Projekt nr 7-m.programowego usprawniania się, Notatki AWF, Metodyka wychowania fizycznego, Metodyka - 2 semestr, Projekty


KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO NR…….………DATA………....

TEMAT: Uczymy się żąglować 3 piłeczkami do tenisa jednocześnie.

CEL: nauka żonglowania 3 piłeczkami.

(ZU)ZADANIE WYCHOWAWCZE (USAMODZIELNIAJĄCE): uczeń angażuje się w czynności porządkowe - razem z współpartnerem przynosi tablice poglądowe do nauki żonglowania piłeczkami.

(M)MOTORYCZNOŚĆ: różnicowanie - uczeń wykona (powtarzając wielokrotnie, aż do opanowania ruchu) żonglowanie dwoma piłeczkami do tenisa zaczynając prawą ręką, postępując zgodnie z instrukcją zamieszczoną na tablicy poglądowej nr 2

(U)UMIEJĘTNOŚCI: uczeń wykona 4 serie podrzutów piłeczki tenisowej w skos.

(W)WIADOMOŚCI: uczeń omówi sposób trzymania trzech piłeczek tenisowych podczas żąglowania.

Klasa 6 Szkoły podstawowej Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna Liczba ćwiczących: 20

Przybory i przyrządy: tablice poglądowe, piłeczki do tenisa

Tok zajęć / zadania lekcji

METODA REALIZACJI ZADANIA RUCHOWEGO

CZAS/ ILOŚĆ POWTÓRZEŃ

UWAGI ORGANIZACYJNO- METODYCZNE

CEL ZADANIA

TREŚĆ ZADANIA RUCHOWEGO

1.CZĘŚĆ WSTĘPNA

  • Ziórka,

  • raport,

  • przywitanie,

  • sprawdzenie obecności,

  • podanie zadań lekcji

Nauczyciel demonstruje poprawne wykonania żonglowania piłeczkami tenisowymi, U sprawdza liczebność piłek tenisowych, przynosi tablice poglądowe potrzebne do wykonania zadania.

3'

Ustawienie w dwuszeregu, kapitan zdaje raport

N stoi twarzą do U;

Ćwiczenia związane z początkiem lekcji

Motywacja uczniów do aktywnego udziału w lekcji (ZU)

zabawa ożywiająca

ćwiczenia kształtujące w truchcie:

mm. ramion i obręczy barkowej

W marszu:

mm. kończyn dolnych

W miejscu:

mm kończyn dolnych

mm. grzbietu, mm. nóg, mm. brzucha

Berek sztangista: uczniowie poruszają się po boisku do siatkówki, prowadzący wyznacza jednego berka, którego zadaniem jest złapanie i przekazanie swojej funkcji innej osobie. Uciekający może uchronić się przed złapaniem przyjmując postawę przysiadu w rozkroku i wykonując zginanie rąk w stawach łokciowych (imitując ruchy podnoszenia ciężarków). Osoba przyjmująca taką pozycję nie może pozostać w niej dłużej niż 5s. berek nie może czekać, aż upłynie czas i stać nad osobą broniącą się przed złapaniem. Goniący może skorygować postawę i jeśli jest niepoprawna „przekazać berka”.

Pozycja wyjściowa: postawa wyprostowana, w truchcie, na linii bocznej boiska do siatkówki

Przebieg ruchu: U przemieszczają się na drugą stronę boiska wykonując:

obszerne krążenia prawą ręką w przód prostą w stawie łokciowym

obszerne krążenia lewą ręką w przód, prostą w stawie łokciowym

obszerne krążenia oburącz w przód, z rękami prostymi w stawach łokciowych

j.w. w tył

co trzeci krok opad tułowia i dotknięcie ręką podłoża od strony nogi wypadowej ( raz z prawej raz z lewej strony)

Pozycja wyjściowa: w marszu, na linii bocznej boiska do siatkówki, w parach

Przebieg ruchu: „taczki” - U przemieszczają się na drugą stronę boiska:

jeden z ćwiczących w podporze przodem, drugi przytrzymuje go za biodra, w stronę powrotną następuje zamiana ról.

„przeskoki przez partnera” - pierwszy ćwiczący w pozycji klęku podpartego obunóż, drugi przeskakuje przez niego poprzez podparcie się oburącz na plecach współćwiczącego, nogi proste w stawach kolanowych, po wykonaniu przeskoku przyjmuje pozycje klęku podpartego, zmiana ról aż do naprzeciwległej linii bocznej boiska do siatkówki.

Krok dostawny twarzą do siebie, ręce zgięte w stawach łokciowych na wysokości klatki piersiowej, u wykonują klaśnięcia w dłonie podczas ćwiczenia.

Krok dostawny plecami do siebie, ręce na wysokości bioder, proste w stawach łokciowych, U wykonują klaśnięcia w dłonie podczas ćwiczenia.

j.w krok skrzyżny

Pozycja wyjściowa: U ustawieni w rozsypce na boisku do piłki siatkowej

Przebieg ruchu: skrętoskłony w opadzie tułowia raz do nogi prawej, raz do lewej

Wypady na prawą nogę w przód

Wypady na lewą nogę w przód

Przeniesienie ciężaru z prawej nogi na lewą i odwrotnie

Pozycja wyjściowa: U w siadzie prostym

Przebieg ruchu: Skłon do nóg prostych w stawach

Pozycja wyjściowa: U w siadzie rozkrocznym

Przebieg ruchu: Skłon do nogi prawej, ręce chwytają stopę

Skłon w przód z jak największym wyciągnięciem rąk w przód

Skłon do nogi lewej, ręce chwytają stopę

Pozycja wyjściowa: U w siadzie płotkarskim

Przebieg ruchu: Skłon do nogi zakrocznej

Skłon do nogi atakującej

Metoda zabawowo- klasyczna

Metoda zadaniowo-ścisła

2'

4'

4'

2'

2'

Zabawa przebiega na boisku do siatkówki, W przypadku dużej ilości uczestników zabawy, należy zwiększyć wielkość pola. Nauczyciel zwraca uwagę na bezpieczeństwo ćwiczących. N wprowadza kolejnego berka

N obserwuje czy U zmienia rękę wymachową, sugeruje zmianę.

N czuwa nad dokładnością wykonywania powierzonego zadania.

Ustawienie na linii końcowej boiska do siatkówki.

N sprawdza ustawienie U - czy mają wystarczająco dużo miejsca

N daje sygnał rozpoczęcia kolejnego zadania

Ustawienie w rozsypce na boisku do piłki siatkowej.

N daje sygnał rozpoczęcia kolejnego zadania

2.CZĘŚĆ GŁÓWNA

Uczniowie wykonują ćwiczenia przedstawione na tablicach poglądowych przygotowanych przez nauczyciela zawierających etapy krok po kroku nauczania żongląwania.

U chwyta jedną piłkę w rękę w taki sam sposób jaki jest przedstawiony na tablicy poglądowej.

U chwyta trzy piłki (jedną piłkę w lewej ręce i dwie piłki w prawej ręce) w taki sam sposób jaki jest przedstawiony na tablicy poglądowej.

U trzyma piłkę w jednej ręce, następnie podrzuca ją w skos. Gdy piłka zaczyna opadać U chwyta ją drugą ręką. U powtarza zadanie zaczynając o ręki, w której chwycił piłkę. U wykona zadanie cztery razy, zaczynając raz prawą raz lewą ręką. (Tablica poglądowa nr 1)

U trzyma w każdej ręce jedną piłkę. Podrzuca jedną piłkę i gdy jest ona w najwyższym punkcie - podrzuca drugą, następnie kolejno łapie obie piłki. U wykona zadanie cztery razy, zaczynając raz prawą raz lewą ręką. (Tablica poglądowa nr 2)

Uczeń wykonuje zadanie jak w kroku 2, dodatkowo trzymając w jednej ręce trzecią piłkę. U wykona zadanie cztery razy (Tablica poglądowa nr 3)

U podrzuca pierwszą i drugą piłkę, a następnie trzecią gdy druga będzie w najwyższym punkcie, następnie łapie kolejno wszystkie piłki. U wykona zadanie cztery razy (Tablica poglądowa nr 4)

U wykonuje zadanie jak w kroku 4, dodatkowo gdy trzecia piłka będzie w najwyższym punkcie (trzecia faza rzutu) znowu podrzuca pierwszą piłkę. Uczeń wykona zadanie cztery razy (Tablica poglądowa nr 5)

U wykonuje zadanie jak w kroku 5, dodatkowo wykonując sześć podrzutów. U wykona zadanie cztery razy (Tablica poglądowa nr 6)

Metoda programowanego uczenia się

30'

N kontroluje przebieg realizacji zadania.

Piłka powinna rysować w powietrzu leżącą ósemkę

U nie może podrzucać obu piłek jednocześnie.

U nie podrzuca trzeciej piłki, cały czas leży ona w ręce.

U pomaga sobie liczeniem 1-2-3-4-5-6 STOP

U łapie wszystkie podrzucone piłki.

Nauczanie nowej umiejętności ruchowej:

Nauka chwytu jednej piłki

Nauka chwytu trzech piłek

Krok 1

(U)

Krok 2

(M)

Krok 3

Krok 4

Krok 5

Krok 6

3.CZĘŚĆ KOŃCOWA

„jedzie pociąg” - U podzieleni na dwa zespoły, ustawiają się w dwóch rzędach. Pierwsza osoba stojąca na początku każdego rzędu prowadzi swój „pociąg” w rytm muzyki po boisku do siatkówki, wykonując różnorodne ruchy np. przysiad, podskok, itp. Osoby w rzędzie naśladują ruchy pierwszej osoby. Osoby prowadzące zmieniają się na sygnał prowadzącego

Metoda zabawowa-klasyczna

2'

N włącza muzykę, sygnalizuje zmianę osoby prowadzącej

N kontroluje przebieg zabawy

Uspokojenie organizmu - różnicowanie

Ćwiczenia związane z zakończeniem lekcji

(W)

Nastawienie do aktywności pozaszkolnych

Podsumowanie zajęć, czynności organizacyjno porządkowe (porządkowanie tablic, piłeczek tenisowych), zachęcenie do podejmowania aktywności związanej z umiejętnościami doskonalonymi na zajęciach poza szkoła, obejrzenia meczu koszykówki.

U opisuje sposoby trzymania trzech piłeczek tenisowych podczas żonglowania

3'-4'

Pochwała dla zwycięzkiej drużyny, wyłonienie osób najbardzoej aktywnych. Zachęta to aktywności fizycznej poza szkołą.


