Wstępne oswajanie z wodą., AWF, Basen


KONSPEKT LEKCJI PŁYWANIA

Temat: Wstępne oswajanie z wodą.

Klasa: 1-2 klasa Szkoły Podstawowej

Liczba ćwiczących: 16 osób

Miejsce zajęć: basen 25 metrowy

Prowadzący: Jakub Moryś gr. IV II WFiZ

CELE WIODĄCE (operacyjne) W ZAKRESIE:

  1. Umiejętności - opanowanie podstawowych umiejętności w wodzie

  1. Motoryczności - uczeń rozwija równowagę przestrzenną i koordynację

  1. Wiadomości - uczeń zna sposoby asekuracji siebie i partnera

  1. Akcent wychowawczy - uczeń wykonuje swoje ćwiczenie nie przeszkadzając innym i zachowuje zasady bezpieczeństwa

Pomoce dydaktyczne: żerdź asekuracyjna

Uwagi organizacyjne: Przed rozpoczęciem zajęć należy usunąć wszystkie liny i założyć linę w poprzek basenu, oddzielającą stronę płytką od głębokiej.

Część toku lekcyjnego

Treści i zadania szczegółowe

Dozow.

Uwagi org. - metod.

0x08 graphic
I część WSTĘPNA

10 minut

  1. Organizacja lekcji

  1. Nastawienie do świadomego i aktywnego udziału w lekcji

  2. Rozgrzewka

  1. Zbiórka

  2. Powitanie

  3. Sprawdzenie stanu grupy

  4. Zapoznanie grupy z zadaniami lekcji

  5. Motywacja do świadomego i aktywnego udziału w zajęciach

Rozgrzewka na lądzie:

  1. Pozycja rozkroczna:

  • skłony głowy w przód, w prawo, w tył i w lewo

  • krążenie głowy

  • opad T i wymachy RR w bok

  • krążenie bioder

  • krążenia kolan w prawo i w lewo

  • wspięcie na palce, przejście na pięty

Przejście pod prysznic pod opieką nauczyciela

3 min

6 min

4x

4x2

10x

10x2

5x2

10x

1 min

  • ustawienie w dwuszeregu

- stroje pływackie i czepki

- ilość ćwiczących

  • Umiejętność utrzymania się na wodzie podstawą nauki stylów pływackich

  • dzieci ustawione w rozsypce przodem do nauczyciela

  • ustawienie w bezpiecznych odległościach od siebie

  • zwracamy uwagę na dokładne wykonanie ćwiczeń (rozgrzewka podstawą do prowadzenie głównej części zajęć)

II część GŁÓWNA

28 minut

  1. Ćwiczenia wprowadzające

  2. Pokaz i objaśnienie

  1. Ćwiczenia oswajające z wodą

Wejście do wody

  1. Brodzenie:

Uczniowie wchodzą do wody i spokojnie unosząc kolana brodzą po niej zagarniając rękami wodę i obserwując dno.

2. Zwiadowcy:

Ćwiczący ustawiają się w różnych kierunkach wykonując delikatne kroki w wodzie oraz starając się robić to bardzo cicho

3. Marsz w wodzie

Uczniowie maszerując naśladując na hasło nauczyciela różne ruchy, np.:

- słoń - silnie uderzają nogami o dno basenu

  • Czapla - długie kroki, zatrzymanie się na jednej nodze

  • Lokomotywa - krótkie szybkie kroki, proste kolana, naśladując lokomotywę

  • Żabka - podskoki w wodzie

  1. Pociąg .

Uczniowie stoją jeden za drugim, opierając się oburącz na barkach kolegi stojącego przed nim, a następnie maszerują dookoła basenu w różnych kierunkach, naśladując głosem dźwięk lokomotywy. Na sygnał pociąg przyspiesza a ćwiczący starają się nie rozłączyć poszczególnych „wagoników”

  1. Motorówki i żaglówki

Uczniowie w rozsypce, na sygnał „żaglówki” ćwiczący biegają w wodzie naśladując uniesionymi rękami w górę żagle oraz cichym głosem szum wiatru. Na sygnał „motorówki” biegają naśladując głosem warkot motoru, a rękami trzymanie kierownicy.

3 min

2 min

4min

7min

6min

6min

  • dzieci wchodzą do wody pojedynczo gdy kolega przed nim jest w określonym miejscu

  • nauczyciel jeszcze raz przelicza stan grupy

ćwiczenie wykonujemy i kończymy na sygnał nauczyciela

Po skończeniu ćwiczenia ustawiamy się twarzą do prowadzącego przy brzegu.

Wskazanie najlepszych „zwiadowców”

  • hasła należy dobierać tak aby wyegzekwować od uczących się szybkie reagowanie na komendę co umożliwi zapoznanie się z oporem wody

Ćwiczenie wykonujemy na płytkiej wodzie.

Nauczyciel prowadzący może przy użyciu żerdzi nakreślać tor po którym „jedzie” lokomotywa

Zwrócić uwagę należy na bezpieczeństwo w wodzie, żeby uniknąć zderzeń.

0x08 graphic
III część KOŃCOWA

7 minut

  1. Czynności organizacyjne związane z zakończeniem lekcji

  1. Uspokojenie organizmu:

  • Spokojny marsz dookoła basenu

  1. Wyjście z basenu i zbiórka na brzegu

  2. Sprawdzenie stanu grupy

  1. Omówienie zajęć

  2. Zachęta uczniów do korzystania z basenu wraz z rodzicami

  3. Przejście pod opieką nauczyciela pod prysznic i do szatni

5 min

2 min

Dzieci głęboko oddychają idąc jeden za drugim

Wychodzimy tylko drabinką przy widowni

  • Zbiórka w dwuszeregu

  • Pochwalenie wszystkich uczniów (dobre nastawienie do zajęć jak i samego pływania)


