to jednostka masy.

    2. Kilogram ma też skrót, który zapisuje się kg.

    3. Gdzie spotkaliście się z pojęciem kilogram?

  1. Ważenie przez dzieci różnych przedmiotów i porównywanie ich wagi (co jest lżejsze, co jest cięższe a co waży tyle samo).

  1. Karty pracy ćw. 1 i 2 s. 63

  1. Pisanie w parach listu do wiosny. Adresowanie koperty.

  1. Praca plastyczna. Konstruowanie znaczka pocztowego i ozdabianie kartki.

  1. Karta ewaluacyjna.

Pokoloruj kopertę, która oceni twój udział w zajęciach.

0x08 graphic

0x08 graphic

Byłem otwarty,

aktywnie pracowałem.

0x08 graphic

0x08 graphic

Pracowałem średnio,

byłem mało aktywny

0x08 graphic
0x08 graphic

Byłem zamknięty,

nie brałem udziału w zajęciach


