[060202] Donata Pyrk - konspekt zaj cia otwarteg, Przedszkole, unia


KONSPEKT ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW W GRUPIE 5-6-LATKÓW

Mgr Donata Pyrk

Przedszkole nr 4 w Żorach

Temat: „Świąteczne pierniczki”- poznawanie świątecznych tradycji związanych m. in. z pieczeniem i ozdabianiem pierników na święta.

Cel główny: Poznawanie tradycji obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia w wybranych krajach Unii Europejskiej z podkreśleniem tradycji polskich i regionalnych (tradycje Śląska), wspólne z rodzicami ozdabianie świątecznych pierniczków.

Cele szczegółowe:

-dziecko zna tradycje bożonarodzeniowe w Polsce i w wybranych krajach UE,

-zna tradycje własnego regionu,

-potrafi wypowiedzieć się na określony temat,

-zacieśnia więź z rodziną,

-odczuwa radość świątecznego oczekiwania,

-utrwala poznane cyfry,

-zachowuje porządek przy stoliku podczas pracy,

-przestrzega reguł korzystania tylko ze swoich produktów spożywczych,

-rozumie potrzebę mycia rąk przed pracą z produktami spożywczymi

Pomoce: kaseta magnetofonowa z nagraniami ze zbioru „Klanza” („samolot”, „pieczenie ciasta”) płyta CD z nagraniem „Jedzie pociąg z daleka”, płyta CD „Śpiewające brzdące” cz. 1, upieczone pierniczki, bakalie, kolorowa posypka cukierkowa, talerzyki, ścierki, stojaki z przypiętymi cyframi od 1 do 4 i flagami z nazwą państw ( Polska, Anglia, Niemcy, Szwecja, Holandia), ilustracje przedstawiające scenki świąteczne wybranych krajów UE.

PRZEBIEG ZAJĘCIA

1.Przywitanie rodziców. Zabawa integracyjna z muzyką pt „Powitanie” („Śpiewające brzdące cz.1)

2.Krótka rozmowa wprowadzająca na temat świąt:

-Jakie święta się zbliżają?

-Kiedy je obchodzimy?

-Czego są pamiątką?

-Jak wam się wydaje, czy w innych krajach też obchodzone jest Boże Narodzenie?

3. Zaproszenie do świątecznej podróży samolotem do niektórych krajów Unii Europejskiej-zabawa integracyjna metodą Pedagogiki Zabawy „Klanza” pt „Samolot”.

Dzieci kolejno odwiedzają kraje w kolejności cyfr od 1 do 4. Przy każdym stanowisku nauczycielka odsłania flagę i nazwę państwa(dzieci rozpoznają flagę i odczytują nazwę państwa), odczytuje list od Mikołaja, dotyczący zwyczajów świątecznych danego kraju i pokazuje ilustracje przedstawiające charakterystyczne symbole i zwyczaje kraju odwiedzanego przez dzieci.

Nr 1-NIEMCY

To właśnie od naszych zachodnich sąsiadów Niemców przyszedł do nas zwyczaj ubierania i stawiania na święta choinki oraz zawieszania na drzwiach wieńców adwentowych. Choinkę w Niemczech ubiera się nie jak u nas w bombki, ale w ozdoby jadalne: jabłka, pierniczki, orzechy, cukierki. Głównym daniem wigilijnym jest gęś z kluskami, a szczególnie gęsie udka.

Ilustracje: ubieranie choinki, wieniec adwentowy, pierniczki na sznurkach do zawieszenia na choinkę.

Nr 2-ANGLIA

Całej Anglii przed świętami wszyscy śpiewają kolędy przechadzając się wieczorem ulicami od domu do domu. Anglicy mają zwyczaj wieszania nad drzwiami gałązek jemioły. Kto pod nią stanie, tego można pocałować. Choinkę ubiera ojciec rodziny. Na wgilijną kolację podaje się pieczonego indyka i deser o nazwie „christmas pudding”.Gości częstuje się tylko herbatą i ciasteczkami. Dzieci wierzą, że prezenty przynosi im Święty Mikołaj, który wchodzi przez komin w nocy i wkłada podarki do wywieszonych na kominku skarpet. Dzieci dostają prezenty nie w Wigilię, ale pierwszego dnia świąt po przebudzeniu się rano.

Ilustracje: kominek ze skarpetami, gałązka jemioły nad drzwiami, pieczony indyk i deser na wigilijnym stole

Nr 3- HOLANDIA

Holenderskie dzieci wierzą, że Mikołaj przychodzi na Ziemię z wielkim orszakiem. Płynie do nich statkiem z Hiszpanii, a wraz z nim murzyn Piotr, który trzyma w ręku rózgę dla niegrzecznych dzieci. Mikołaj podróżuje na siwym koniu, dlatego holenderskie dzieci karmią w ten dzień siwki sianem, chlebem i marchwią. Wieczorem, po wigilijnej kolacji zostawiają przy łóżkach buty napełnione jedzeniem dla konia Mikołaja, a rano, w pierwszy dzień świąt, po przebudzeniu znajdują w nich prezenty.

Ilustracje: Mikołaj z koniem i orszakiem, karmienie siwych koni marchwią , sianem itp. przez dzieci, buty przy łóżkach śpiących dzieci napełnione prezentami.

Nr 4-SZWECJA

W Szwecji Boże Narodzenie nazywa się Jul. Od tego pochodzi nazwa krasnali, których pełno na wszystkich świątecznych dekoracjach. Są ubrane w czerwone kubraczki, na głowach mają czarne kapelusze, a nazywają się Julersy. Według wierzeń Szwedów strzegą one domu i obejścia, a także zwierząt gospodarczych. Dawniej w święta wystawiano im na próg domów jedzenie i picie, żeby były w dobrym humorze i nie płatały złośliwych figli.

Tradycją Szwedów jest pleciony ze słomy na Boże Narodzenie koziołek, który przynosi na swoim grzbiecie prezenty. Prezentów nie dostaje jednak każde dziecko, tylko to, które znajdzie w specjalnym wigilijnym deserze obrane z łupinek 2 migdały.

Ilustracje: pleciony ze słomy koziołek z prezentami na grzbiecie, krasnoludki Julersy.

Po zwiedzeniu 4 krajów dzieci ustawione w pociąg przy muzyce „Jedzie pociąg z daleka” wracają do kraju-dojeżdżają do stanowiska z flagą Polski, odczytują nazwę państwa.

Następnie nauczycielka prosi je o opowiedzenie o polskich i śląskich tradycjach obchodzenia świąt Bożego Narodzenia( ubieranie choinki przez dzieci, czekanie na pierwszą gwiazdkę, łamanie się opłatkiem i składanie sobie życzeń, puste miejsce przy stole, biały obrus z siankiem pod nim, pasterka o północy, opłatek dla zwierząt i wiara w to, że zwierzęta w tę jedną noc potrafią mówić ludzkim głosem, przynoszenie prezentów przez Dzieciątko, tradycyjne potrawy: barszcz z uszkami, karp , moczka, makówki, kapusta z grzybami, wspólne śpiewanie kolęd przy choince, prezenty pod choinką w Wigilię po kolacji, kompot z suszonych owoców itd.)

Ilustracje: ubieranie choinki przez dzieci, pasterka o północy, opłatek, prezenty pod choinką

4. Dzieci podzielone na grupy. Każda z grup otrzymuje ilustracje przedstawiające święta w różnych krajach, zwiedzanych uprzednio przez dzieci ( w tym i Polski). Zadaniem grup jest przyporządkowanie ilustracji do flag i nazw państw zawieszonych na tablicy i objaśnienie ilustracji.

5.Zabawa integracyjna rodziców i dzieci ze zbioru „Klanza” pt „Pieczenie ciasta”.

6.Zaproszenie do stolików i ozdabianie wspólnie z rodzicami upieczonych wcześniej ciastek bakaliami i polewą.

7.Wspólne sprzątanie, przygotowanie stołów do degustacji(obrusy, stroiki świąteczne, talerzyki z ciastkami, kawa, herbata, opłatek)

8.Degustacja ciastek, dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń.( w tle kolędy)

9.Wspólna zabawa ruchowa do piosenki świątecznej pt „Merry Christmas Everyone”na pożegnanie rodziców.


