Projekt nr 3-m.zadaniowa, Notatki AWF, Metodyka wychowania fizycznego, Metodyka - 2 semestr, Projekty


KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO NR………DATA………

TEMAT: Doskonalimy umiejętność wykonywania podań i chwytów piłki w koszykówce

CEL: kształtowanie podań i chwytów w koszykówce.

(ZU)ZADANIE WYCHOWAWCZE (USAMODZIELNIAJĄCE): uczeń angażuje się w czynności porządkowe - razem ze współpartnerem sprawdza stan piłek do koszykówki przed i po przeprowadzonych zajęciach.

(M)MOTORYCZNOŚĆ: szybkość - uczeń wykona z partnerem podania sprzed klatki piersiowej poruszając się sprintem do linii końcowej boiska do koszykówki.

(U)UMIEJĘTNOŚCI: uczeń wykona wraz z partnerami serie dowolnych podań podczas gry „cztery sektory”.

(W)WIADOMOŚCI: uczeń opisuje rodzaje podań i chwytów występujących w koszykówce.

Klasa: 3 SP Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna Liczba ćwiczących: 20

Przybory i przyrządy: 20 piłek do koszykówki,

Tok zajęć / zadania lekcji

METODA REALIZACJI ZADANIA RUCHOWEGO

CZAS/ ILOŚĆ POWTÓRZEŃ

UWAGI ORGANIZACYJNO- METODYCZNE

CEL ZADANIA

TREŚĆ ZADANIA RUCHOWEGO

CZĘŚĆ WSTĘPNA

  1. Zbiórka.

  2. Raport.

  3. Powitanie klasy.

  4. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.

  5. Podanie zadań lekcji.

Nauczyciel demonstruje poprawną postawę przy podaniu i chwycie piłki; wyjaśnia jakie znaczenie ma poprawne podanie i chwyt piłki podczas gry.

3'

Ustawienie w dwuszeregu, kapitan zdaje raport.

Nauczyciel stoi twarzą do uczniów.

Uczniowie sprawdzają stan piłek.

Ćwiczenia związane z początkiem lekcji

Motywacja uczniów do aktywnego udziału w lekcji

(ZU)

Zabawa ożywiająca

BEREK Z PODANIEM PIŁKI” - uczniowie rozstawieni na połowie boiska do koszykówki. Jeden berek stara się schwytać pozostałych ćwiczących, którzy podają między sobą piłkę. Zawodnik, który złapał piłkę nie może być złapany przez berka. Gdy berek wykona obrót o 360 stopni wtedy może złapać ucznia, który dłużej przetrzymywał piłkę. Osoba dotknięta przez berka zmienia się z nim rolą. Piłkę zawsze podaje się zawodnikowi zagrożonemu.

Metoda zabawowo- klasyczna

2'

Nauczyciel zwraca uwagę na bezpieczeństwo.

Ćwiczenia kształtujące w truchcie:

mm. obręczy barkowej

Ćwiczenia kształtujące w marszu:

mm. brzucha

Ćwiczenia kształtujące w pozycji stojącej:

mm. pośladkowe

mm. nóg

PW: postawa wyprostowana, w truchcie, na linii bocznej boiska do koszykówki

RUCH: pokaż rękami sufit

klaśnij rękami z przodu i z tyłu

rozłóż ręce jak ptak

wiosłuj rękami zataczając jak największe koła

z wyskoku dosięgnij ręką gałęzi

PK: postawa na boisku do siatkówki

PW: postawa wyprostowana z piłką, w marszu, na linii bocznej boiska do koszykówki

RUCH: dotknij piłką podłoża

dotknij kolanem piłki

zataczaj ósemki między stopami

PK: postawa na boisku do koszykówki

PW: leżenie tyłem, kolana zgięte w stawach kolanowych, stopy oparte o podłoże, piłka w dłoniach, w rozsypce na boisku do koszykówki

RUCH: przetocz piłkę pod pośladkami

przekładaj piłkę wokół bioder

PK: postawa, piłka w dłoniach, w rozsypce na boisku do koszykówki

PW: postawa, piłka na podłożu, w rozsypce na boisku do koszykówki

RUCH: bardzo powoli usiądź na piłce

dotknij piłkę czołem

PK: postawa, piłka w dłoni, w rozsypce na boisku do siatkówki

Metoda bezpośredniej celowości ruchu

3'

2'

2'

1'

N obserwuje czy U zmienia kończynę górną/dolną, sugeruje zmianę klaśnięciem

U przynosi piłki koszykowe

N sprawdza ustawienie U czy mają wystarczająco dużo miejsca

N czuwa nad bezpieczeństwem U

CZĘŚĆ GŁÓWNA

PW: w parach stojąc naprzeciwko siebie w odległości 5 m od siebie, piłki po jednej stronie

RUCH: - U wykonują podania jednorącz prawą i lewą ręką do współćwiczącego w postawie,

- U wykonują podania jednorącz prawą i lewą ręką do współćwiczącego po obrocie,

- U wykonują podania jednorącz prawą i lewą ręką do współćwiczącego z klęku,

- U wykonują podania oburącz sprzed klatki piersiowej do współćwiczącego w postawie,

- U wykonują podania oburacz sprzed klatki piersiowej do współćwiczącego z klęku jednonóż,

- U wykonują podania oburącz sprzed klatki piersiowej do współćwiczącego z leżenia przodem,

- U wykonują podanie kozłem do współćwiczącego w postawie,

- U wykonują podanie kozłem do współćwiczącego z klęku,

PK: w parach stojąc naprzeciwko siebie w odległości 5 m od siebie, piłki po jednej stronie

PW: w parach naprzeciwko siebie w odległości 4m, na linii końcowej boiska do koszykówki, piłki po jednej stronie

RUCH: - U wykonują podania jednorącz między sobą, poruszając się truchtem do linii końcowej,

- U wykonują między sobą podania oburącz sprzed klatki piersiowej, poruszając się truchtem do linii końcowej. Po wykonaniu podania następuje nagłe przyspieszenie na odcinku 5m,

- U wykonują między sobą podania sprzed klatki piersiowej, poruszając się sprintem do linii końcowej boiska,

- U podaje piłkę kozłem do swego partnera i porusza się sprintem do linii środkowej, następnie otrzymuje dalekie podanie jednorącz od współćwiczącego.

PK: powrót truchtem do swojego rzędu

Pozycja końcowa: powrót truchtem do swojego rzędu.

Gra „CZTERY SEKTORY” - U są podzieleni na dwa równe zespoły. N rysuje kredą dwie prostopadłe linie, które wyznaczą cztery równe powierzchniowo sektory. Zadaniem zespołu jest wykonanie między sobą podań tak, aby piłka znalazła się w każdym sektorze - gdy to nastąpi drużyna zdobywa punkt. Jeśli piłka zostanie dotknięta przez przeciwnika - U liczą podania od nowa.

Metoda zadaniowo-ścisła

Metoda zabawowo - klasyczna

1'

1'

1'

1'

1'

1'

1'

1'

x2

x2

x2

x2

10'

N dokładnie opisuje i przedstawia sposób wykonania zadania

Ćwiczący ustawieni na boisku do koszykówki

N obserwuje czy U zmenia rękę podającą piłkę

U przyjmuje postawę gotowości do chwytu piłki

Ćwiczenie wykonywane na sygnał N

Nauczyciel koryguje błedy podczas wykonywanych ćwiczeń

N obserwuje czy U zmienia rękę podającą piłkę

Gra przebiega na połowie boiska do koszykówki,

U głośno liczą podania i punkty,

Piłka podana do czterech sektorów (seria) - zdobycie 1pkt

Jeśli piłka dotknie podłoża, przekroczy boisko - przyznawana jest drużynie przeciwnej,

N wprowadza modyfikację: aby zdobyć punkt należy wykonać 2 serie podań.

Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności:

Doskonalenie podań i chwytów w miejscu

Doskonalenie podań i chwytów w biegu

(M)

Sprawdzenie umiejętności wykonywania podań i chwytów oraz ich wykorzystania w grze

(U)

CZĘŚĆ KOŃCOWA

MARIONETKI” - U w parach, jedna z osób w pozycji leżącej, druga kieruje jej ruchami poprzez przywiązywanie do RR i NN niewidocznych nitek i pociągania za nie, partner wykonuje ruchy zgodnie z pociąganymi nitkami. Po sygnale N następuje zmiana w parach.

Podsumowanie zajęć, czynności organizacyjno porządkowe ( porządkowanie piłek)

Uczeń opisuje sposoby wykonywania podań w koszykówce.

Zachęcenie do podejmowania aktywności związanej z umiejętnościami doskonalonymi na zajęciach poza szkołą, obejrzenia meczu koszykówki

Metoda zabawowo-klasyczna

2'

3'

N kontroluje przebieg zabawy

Pochwała dla zwycięskiej drużyny, wyłonienie osób najbardziej aktywnych.

U sprawdzają stan piłek

Zachęta do aktywności fizycznej poza szkołą

Zabawa uspokajająca - różnicowanie

Ćwiczenia związane z zakończeniem lekcji

(ZU)(W)

Nastawienie do aktywności pozaszkolnych


