Konspekt zajęć integracyjnych
Temat: Baśnie krajów Unii Europejskiej
Cele:
doskonalenie wiadomości dotyczących przynależności państw do Unii Europejskiej,
rozwijanie umiejętności lokalizowania państw na mapie Europy,
doskonalenie znajomości stolic poszczególnych państw,
poznanie symboli Unii Europejskiej,
rozwijanie umiejętności dzielenia się spostrzeżeniami, wiadomościami i informacjami dotyczącymi państw Unii,
poznanie utworów literackich i ich autorów wybranych państw europejskich,
rozbudzanie wyobraźni uczniów poprzez poznawanie różnorodnych tekstów literackich,
rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej, zacieśnianie więzi między dziećmi o różnych możliwościach intelektualnych,
zachęcanie do efektywnej pracy w grupach.
Metody pracy:
metody słowne
- podające ( pogadanka, rozmowa, instruktaż)
metody oglądowe
metoda zajęć praktycznych
Formy pracy:
zbiorowa
grupowa zróżnicowana
indywidualna
Uczestnicy zajęć: uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Opolu - klasa II A, uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Opolu - klasy III B, III C, II, I.
Przebieg zajęć:
Rozmowa na temat Unii Europejskiej
Praca z mapą Europy, wskazanie państw Unii Europejskiej
Podanie krótkiej informacji dotyczącej historii Unii Europejskiej
Unia Europejska to 25 państw połączonych w jedną organizację, która prowadzi wspólną politykę gospodarczą, regionalną, rolną, kulturalną, walutowa, zagraniczną oraz wojskową Założycielami Wspólnoty Europejskiej były (1951) Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy i Włochy. W 1973 r. przystąpiły: Wielka Brytania, Irlandia, Dania, w 1981 r. Grecja, w 19986 r. Hiszpania
i Portugalia, w 1995 r. Austria, Finlandia i Szwecja.
1 maja 2004 roku do Unii dołączyły kolejne państwa: Polska, Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry. Siedzibą Komisji Europejskiej i parlamentu jest stolica Belgii Bruksela.
Zapoznanie z symbolami Unii:
Flaga Unii Europejskiej: 12 złotych gwiazd rozłożonych w okręgu na lazurowym tle symbolizuje jedność wszystkich obywateli Unii. Liczba gwiazd nawiązuje do starożytnej symboliki liczby 12 oznaczającej perfekcję, całość
i nie zależy od liczby krajów członkowskich. Koło jest symbolem jedności.
Hymn: autorem słów jest Friedrich von Schiller, niemiecki poeta a muzykę skomponował Ludwig von Beethoven, jest to fragment IX Symfonii.
Odśpiewanie „Ody do radości”.
Podział uczniów na osiem zespołów.
Każda z grup losuje kopertę z państwem. Zadaniem uczniów jest odczytanie fragmentów baśni
i bajek umieszczonych w kopertach i odgadnięcie tytułu oraz autora tych tekstów.
Francja - Pernault „Kot w butach”
Wielka Brytania - J. Rowling „Harry Porter”
Irlandia - J. Swift „Podróże Guliwera”
Niemcy - Grimm „Jaś i Małgosia”
Dania - H. Ch. Andersen „Calineczka”
Szwecja - A. Lindgren “Dzieci z Bullerbyn”
Włochy - C. Collodi „Pinokio”
Polska - J. Brzechwa „Akademia Pana Kleksa”
Praca w zespołach.
Uczniowie zapoznają się z zadaniami do rozwiązania ( krzyżówki, rebusy, zagadki) tematycznie związanymi z wylosowanymi państwami. Poznają ciekawostki dotyczące tych państw, kolorują kontury flag państwowych zgodnie z przyjętą kolorystyką. Ze zgromadzonych materiałów przygotowują plakat zawierający ciekawe informacje dotyczące krajów Unii Europejskiej.
Wykonanie prac plastycznych - plakatów, różnymi technikami, będącymi ilustracjami do wylosowanych tekstów bajek i baśni.
Prezentacja wykonanych przez zespoły projektów przeplatana zabawami ruchowymi wg metody Klanza:
„Podchody”: taniec do tradycyjnej melodii irlandzkiej, szybki i energiczny.
„Le Bartringlo”: taniec francuski oraz próba śpiewania piosenki pt. „Panie Janie”
w języku francuskim
„Specknerin: taniec angielski
„Polonez”: taniec polski.
Osoby odpowiedzialne za przygotowanie i prowadzenie zajęć:
mgr Ewa Wróbel
mgr Beata Mikolaszek