Zastosowanie map w praktyce, Konspekty lekcji


KONSPEKT LEKCJI W KLASIE I

Prowadzący: Milena Derlikiewicz

Data: 25.09.2007, 26.09.2007, 28.09.2007

Klasa: I d, I f, I a

Temat: Zastosowanie map w praktyce.

Cele lekcji:

  1. zapamiętanie wiadomości:

  • zrozumienie wiadomości:

    1. zastosowanie w sytuacjach typowych:

    1. zastosowanie w sytuacjach problemowych:

    Metody pracy:

    1. asymilacji wiedzy:

    Środki dydaktyczne:

    PRZEBIEG LEKCJI

    Ogniwa lekcji

    Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Środki dydaktyczne

    Uwagi

    Część wstępna

    • Przywitanie się z uczniami.

    • Sprawdzenie obecności.

    • Wpisanie tematu lekcji do dziennika lekcyjnego.

    • Przywitanie z nauczycielem.

    • Przygotowanie uczniów do lekcji.

    2-3 min.

    Kontrola uczniów

    • Sprawdzenie pracy domowej - zadanie pytań kontrolnych dotyczących poprzedniego tematu zajęć.

    • Zadanie 1. wschód, południe, zachód, północ, południe.

    • Zadanie 2. Petersburg leży na 60º szerokości geograficznej N i na 31º długości geograficznej E. Nowy Orlean leży na 30º szerokości geograficznej N i 90º długości geograficznej W. Baku leży na 40º szerokości geograficznej N i 50º długości geograficznej E. Durban leży na 30º szerokości geograficznej S i 31º długości geograficznej E.

    • Zadanie 3. Australia rozciągłość południkowa 40º, równoleżnikowa 27º. Afryka rozciągłość południkowa 67º, równoleżnikowa 70º.

    • Zadanie 4. Rozciągłość równoleżnikowa Polski wynosi 10º, południkowa 5º 50", czyli 647,5km.

    • Zadanie 5. Rozciągłość równoleżnikowa 199º, południkowa 76º.

    7 min.

    Nawiązanie do nowego tematu

    Na dzisiejszej lekcji powiemy sobie co t jest generalizacja mapy, jak dzieli się mapy ze względu na treść, skalę oraz poznamy sposoby przedstawiania zjawisk na mapie.

    • Podaje temat lekcji: „ZASTOSOWANIE MAP W PRAKTYCE”.

    • Uczniowie zapisują temat lekcji.

    3 min.

    Realizacja nowego materiału

    • Realizacja nowego materiału.

    Na początek może przypomnimy czym jest mapa?

    A czy wiecie jak wygląda podziału map?

    1. Ze względu na treść mapy dzielimy na:

      • ogólnogeograficzne - w sposób ogólny przedstawiają powierzchnie Ziemi w tym rzeźbę terenu, wody, roślinność, drogi, osiedla i inne szczegóły.

      • tematyczne - przedstawiają tylko wybrane zjawiska na przykład mapa geologiczna, klimatyczna, roślinna glebowa, przedstawiająca przemysł, uprawy, osadnictwo.

  • Ze względu na stopień szczegółowości przedstawianego fragmentu mapy dzielimy na:

    • topograficzne - wykonane są w skalach 1:200000 i większych np. 1:50000. Przedstawiają bardzo dokładnie małe fragmenty powierzchni Ziemi wraz ze wszystkimi szczegółami potrzebnymi do orientacji w terenie. Rzeźba prezentowana jest za pomocą poziomic.

    • przeglądowo-topograficzne - zwykle wykonane są w skalach od 1:200000 do 1:500000, są bardziej uproszczone niż mapy topograficzne.

    • przeglądowe - wykonane na ogół w skalach 1:500000 i mniejszych np. 1:1000000, przedstawiające rozległe obszary, ale w sposób bardzo uogólniony.

    • 3) Ze względu na przeznaczenie na przykład

        • szkolne,

        • turystyczne,

        • samochodowe,

        • lotnicze,

        • żeglarskie,

        • wojskowe.

      Spójrzcie teraz na mapy zamieszczone na stronach 22 i 23 i powiedzcie która skala będzie duża: 1:5000 czy 1:1000000?

      Duża to taka, która przedstawia teren z dużą dokładnością.

      Aby mapa była czytelna nie przedstawia się na niej wszystkich obiektów i zjawisk, należy dokonać generalizacji, czyli wyboru i uproszczenia rysunku przedstawianych na niej obiektów i zjawisk.

      Przejdźmy teraz do omówienia metod przedstawiania zjawisk na mapach.

      1. Metoda sygnaturowa - polega na zaznaczaniu na mapie za pomocą umownych znaków zjawisk geograficznych. Są to figury geometryczne na przykład na mapach z surowcami mineralnymi, obrazki przedstawiające zwierzęta lub rośliny oraz litery będące skrótami nazw.

      2. Metoda zasięgów - linia zasięgu ogranicza obszar występowania danego zjawiska (mapa 7, s.24).

      3. Metoda powierzchniowa polega na zakreśleniu powierzchni danego zjawiska, powierzchnię ta można wypełnić jakimś kolorem lub szrafem (mapa 8, s.24).

      4. Metoda kropkowa - polega na pokryciu mapy znakami punktowymi. Każda kropka odpowiada określonej liczbie elementów, a gęstość kropek pokazuje natężenie zjawiska (mapa 9, s.25).

      5. Metoda izarytmiczna - stosuje linie łączące punkty o tej samej wartości:

      Izobary - linie łączące punkty o jednakowym ciśnieniu,

      Izotermy - jednakowa temperatura

      Izohiety - jednakowe opady

      Izobaty - jednakowa głębokość

      Izohipsy - jednakowe wysokości.

      6) Metoda kartogramu i kartodiagramu - metoda kartogramu przedstawia natężenie jakiegoś zjawiska na danym obszarze za pomocą barwy lub szrafu (mapa 11, s.26). Metoda kartodiagramu polega na przedstawieniu natężenia jakiegoś zjawiska na mapie za pomocą diagramów o rozmiarach proporcjonalnych do wielkości zjawiska (mapa 10, s.25).

    • Jest obrazem Ziemi lub jej fragmentu wykonanym w odpowiednim pomniejszeniu, za pomocą zasad matematycznych, treść prezentują za pomocą znaków umownych.

    • Im większa skala tym przedstawia ona bogatszą treść, ma więcej szczegółów.

    • Im mniejsza jest skala mapy tym mniej szczegółów można na niej przedstawić.

    30 min.

    Utrwalenie materiału

    • Nauczyciel w celu powtórzenia wiadomości z lekcji zadaje pytania związane z przeprowadzoną lekcją.

    2 min.


