SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ
DATA:13.09.2002
GRUPA: 3 - latki
PROWADZĄCA
TEMAT: „Jesień w parku - spacer”
CELE OGÓLNE:
Zapoznanie z prostymi zjawiskami przyrody,
Uwrażliwienie na piękno jesiennej natury.
DZIECKO POTRAFI:
wypowiadać się na określony temat,
wkładać i zdejmować ubranie,
uważnie obserwować otoczenie
DZIECKO UMIE:
rozpoznać i nazwać drzewa (kasztanowiec, jarzębina),
segregować eksponaty w kąciku przyrody.
DZIECKO ZNA:
nazwy drzew (kasztanowiec, jarzębina),
kolory: żółty, czerwony, zielony.
METODY:
słowne - wypowiedzi na określony temat,
czynna - zadania do wykonania,
oglądowa.
FORMA: zbiorowa.
POMOCE: kaseta z piosenką pt.: „Jesień”, ilustracje, plansza nt.: „Jesień w parku”.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Słuchanie piosenki pt.: „Jesień”.
2.Rozmowa nt. w/w piosenki:
O czym mówi piosenka?
Co dzieje się na świecie jesienią? (ochłodzenie, odlot ptaków, usychanie liści).
3.Nauczycielka informuje dzieci, że dzisiaj idą do parku w poszukiwaniu śladów pani jesieni
- Prosi dzieci, aby uważnie patrzyły na to, co się dzieje w otoczeniu,
Zawarcie umów dotyczących bezpiecznego spaceru,
- Przygotowanie do spaceru w szatni - dzieci wkładają ubrania.
4..Spacer alejkami, swobodna rozmowa:
Które drzewa są wam znajome, wymieńcie ich nazwy ? (jarzębina, kasztanowiec),
Jak one wyglądają?
Czy widzicie ptaki? Jakie?
Rozejrzyjcie się uważnie poi parku i powiedzcie mi w który miejscu jesień pozostawiła swoje ślady - jak wyglądają liście (barwa),
Czy widzicie ptasie gniazda?
5. Polecenie dla dzieci: „Każdy z was przejdzie się po parku i poszuka darów pani jesieni” (liście, żołędzie, kasztany).
6.Podsumowanie zajęcia. Po czym można poznać, że na świecie jest jesień ?
Liście zmieniają kolor,
Z drzew spadają żołędzie i kasztany,
Ludzie ubierają się cieplej.
7. Powrót do przedszkola- dzieci układają zgromadzone dary jesieni w kąciku przyrody.