Scenariusz zajęć dydaktycznych
Temat: ,,Królewna Śnieżka i krasnoludki” - rozmowa na temat treści bajki.
Cele ogólne:
znajomość baśni i interpretacja jej myśli przewodniej,
profilaktyka zagrożeń płynących ze strony osób nieznajomych,
rozwijanie zainteresowań czytelniczych.
Cele szczegółowe:
dziecko:
zna treść bajki i umie opowiedzieć ja własnymi słowami,
dostrzeganie zależności między postępowaniem, a jego skutkami/konsekwencjami,
umie ocenić postępowanie bohaterów,
rozumie, że nie należy ufać obcym - miły nie zawsze oznacza dobry i przyjazny,
potrafi przeliczać w zakresie 5,
rozumie pojęcia: pół, połowa
zna nazwę i wygląd figur geometrycznych: trójkąt, koło,
ustawia figur według wielkości,
dopasowuje do siebie elementy według kryterium wielkości.
Metody:
podające: pogadanka, opowiadanie, pokaz, słuchanie tekstu, praca z książką, instrukcja
ekspresyjne: wypowiedzi dzieci
praktyczne: ćwiczenia, zadania praktyczne
poszukujące: zadania stawiane dzieciom do wykonania, analiza i synteza wydarzeń, rozmowa
Formy:
ze względu na ilość dzieci: : indywidualna, zbiorowa
ze względu na dominującą formę aktywności: zabawa, nauka, praca
ze względu na czas i organizacje pracy dydaktycznej: zajęcia dydaktyczne, zabawy dydaktyczne
Pomoce i środki dydaktyczne:
Ilustracje do bajki, obrazki zwierząt leśnych, koszyczek, 5 jabłek, nagranie piosenki ,,My jesteśmy krasnoludki”, kartonowe koła i trójkąty, karty pracy - kontur jabłka.
Przebieg zajęć:
Słuchanie czytanej przez nauczyciela bajki ,,Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”.
Przypomnienie treści wysłuchanej bajki ilustrowanej obrazkami.
Próba odpowiedzi na pytanie: Dlaczego królewna Śnieżka przyjęła prezent od nieznajomej kobiety? Przeniesienie sytuacji bajkowej na sytuacje z codziennego życia dzieci.
Zabawa ruchowa ,,Kogo spotkała Śnieżka?”
Dzieci wraz ze Śnieżką biegają po lesie. Spotykają tam rożne zwierzęta. Naśladują ruchem sposób poruszania się zwierzątka, którego obrazek pokazuje nauczyciel.
Przypomnienie nazw figur geometrycznych: koło, trójkąt.
Nauczyciel zawiesza na tablicy różnej wielkości 5 czerwonych trójkątów i 5 zielonych kół. Dzieci opisują wygląd figur.
Porządkowanie kół i trójkątów od największego do najmniejszego.
Ułożenie czapeczek krasnali z figur geometrycznych. Dzieci każdej czapeczce dopasują pompon.
zabawa ruchowa przy piosence ,,My jesteśmy krasnoludki”.
Przeliczanie w zakresie 5.
Nauczyciel wyjmuje z koszyczka 5 jabłek i układa je na stoliku.
Przeliczanie jabłek, odniesienie ostatniego liczebnika do liczebności zbioru.
Wprowadzenie pojęcia: pół, połowa.
Nauczyciel przypomina dzieciom, ze połowa jabłka, która staruszka przyniosła Śnieżce, była zatruta. Aby chronić królewnę przed zatruciem, należy przekroić jabłko na pół i wyrzucić zatruta część.
Praca plastyczna ,,Zatrute jabłko”.
Dzieci otrzymują kartę pracy z narysowanym konturem jabłka podzielonego na pół. Ich zadaniem jest pomalowanie dobrej połowy na czerwono, a zatrutej na czarno.
……………………………………….