Scenariusz zajęć prowadzonych metodą Labana i Orffa
SCENARIUSZ ZAJĘC PROWADZONYCH METODĄ RUDOLFA LABANA I KARLA ORFA DLA DZIECI 3, 4 LETNICH.
TEMAT: „BAWIMY SIĘ WESOŁO” - ZESTAW ĆWICZEŃ I ZABAW.
CELE OGÓLNE:
doskonalenie umiejętności łączenia ruchu z muzyką - akcentowanie początku taktu,
doskonalenie zwinności ciała,
inspirowanie do twórczej inwencji ruchowej.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko potrafi:
akcentować początek taktu,
rozróżnić tonację mollową i durową,
naśladować ruchem usłyszaną melodię, ruch nakręcanej zabawki.
METODY:
czynne - zadań stawianych dzieciom do wykonania, kierowania własną aktywnością dziecka,
słowne - objaśnienia
MIEJSCE ZABAW: sala przedszkolna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: laski, szarfy w różnych kolorach, magnetofon z nagraniami CD, instrumenty perkusyjne.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Ćwiczenia orientacyjno - porządkowe i rytmizujące : marsz po sali w rytmie 4/4 i ¾.Mocną część taktu dzieci zaznaczają dowolnym ruchem laski.
2. Bieg i podskoki - zabawa „Kałuże”. dzieci biegają swobodnie w rytm bębenka, między rozłożonymi laskami „kałużami”, na sygnał słowny przeskakują w różny sposób.
3. Ćwiczenia naśladowcze.
bez muzyki naśladowanie ruchów nakręconych zabawek: bąka, pajaca
(różne pozycje).
4. Improwizacja ruchowa „Co można zrobić z tym przyborem?”
dowolna zabawa szarfą w różnych pozycjach. Dzieci wykonują ćwiczenia pojedynczo i w zespołach.
5. Ćwiczenia w rozróżnianiu tonacji dur i moll.
na usłyszaną melodię w tonacji durowej dzieci śpiewają i wyrażają w różny sposób radość.
na usłyszaną melodię w tonacji mollowej dzieci śpiewają „ jak smutno” i wyrażają smutek całym ciałem.
6. Ćwiczenia zwinności.
przewlekanie się przez szarfy w różny sposób i w różnych pozycjach.
7. Improwizacja ruchowa „Kotki”.
dzieci naśladują różne zachowania kotów: śpiących, jedzących, polujących(pozycje - czworakowanie i inne.)
8. Zabawa ilustracyjna „Fotograf”.
dzieci obracają się, tańczą - gdy muzyka milknie przybierają różne pozycje, a fotograf robi zdjęcie najładniejszej figurce i ta zostaje fotografem (wykorzystanie szarf).
9. Zabawa rytmiczna - akcentowanie początku taktu.
dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki. Na usłyszaną muzykę w rytmie 2/4 mówią ma - ma i bawią się radośnie. Na takt 4/4 mówią laj - ko - ni - ki i udają jazdę koników. Na takt 3/4 mówią sło - ne - czko i naśladują świecące słońce.
10. Zakończenie.
każde dziecko bierze ze stolika dowolnie wybrany instrument perkusyjny. rytmizacja piosenki „Jestem sobie przedszkolaczek”.