SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH
TEMAT: W ŚWIECIE BAŚNI
CELE ZAJĘĆ:
Uczeń:
- utrwala i rozszerza informacje o różnych rodzajach sklepów i produktach, jakie można w nich nabyć,
- analizuje uzyskane informacje i buduje uogólnienia prowadzące do rozwiązania zagadki,
- wykorzystując zmysł dotyku formułuje określenia charakterystycznych cech książki jako przedmiotu,
- porównuje cechy wielkościowe poszczególnych książek,
- wykazuje się znajomością poznanych wcześniej baśni,
- prawidłowo odczytuje symbole - -rekwizyty pochodzące z baśni,
- współpracuje w grupie z innymi dziećmi przyjmując na siebie różne role,
- formułuje pytania i odpowiedzi,
- w sposób doświadczalny dochodzi do definicji baśni i jej naczelnych cech,
- ćwiczy kolejność wykonywania czterech działań w zakresie 100,
- poznaje nową piosenkę.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- kilka różnych książek pod względem formatu, kształtu, faktury okładki, kawałek tkaniny wielkości np. 1,5/1,5m,
- wizytówka z rysunkiem uśmiechniętej buzi,
- gruby, czysty zeszyt z kolorowa okładką,
- kilkanaście drobnych wyciętych literek,
- 1 większy i 3 mniejsze woreczki,
- koszyczek, piernik i jabłko,
- zadanie matematyczne w postaci szyfru,
- czarna korona, miotła, maska wilka(np. w postaci opaski z uszami),
- tekst piosenki Z krainy czarów nie wagaruj, ew. kaseta zespołu "Gawęda" z nagraniem tej piosenki.
Nauczyciel (N.) uczestniczy w zajęciach z uczniami (U.) momentami przyjmując na siebie rolę księgarza (K.) sygnalizując zmianę poprzez przypięcie wizytówki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. WPROWADZENIE:
- N. Dzisiaj opowiem wam historię, jaka zdarzyła się w pewnym miasteczku, przy jednej z małych, wąskich uliczek. Na parterze wąskiej, starej kamieniczki mieścił się sklep. Nad wejściem nie wisiał żaden napis, w oknach nie zostały wystawione żadne produkty. Klienci, którzy tam wchodzili nie wiedzieli, co można kupić.
A za ladą siedział sprzedawca i grzecznie witał każdego klienta.
K. - Czym mogę pani służyć?
- chętne dzieci włączają się do zabawy przyjmując rolę klientów pragnących zakupić dowolny produkt,
- dopóki nie padnie prośba o książkę, K. odpowiada ,że produkt , o który ktoś prosi jest np. za mokry, aby był w tym sklepie(mleko, coca-cola, itp.), zbyt łatwo może zabrudzić to, co jest w tym sklepie(np. buty, masło, )itd.
- w ciągu kilku minut zabawy dzieci drogą eliminacji powinny odgadnąć, że to jest księgarnia.
II. ZABAWA: "JAKA ONA JEST?"
- dzieci, które nie uczestniczyły jeszcze w zabawie, za pomocą dotyku określają jaka jest książka, którą mają w ręku, a której nie widzą, bo znajduje się pod tkaniną,
- po zakończonej zabawie K. podnosi przykrycie i uczniowie starają się wskazać tę, o której mówiła Zosia, Marysia czy Paweł.
III. STWORZENIE PROBLEMU:
- K. bierze do ręki inną książkę i prosi, aby teraz ktoś ładnie, głośno poczytał wszystkim,
- wybrane dziecko bierze książkę do ręki, otwiera i ze środka wyfruwają pocięte literki, a w książce jest zupełnie pusto.
- K. umiejętnie pogłębia zaistniały problem, kieruje rodzącymi się reakcjami, doprowadza do decyzji, że trzeba naprawić szkodę, czyli odnaleźć treść tej książki,
- K. stwierdza, że nie zna jej tytułu, ale właśnie coś znalazł: (worek),
- K. poleca dzieciom podzielić się na trzy grupy, bo w odnalezionym worku znajdują się trzy małe woreczki,
- U. podzieleni na trzy grupy wybierają swojego przedstawiciela, którzy wydobywają z worka po jednej z paczuszek.
IV. WYWIAD:
- N. swoim pojawieniem się prowokuje do podsumowania dotychczasowych poczynań uczniów,
- N. podpowiada, żeby grupy otwierały swoje paczuszki w tajemnicy przed innymi,
- w jednej z paczuszek znajduje się jabłko(symbol baśni o królewnie Śnieżce), w drugiej jest koszyczek(rekwizyt z Czerwonego Kapturka), a w trzeciej pierniczek(pochodzący z baśni o Jasiu i Małgosi),
- N. podchodzi do każdej z grup i po cichu dowiaduje się, jakie baśnie pozostawiły dzieciom coś na pamiątkę,
- N. prosi, aby każda z grup wybrała spośród siebie po cichu głównego bohatera swojej baśni,
- N. ogłasza konferencję prasową z odnalezionymi bohaterami baśni:
- członkowie grup 2 i 3 zadają pytanie postaci z grupy 1, ale członkowie tej grupy mają prawo i obowiązek pomagać swemu podopiecznemu,
- wśród pytań powinny znaleźć się m.in.: co najbardziej lubisz?, z kim się przyjaźnisz? , czego się najbardziej boisz?
- podobna zabawa odbywa się z bohaterami znajdującymi się pod opieką grup 2 i 3,
- U. z grup przeprowadzających wywiad na podstawie odpowiedzi domyślają się z kim rozmawiają, dochodzą do wniosku, że opuszczona książka była zbiorem baśni i jakie baśnie się w niej znajdowały.
V. ŁAMIGŁÓWKA MATEMATYCZNA:
K. cieszy się, że chociaż część postaci już się odnalazła i znany jest już tytuł i autor opuszczonej książki,
- K. przypomina sobie, że przyszedł jakiś list do dzieci i wręcza im kilka kopert(po jednej lub po kilka na grupę,
- U. rozwiązują szyfr matematyczny i otrzymują hasło: Zapraszamy do lasu.
VI. ĆWICZENIA PROWADZĄCE DO SFORMUŁOWANIA PODSTAWOWYCH WNIOSKÓW Z ZAJĘĆ:
- chwila dyskusji kto to zaprasza, czy to będzie bezpiecznie skorzystać z tego zaproszenia,
- K. sugeruje, że to może być pułapka zastawiona przez złe postacie z baśni, bo przecież z nami są same dobre!
- N. zastanawia się z dziećmi, ale przekonuje, że te złe postacie przecież naprawdę nie istnieją, bo kto rozmawiał z wilkiem, albo widział macochę-czarownicę, albo spotkał w lesie Babę Jagę?
- to są postacie fantastyczne!
- zapada decyzja, że uczniowie skorzystają z zaproszenia.
VII. WPRAWKI I ĆWICZENIA DRAMOWE:
- grupa 1 przyjmuje na siebie rolę drzew w lesie,
- grupa 2 leśnych zwierząt,
- grupa 3 dzieci idących przez las,
- po chwili następuje zmiana ról tak, aby wszystkie dzieci mogły zagrać wszystkie role,
- U. przedstawiają postacie zarówno ruchem, jak i głosem,
- las staje się za każdym razem coraz bardziej groźny i tajemniczy.
VIII. DOPROWADZENIE DO SFORMUŁOWANIA OSTATNIEJ Z PODSTAWOWYCH CECH BAŚNI:
- N. podczas wędrówki przez las po cichu wybiera troje dzieci, które otrzymują trzy rekwizyty: macocha czarna koronę, wilk opaskę z uszami, Baba Jaga miotłę,
- wędrówka kończy się na polanie,
- N. proponuje krótki odpoczynek,
- uczniowie siadają, ale zza drzew pojawiają się wybrane przez nauczyciela złe postacie,
- próbują straszyć grupę dzieci, ale N. wkracza do akcji i rozdziela postacie dobre i złe z pomocą dzieci,
- N. prowokuje chwilę rozmowy: pomiędzy obiema grupami, którą kończy decyzja, że U. nie chcą postaci złych, tylko dobre(jeśli zdania są podzielone, to w wyniku dyskusji U. rozdzielają się na zwolenników postaci dobrych i zwolenników postaci złych,
- N. prowokuje decyzję, że same dobre postacie potrafią opowiedzieć wspaniałą baśń,
- postaci złe również chcą spróbować,
- 4 grupy: 3 dobre i 1 zła przygotowują swoje baśnie (tylko dobre lub tylko złe),
- następuje prezentacja baśni,
- U. zastanawiają się, czy te opowieści były ciekawe, czy można nazwać je baśniami, czy baśń przygotowana przez złe postacie skończyła się dobrze, bo przecież baśń zawsze musi się tak kończyć,
- N. i U. dochodzą do wniosku, że jednak w baśni muszą występować zarówno dobre, jak i złe postacie.
IX. PODSUMOWANIE ZAJĘĆ:
- K. odnajduje dzieci w lesie, cieszy się z ich sukcesu ,
- K. pyta jak udało im się porozumieć ze złymi postaciami,
- U. tłumaczą z pomocą N., że podczas wyprawy dużo dowiedzieli się na temat zasad, jakie rządzą światem baśni:
1. W baśniach występują postacie wzięte z życia codziennego i fantastyczne.
2. Muszą tam istnieć zarówno postaci dobre, jak i złe.
3. Baśń zawsze dobrze się kończy.
4. Baśń jest dość krótka.
- K. rozdaje dzieciom teksty piosenki "Z krainy czarów nie wagaruj"
- U. czytają głośno nowy tekst,N. uczy nowej piosenki,
- z piosenką na ustach U. wracają do swego realnego świata.
X. PRACA PLASTYCZNA:
- U. przygotowują samodzielnie zdjęcia z wyprawy do krainy baśni technika dowolna.
DODATEK
1) ŁAMIGŁÓWKA MATEMATYCZNA
OBLICZ:
|
17 + 25 : 5 = M |
4 x 4 + 30 :3 = O |
7 x 3 2 x 8 = D |
99 - 5 x 6 = Y |
5 x (4 + 2) = P |
6 x 2 + 8 x 3 = R |
3 x 3 + 5 x 5 + 7 x 4 = U |
100 - 70 + 2 x 4 = S |
(15 + 13) :(57 50) = A |
(46 - 30 + 8) :3 = L |
22 + 15 + 30 + 4 = Z |
|
UZUPEŁNIJ TABELKĘ LITERAMI ZNAJDUJĄCYMI SIĘ OBOK WYNIKÓW DZIAŁAŃ:
|
4 |
30 |
36 |
4 |
38 |
70 |
4 |
22 |
69 |
5 |
26 |
8 |
4 |
38 |
62 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ODCZYTAJ SZYFR.
2) Z KRAINY CZARÓW NIE WAGARUJ
Słowa: Wanda Chotomska
Muzyka: Włodzimierz Korcz
Chleb i masło to za mało dla człowieka,
jeszcze trzeba nam fantazji parę deka,
trochę czarów, trochę baśni, żeby szary świat rozjaśnić,
więc od bajek nigdy w życiu nie uciekaj!
Z krainy czarów nie wagaruj,
przed bajką nie zamykaj drzwi,
kto chce choć trochę świat rozjaśnić,
ten szuka baśni, tak jak my!
Bajka dobra na dzień dobry i dobranoc,
na zły humor i pogodę nieudaną,
na początek i na finał, więc dziś klasa przypomina
wszystkim bajkom zanim z nami się rozstaną:
Z krainy czarów ....