Konspekt lekcji. Język polski w klasie V.
Temat: Pisownia wyrazów z ó, rz, ż, ch - ćwiczenia.
I. Cele:
— Uczeń ćwiczy percepcję słuchową;
— Utrwala pisownię wyrazów z ó, rz, ż, i ch.
— Uczeń zna zasady prawidłowej pisowni i potrafi je zastosować w praktyce.
— Ćwiczy umiejętność sprawdzania pisowni wyrazów w słowniczku ortograficznym.
— Ćwiczy pamięć wzrokową.
— Wyrabia czujność ortograficzną.
II. Metody: słowna, oglądowa, ćwiczeniowa;
III. Formy pracy: praca indywidualna, praca zespołowa;
IV. Środki dydaktyczne: zestaw wyrazów z ó, rz, ż, ch; słowniczki ortograficzne; podręcznik z ćwiczeniami ortograficznymi.
V. Przebieg zajęć:
1. Dyktando
Nauczyciel dyktuje uczniom wyrazy z ó, rz, ż, ch. Uczniowie zapisują je na karteczkach na zasadzie dyktanda.
2. Sprawdzanie dyktanda.
Po zapisaniu całego zestawu wyrazów uczniowie zmieniają kolor długopisów, by następnie sprawdzić swoje prace pod okiem nauczyciela. Nauczyciel prosi do tablicy ucznia, by ten zapisał dyktowane wcześniej wyrazy. Możliwe błędy są natychmiast poprawiane przez resztę klasy i nauczyciela, dlatego uczniowie sprawdzając własne prace mają przed sobą poprawny wzorzec pisowni. Uczniowie zapamiętują poprawną formę wyrazów.
W trakcie sprawdzania uczniowie przypominają zasady poprawnej pisowni.
3. Zapisanie tematu: Pisownia ó, rz, ż, ch.
Uczniowie zapisują w zeszytach temat, następnie przypomniane wcześniej zasady poprawnej pisowni i wyjątki od tych zasad.
4. Ćwiczenia praktyczne.
Utrwalenie wiedzy za pomocą ćwiczeń praktycznych:
a) Przepisz i uzasadnij pisownię ó w podanych wyrazach dopisując takie ich formy, gdzie występuje wymiana ó na o. Podkreśl wymieniające się litery.
Zbiór - zbiory; wróg - wrogowie; przód - przody;
Słój - … ; gród - … ; pokój - … ;
Bór - … ; wąwóz - … ; sposób - … .
b) Przepisz i uzasadnij pisownię rz w podanych wyrazach dopisując takie ich formy, gdzie występuje wymiana rz na r. Podkreśl wymieniające się litery.
W skórze - skóra; w utworze - … ; w chórze - … ; po wichurze - … ;
Na murze - … ; po porze - … ; w kapturze - … ; o trenerze - … .
c) Przepisz dopisując do podanych rzeczowników z h pokrewne przymiotniki.
Haft - haftowana (bluzka); huk - … (wesele); hodowla - … (pólko); herbata - … (kolor);
Hałas - … (zgraja); herb - … (pierścień); handel - … (punkt); bohater - … (postawa);
Hańba - … (czyn); historia - … (fakt); humor - … (sytuacja); harcerz - … (drużyna);
Hurt - … (zakup), hutnik - … (piec).
V. Załączniki.
a) Zestaw wyrazów.
Zestaw wyrazów do dyktanda.
wzorzysty kalendarz
krótka klasówka
Azorek jest tchórzem
gorzki chrzan
postój taksówek
nie znam zabytków
wrzask i harmider
postuj tu chwileczkę
mój pokój
różana herbata
wrócisz beze mnie
ósmy wróbel
ucho dzbanuszka
przekaz pieniężny
Zaleca się powtórzyć dyktando po jakimś czasie, dyktując uczniom ten sam zestaw wyrazów.