Tak naprawdę, żyjemy na tyle,
na ile istniejemy dla innych ludzi,
lecz tylko wobec Przyjaciela,
możemy zaistnieć także w tym,
co jest w nas najgłębsze,
a zarazem najwrażliwsze.
Jesteśmy tutaj podobni do kwiatów,
które pragną rozwinąć pąk,
aby ukazać swoje wnętrze,
lecz by było to możliwe,
muszą być otoczone światłem i ciepłem.
Zapewne właśnie na tym polega,
tajemnica szczęścia,
iż jest się wzajemnie dla siebie,
słońcem i kwiatem,
który rozkwita w ciepłym spojrzeniu,
w jasnym uśmiechu,
w dobrym słowie,
w życzliwym geście,
w serdecznym dotyku akceptacji...
SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW
Grupa: 3-4 latki
Temat: Wykonanie bombki choinkowej zainspirowane oglądaniem ilustracji związanych ze świętami Bożego Narodzenia.
Cele główne:
rozwijanie logicznego myślenia w trakcie rozwiązywania zagadki,
wytworzenie radosnej atmosfery będącej warunkiem twórczych zachowań dzieci,
rozwijanie umiejętności współdziałania z dorosłymi w trakcie wspólnego wykonywania zadań,
wytwarzanie więzi uczuciowej z rodzicami.
Cele operacyjne:
dziecko potrafi powiedzieć wiersz o choince,
zaśpiewać wcześniej poznaną piosenkę i zilustrować ją ruchem,
zna zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia,
potrafi rozpoznać spośród innych przedmioty związane ze świętami Bożego Narodzenia,
potrafi współdziałać z dorosłymi.
Metody: rozmowa, zagadka, działań praktycznych, zabawowa.
Pomoce: różnorodne przedmioty (bombka, łańcuch, pisanka, miara krawiecka, prezent, Mikołaj), duża taca, opaska na głowę dla choinki, opaski dla każdego dziecka ze świątecznymi emblematami (choinki, bombki, Mikołaja), płyta CD z kolędami zespołu „Arka Noego”, kaseta magnetofonowa z nagraniem piosenki pt. „Choinka”, ilustracje przedstawiające zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia, sylwety bombek wycięte z kolorowego brystolu, ozdoby - koraliki, guziki, kolorowe serwetki, papier do pakowania prezentów, wstążeczki, koronki, materiały tekstylne o różnej fakturze, „Zagadki dla najmłodszych” J. Stec
PRZEBIEG ZAJĘCIA
Dzieci siedzą zgromadzone przed tablicą. Nauczycielka prosi o odgadnięcie zagadki.
Przywieźli ją z lasu
Pięknie przystroili
Teraz będzie z nami
By święta umilić.
CHOINKA
Wspólna recytacja wiersza „Chłodno choince”.
Krótka rozmowa z wykorzystaniem ilustracji dotyczących zwyczajów świątecznych.
Wysyłanie kartek z życzeniami.
Wręczanie prezentów.
Ubieranie choinki.
Oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę.
Dzielenie się opłatkiem.
Kolacja wigilijna.
Zabawa ruchowa przy muzyce: dzieci otrzymują opaski na głowę z emblematami przedstawiające choinkę, bombki, Mikołaja. W sali wyznaczone są miejsca z tymi samymi oznaczeniami. Gdy gra muzyka dzieci poruszają się swobodnie po sali. Na przerwę w muzyce dziecko musi stanąć przy swoim emblemacie. Zabawę można urozmaicić zamieniając dzieciom opaski.
Zabawa dydaktyczna: na dużej tacy zgromadzone są różne przedmioty. Trzeba wybrać te, które są związane ze świętami Bożego Narodzenia (bombka, łańcuch, pisanka, miara krawiecka, prezent, Mikołaj).
Ponowne zaproszenie do zabawy: ilustracja ruchowa piosenki pt. „Choinka”.
Pierwsza zwrotka: Jedno z dzieci ma na głowie opaskę z emblematem choinki i znajduje się w środku koła, które utworzyły dzieci.
Druga zwrotka: Koło porusza się dookoła choinki - choinka powoli wstaje.
Trzecia zwrotka: Choinka wychodzi na zewnątrz koła, chwyta za rękę dziecko i tworzy korowód, który prowadzi po całej sali.
I. Przyszła choinka z zakątków w lesie
A my się przy niej za ręce weźmy
Ref. La, la, la choinka
La, la, la zielona
Z dalekiego lasu przyszła tutaj do nas.
II. Patrzysz za oknem zima tak biała
Jak pięknie dziatwa świerczek przybrała
Ref. La, la, la choinka...
III. Tyle zabawek na drzewku świeci
A te zabawki zrobiły dzieci.
Ref. La, la, la choinka...
Nawiązanie do treści piosenki i ubierania choinki.
Pokaz gotowej bombki wykonanej przez nauczycielkę, wyjaśnienie sposobu wykonania pracy.
Wspólne projektowanie i wykonanie bombki przez rodziców wraz z dzieckiem z materiałów tekstylnych o różnej fakturze, wstążeczek, kokardek, pasmanterii, koronek itd. Stoły w sali zostały połączone. Każda mama ma przygotowane miejsce obok swojego dziecka. Podczas pracy cichutko słychać kolędy w wykonaniu zespołu „Arka Noego”
Po zakończeniu pracy oglądanie wykonanych bombek.
Załącznik nr 1
Wysyłanie kartek z życzeniami
Załącznik nr 2
Wręczanie prezentów
Załącznik 3
Ubieranie choinki
Załącznik nr 4
Oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę
Załącznik nr 5
Dzielenie się opłatkiem
Załącznik nr 6
Kolacja wigilijna