konspekt - dydaktyka, dydaktyka


Konspekt zajęć zintegrowanych zrealizowany w klasie integracyjnej drugiej.

Data dodania: 2006-05-12 09:01:06

Konspekt zajęć zintegrowanych zrealizowany w klasie integracyjnej drugiej, dotyczący kręgu tematycznego "Podmuchy wiosny". W konspekcie podkreślona została praca pedagoga specjalnego pracującego z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Konspekt zajęć zintegrowanych w integracyjnej klasie II
Krąg tematyczny: Jesienna szaruga
  Temat zajęć: Czekamy na wiosnę. Podmuchy wiosny. Przedwiośnie - zmiany zachodzące w przyrodzie.

Treści działań edukacyjnych:
Rozmowa na temat daty kalendarzowej wiosny oraz pierwszych oznak wiosny. Rozwiązywanie zagadek o kwiatach i ptakach wiosennych.. Łączenie kwiata z odpowiednim liściem. Śpiewanie piosenki „Marzec czarodziej”. Słuchanie wiersza J. Brzechwy pt. „Wiosna”, czytanego przez nauczyciela. Wyszukiwanie w tekście rzeczowników, czasowników i przymiotników. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 100. Wykonanie kompozycji „kwiaty z bibuły”.
  Cele / Uczeń:

Metody:

Formy: praca indywidualna, zróżnicowana, w grupach

Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęć.

  1. Wprowadzenie uczniów w tematykę zajęć - pogadanka przeprowadzona przez nauczyciela w oparciu o tekst „Wiosna”.

  2. Rozwiązywanie zagadek. Odszukanie rozwiązań na tablicy - wskazanie planszy kwiatka, nazwanie kwiata;. Nogi ma czerwone, cienkie jak patyki, a po nasze żabki przybył aż Afryki.(bocian)
    Gniazdko z błota lepi, pod dachu okapem. Przylatuje wiosną, aby uciec z latem.(jaskółka)
    Przyleciał szary ptaszek, nad polem zaśpiewa jak dzwonek. Znają go dobrze dzieci - to
    jest............ .(skowronek)
    Jeszcze prawie nic nie kwitnie, ani w polu, ni w ogrodzie, a on przebił śnieg i zakwitł białym
    rankiem. (przebiśnieg)
    Młody góral w górach, chwycił się za głowę, gdy zobaczył w śniegu kwiaty fioletowe.(krokus)
    W krótkiej nazwie kwiatów mieszczą się „ sanki”, a te kwiatki kwitną w marcu, w mroźne
    ranki.(sasanki)


  1. Rozpoznawanie kwiatów. Praca indywidualna pod kierunkiem pedagoga.

  • Śpiewanie piosenki „Marzec czarodziej”.

  • Słuchanie wiersza „Wiosna” czytanego przez pedagoga. Udzielenie odpowiedzi na pytania: