Moje sukcesy-scenar godz wych, Terapia - zajęcia


sp2malkinia.republika.pl/ZALICZENIE/Moje%20sukcesy-scenar%20godz%20wych.doc -

Scenariusz zajęć godziny wychowawczej

TEMAT:

MOJE SUKCESY

Opracowanie:

mgr Joannę Zaręba

nauczyciel matematyki

w Szkole Podstawowej nr 2
w Małkini

Temat:

Moje sukcesy

.

Cele ogólne

• integracja klasy,

• podniesienie poczucia własnej wartości,

• zwiększenie umiejętności dostrzegania swoich mocnych stron.

Cele operacyjne

• uczeń rozumie znaczenia słowa „sukces",

• uczeń ma świadomość, że samopoznanie to podstawa osiągania sukcesów,

• uczeń potrafi określać cechy potrzebne do osiągnięcia sukcesu.

Metody pracy

• dyskusja połączona z mini wykładem,

• „burza mózgów",

• ćwiczenia z zakresu samopoznania, podnoszenia poczucia własnej wartości - pra­ca indywidualna, w parach i w grupach,

• wywiad klasowy,

• debata na temat „Czy osiąganie sukcesów sprawia nam przyjemność?".

Materiały pomocnicze

• duży arkusz papieru, flamastry, kartki formatu A4,

• arkusz pomocniczy do ćwiczenia „Czy jesteśmy do siebie podobni?" (materiał po­mocniczy nr 1ai 1b),

• pytania do wywiadu (materiał pomocniczy nr 2),

• materiał pomocniczy do ćwiczenia „Droga do sukcesu" (materiał pomocniczy nr 3),

• kolorowe kartki o wymiarach ok. 10 cm x 4 cm (po 10-15 dla każdego ucznia),

• arkusze ewaluacji zajęć (materiał pomocniczy nr 4).

Czas trwania zajęć: 1 godzina lekcyjna.

Uczestnicy: uczniowie klasy IV szkoły podstawowej.

Przebieg zajęć

1. Wprowadzenie

• Na wstępie zapoznaję uczniów z tematem i celami zajęć. Podkreślam, że osiąganie sukcesów to w dużej mierze sprawa wytrwałości w dążeniu do realizacji obranych celów.

• Następnie proszę uczniów o podanie skojarzeń do słowa „sukces". Wszystkie pro­pozycje zapisuję na tablicy - na ich podstawie tworzymy wspólnie definicję słowa „sukces".

• W podsumowaniu tej części zwracam uwagę na to, że słowo „sukces" nie oznacza tylko wybitnych osiągnięć na jakimś polu, ale np. dla osób, które mają kłopoty z matematyką, sukcesem może być otrzymanie pozytywnej oceny z tego przedmiotu.

2. Rozwinięcie

• Informuję uczniów, że w dalszej części zajęć będziemy wykonywać ćwiczenia, któ­rych celem jest lepsze poznanie siebie. Wiedza na temat własnych zainteresowań, preferencji, mocnych i słabych stron jest niezbędna, aby móc planować realizację różnych zadań i osiągać sukcesy.

„Nasze zalety" - ćwiczenie grupowe:

„Droga do sukcesu"- praca indywidualna i grupowa:

- Proszę uczniów, by się zastanowili, jaki sukces najbardziej chcieliby odnieść.

- Rozdaję uczniom kartki papieru A4 przedstawiające drogę do sukcesu (każdy uczeń otrzymuje jedną kartkę papieru).

- Zadaniem uczniów będzie wpisanie na drodze cech niezbędnych do osiągnięcia sukcesu, o których wcześniej pomyśleli.

- Następnie uczniowie spotykają się w losowo wybranych grupach 5 - osobowych, przedstawiają swoje prace i proszą kolegów, aby dopisali im jeszcze inne cechy, które ich zdaniem są niezbędne do tego, by osiągnąć zaplanowany sukces.

- Ćwiczenie kończy podsumowanie na forum, w którym uczniowie na ochotnika dzielą się swoimi doświadczeniami z ćwiczenia.

.

„Czy osiąganie sukcesów sprawia nam przyjemność?" - debata klasowa:

Dążenie do sukcesu

+

-

3. Podsumowanie spotkania

• W podsumowaniu odniosę się przede wszystkim do realizacji celów, które sobie założyliśmy. Dotyczyły one stworzenia wspólnej definicji słowa „sukces" oraz odniesienia jej do doświadczeń uczniów. Celem zajęć było również lepsze poznanie siebie, próba określenia swoich zalet oraz cech, które mogą pomóc osiągać sukcesy.

• Na koniec zajęć zaproponuję rundę polegającą na kończeniu zdania „Sukces, który ucieszył mnie najbardziej..."

Materiał pomocniczy nr 1

Rysunek do ćwiczenia „Droga do sukcesu"

0x08 graphic

To ja. . . . . . .. .. . . .. . .. . .

Napisz cechę, która może mi pomóc w osiągnięciu sukcesu.

0x08 graphic
Materiał pomocniczy nr 2 - Ankieta ewaluacyjna

Drogi Uczniu!

Odpowiedz na następujące pytania:

1) Czy podobały ci się zajęcia? (Podkreśl jedną odpowiedź).

2) Masz przed sobą wpisane różne propozycje oceny zajęć. Wybierz ocenę, którą przyznałbyś zajęciom i zaznacz ją krzyżykiem.

(5 - najwyższa ocena, 4 - ocena średnia, 3 -ocena słaba, a najniższa to 2).

2

3

4

5

3) Napisz, czego nauczyłeś się podczas tych zajęć.

DziękujęMateriał pomocniczy nr 3 - Ankieta ewaluacyjna

Drogi Nauczycielu!

  1. Czy podobały ci się zajęcia? (Podkreśl jedną odpowiedź).

  1. Masz przed sobą wpisane różne propozycje oceny zajęć. Wybierz ocenę, którą przyznałbyś zajęciom i zaznacz ją krzyżykiem.

(5 - najwyższa ocena, 4 - ocena średnia, 3 -ocena słaba, a najniższa to 2).

2

3

4

5

  1. Czy Twoim zdaniem zostały zrealizowane cele lekcji?

  1. Jeśli masz jakieś uwagi do przeprowadzonej lekcji, bardzo proszę o wpisanie ich poniżej.

Dziękuję

Sukces


