Scenariusz zajęć dydaktycznych
Temat: ,,Samochody małe i duże” - zabawy matematyczne.
Cele ogólne:
doskonalenie umiejętność liczenia,
kształtowanie motoryki małej.
Cele szczegółowe:
dziecko:
poznaje budowę samochodu,
rozumie pojęcia określające kierunek: w prawo, w lewo, do tyłu oraz tempo wolno, szybko,
segreguje samochody ze względu na wskazaną cechę,
prawidłowo stosuje liczebniki główne i porządkowe w zakresie 5,
porównuje liczbę samochodów,
układa samochody z figur geometrycznych.
Metody:
podające: pogadanka, pokaz, opis, instrukcja, praca z książką
ekspresyjne: wypowiedzi dzieci, ekspresja plastyczna
praktyczne: ćwiczenia, zadania praktyczne
poszukujące: zadania stawiane dzieciom do wykonania, wypowiedzi dzieci
Formy:
ze względu na ilość dzieci: : indywidualna, zbiorowa
ze względu na dominującą formę aktywności: zabawa, nauka, praca
ze względu na czas i organizacje pracy dydaktycznej: zajęcia dydaktyczne, zabawy dydaktyczne
Pomoce i środki dydaktyczne:
samochody - zabawki, krążki dla każdego dziecka, obrazki samochodów, kolorowe obręcze, podręcznik, figury geometryczne, kleje
Przebieg zajęć:
Zabawa w kąciku samochodów. Próba odpowiedzenia na pytanie:
Jak zbudowane są samochody?
Co jest potrzebne by samochód mógł jeździć?
Zabawa ruchowa ,, Samochody”
Dzieci samochody biegają swobodnie po sali. Gdy nauczyciel podnosi do góry krążek - zatrzymują się, słuchają, a następnie wykonują polecenia, np. jedziemy w prawo, jedziemy wolno, itd.
Segregowanie samochodów zabawek ze względu na wskazana cechę: osobowe - ciężarowe, duże -małe.
Rozmowa na temat: Czy samochody są potrzebne i do czego służą?
Zabawa ruchowa ,,Parkowanie”
Dzieci samochody jeżdżą po Sali. Na sygnał nauczyciela zatrzymują się - to koniec podróży i parkują wg instrukcji, np. 3 kroki w tył.
Porządkowanie samochodów - obrazków wg kolorów.
Nauczyciel zawiesza na tablicy samochody w 4 kolorachg. Zadaniem dzieci jest umieszczenie obrazków w rozłożonych obręczach - garażach odpowiadających im kolorem.
Praca z książką.
Przeliczanie pięter parkingu. Porządkowanie samochodów wg kolorów. Porównywanie liczby samochodów na poszczególnych piętrach.
8. Nazywanie figur geometrycznych umieszczonych na tablicy. Wspólne układanie samochodów z kształtów geometrycznych. Przyklejanie na kartonach samochodów ułożonych z zastępczych elementów. Uzupełnienie pracy o inne elementy ruchu drogowego.
……………………………………