Scenariusz zajęć zintegrowanych klasa I
Imię i nazwisko : Katarzyna Grzelachowska
Przedmiot : Kształcenie zintegrowane
Temat bloku :Słuchamy muzyki
Temat dnia : Gutek gra
Temat zajęć zintegrowanych : Swobodne wypowiedzi na temat gitary i gry
na niej na podstawie ilustracji oraz słuchanej muzyki gitarowej. Uważne słuchanie wiersza „Gitara” i odpowiadanie na pytania do tekstu. Analiza
i synteza słuchowo - wzrokowa wyrazu gitara. Nauka pisania litery„G,g”.
Pisanie sylab, wyrazów i zdań z tą literą. Śpiewanie piosenki „Pan Listopad”-
wystukiwanie rytmu. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 10. Zabawy muzyczno - ruchowe „Prawa ręka”, „Nie chcę Cię znać”, „Taniec w parach”.
Cele ogólne: - rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat
wyrabianie umiejętności kształtnego i poprawnego pisma
doskonalenie czytania ze zrozumieniem
usprawnianie techniki rachunku pamięciowego w zakresie 10
Cele szczegółowe : - słucha uważnie muzyki
dokonuje analizy i syntezy wyrazów
pisze literę „G, g” i jej połączenia
redaguje odpowiedzi na pytania
czyta wyrazy i zdania z nową literą
wykonuje dodawanie i odejmowanie w zakresie 10
Metody: - słowne : rozmowa, praca z tekstem
-oglądowe : pokaz, obserwacja
-działania praktyczne : ćwiczenia
Formy pracy: - zbiorowa jednolita
indywidualna jednolita
Środki dydaktyczne: -ilustracje , tekst czytanki , karty pracy, kartoniki do tworzenia modelu wyrazu, instrumenty perkusyjne, nagranie piosenki „ Pan listopad”.
Przebieg zajęć zintegrowanych
Słuchanie muzyki gitarowej z taśmy- wyodrębnienie instrumentów.
Wypowiedzi na temat wyglądu gitary.
Wzorowe odczytanie przez nauczyciela wiersza „ Gitara”- udzielanie odpowiedzi na pytania do tekstu.
Wyodrębnienie wyrazu podstawowego gitara - analiza i synteza dźwiękowa wyrazu.
Nauka pisania litery „G, g”
Łączenie sylab w wyrazy i zapis tych wyrazów.
Redagowanie i pisanie odpowiedzi na pytania.
Śpiewanie piosenki „ Pan listopad”- wystukiwanie rytmu.
Zabawy muzyczno - ruchowe „Prawa ręka”, „Nie chcę Cię znać”, „Taniec w parach”.
Ćwiczenia w czytaniu tekstu „Gutek gra”.
Dodawanie i odejmowanie w zakresie 10.
Kolorowanie ilustracji według kodu.