Słuchanie wiersza I. Salach Czy wiesz, scenariusze, edukacja polonistycza


Część statyczna:

  1. Data -

  2. Prowadzący -

  3. Grupa wiekowa - 3-4 latki

  4. Zagadnienia programowe:

  1. Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych

  1. Temat zajęć - Słuchanie wiersza I. Salach „Czy wiesz”

  2. Cele zajęć:

Dziecko:

  1. Metody pracy:

          1. Słowne:

            • rozmowa

            • pogadanka

        1. Oglądowe:

          • pokaz

      1. Praktycznego działania

        • metoda ćwiczeniowa

  • Środki dydaktyczne:

              1. magnetofon

              2. płyta

              3. zagadki

              4. obrazki: mydło, woda, ręcznik, książka

              5. szarfa

              6. worek

              7. gazeta

              8. przedmioty toaletowe: mydło, ręczniczek, szczoteczka do zębów, pasta, gąbka

              9. długopis

              10. kubeczki

              11. karta pracy

    1. Literatura:

    a) Folejewska R. „Rośnij z Didasko”. Program wychowania przedszkolnego DKW-4013-10/01

    b) Kilm - Klimaszewska A. „Pedagogika przedszkolna”, Warszawa 2002

    Część dynamiczna:

    Tok czynności

    Czynności nauczyciela

    1.Czynności organizacyjne- powitanie

    Przywitanie się różnymi częściami ciała

    Nauczyciel lub dzieci wskazują wybraną część ciała, podają jej nazwę i mówią, czym ja myjemy, np. głowa- szampon

    2. Wprowadzenie do tematyki zajęć

    a) zabawy w łazience

    Rozwiązywanie zagadek: każda poprawna odpowiedź odsłania kawałek obrazka (mydło).

    1. Służy do picia, służy do mycia.
    Bez niej na ziemi nie byłoby życia (woda)

    2. Czasem jest biała, siedzi w tubie,
    zęby nią czyścić lubię (pasta do zębów)

    3. Duży lub mały jest w każdej łazience.

    Kiedy skończysz mycie, wytrze ci ręce. (ręcznik)

    4. Bywa w ramach lub bez ramy,
    często w nim się przeglądamy.
    Ono zawsze powie szczerze,
    Czy wyglądasz jak należy. (lustro)

    - Co widzisz na obrazku?

    3. Uświadomienie celu

    4. Realizacja tematu-

    a) recytacja wiersza

    b) zabawa ruchowa z elementem czworakowania pt. "Miś się myje".

    c) zabawa „czarodziejski worek”

    d) wystukiwanie rytmu

    Słuchanie wiersza przez dzieci pt. "Czy wiesz” I. Salach

    Omówienie treści wiersza:

    • Jak myślicie, o czym mówi wiersz?

    • Co to znaczy, że „trzeba dbać o czystość”?

    • Kiedy należy umyć ręce?

    • Jakie przybory służą do mycia rąk?

    • Jakie przybory potrzebne są do umycia zębów?

    • Jak sądzicie, co należy najpierw zrobić, kiedy chcemy zjeść jabłuszko lub inny owoc?

    • Dlaczego należy się myć?

    • Co by było, gdybyśmy się nie myli?

    Kolejna recytacja wiersza w razie potrzeby powtórzenia.


    Każde dziecko otrzymuje szarfę (wannę). Zbliża się noc, miś chce wziaść kąpiel. Myje buzie, szyję, myje zęby
    - myje włosy itp. Całe ciało wymyje gabką (kulki z papieru). Powiedzcie mi, czy miś jest już cały wykąpany?

    Jeśli dziecko wskaże jeszcze jakąś część ciała, która nie została umyta, to pytamy w jaki sposób umyjesz.

    Rozpoznawanie i nazywanie przedmiotów znajdujących się w worku poprzez dotyk - tylko zmysłu dotyku. Próby określenia przydatności wylosowanego przedmiotu.

    Wystukiwanie rytmu do poznanej piosenki otrzymanymi szczoteczkami do zębów o kubeczki przy śpiewie nauczycielki.

    5. Ćwiczenia utrwalające

    a) zabawa „kroki”

    b) karta pracy

    Dzieci stoją w kręgu. Nauczycielka prosi by krok do przodu zrobiły dzieci, które np.
    - rano myją zęby
    - myją ręce przed jedzeniem
    - myją owoce przed zjedzeniem ich
    - lubią chodzić na spacery
    - wycierają mokre dłonie w ręcznik
    Zabawa kończy się, gdy dzieci spotkają się w małym kręgu.

    Nauczyciel rozdaje dzieciom karty pracy - obrazki, które trzeba dokończyć. Należy wykropkować.

    6. Podsumowanie i ocena pracy dzieci.

    Wystawa i podsumowanie prac.

    „Czy wiesz” Ireny Salach

    Czy wiesz o tym mój kolego, że o czystość trzeba dbać;

    Kiedy siadasz do śniadania

    albo kiedy idziesz spać!

    Gdy książeczki kolorowe

    nagle bardzo czytać chcesz,

    umyj ręce - dobra rada:

    w czyste dłonie książki bierz.

    Tekst piosenki "Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda"- Fasolki

    Szczotka, pasta, kubek ciepła woda
    tak się zaczyna wielka przygoda.
    Myje zęby, bo wiem przecież o tym,
    kto ich nie myje ten ma kłopoty.
    Żeby zdrowe zęby mieć trzeba tylko chcieć

    Szczotko, szczotko, hej szczoteczko, ooo
    zatańcz ze mną, tak w kółeczko, ooo.
    W prawo, w lewo, w lewo, w prawo, ooo
    po jedzeniu, kręć się żwawo. Ooo.
    W prawo, w lewo, w lewo, w prawo, ooo
    po jedzeniu, kręć się żwawo. Ooo.
    Bo to bardzo ważna rzecz, żeby zdrowe zęby mieć.


