Data 08.04 Podhale, Scenariusze i hospitacje - praktyki


Data 08.04.2011r.

S C E N A R I U S Z Z A J Ę Ć Z I N T E G R O W A N Y C H

Prowadzący:

Ilość godzin lekcyjnych: 5 godzin.

Ośrodek tematyczny: Tradycje ludowe .

Temat dzienny: Podhale.

Edukacje: polonistyczna, społeczna, matematyczna, plastyczna, ruchowa.

Cele ogólne:

Cele operacyjne:

Uczeń:

Metody pracy:

Formy:

Środki:

PRZEBIEG ZAJĘĆ

FAZA WSTĘPNA

  1. Przywitanie.

- Dzień dobry dzieci.

- Dzień dobry pani.

  1. Wprowadzenie do tematu lekcji.

Przedstawię Wam teraz kilka zdjęć, a Wy zastanówcie się, czego one dotyczą.

- Co przedstawiają zdjęcia? (Góry).

Dziś porozmawiamy o górach, a konkretnie o Podhalu oraz o Zakopanym. Zapoznamy się z mieszkańcami Podhala oraz ze strojem górala. Będziemy podziwiać gwarę góralską, a także usłyszycie legendę o stworzeniu Podhala.

FAZA ZASADNICZA

  1. Wskazanie Podhala i miasta Zakopane na mapie fizycznej Polski.

Zawiesiłam na tablicy mapę Polski. Dziś powędrujemy na południe, czyli na dolną część mamy. Wskażę Wam, gdzie znajduje się Podhale i Zakopane.

  1. Opowiadanie o Podhalu i Zakopanym.

Podhale to (region kulturowy) kraina historyczno-etnograficzna u północnego podnóża Tatr, w górnym dorzeczu Dunajca, od Czorsztyna aż do Tatr. Najważniejsze miejscowości: Nowy Targ (stolica Podhala), Zakopane.

Zakopane to miasto usytuowane w Rowie Podtatrzańskim, między Tatrami a wzgórzem Gubałówki, należącym już do Beskidów. Stanowi południową część Podhala. Jest stolicą Polskich gór.

  1. Słuchanie ludowej muzyki góralskiej oraz próba ilustrowania jej ruchem.

Posłuchamy przez chwilę ludowej muzyki góralskiej - „Zbójnicki”. Następnie spróbujemy pokazać ją własnym ciałem.

  1. Określanie nastroju i charakteru muzyki.

Wysłuchaliśmy właśnie pięknego ludowego utworu. Powiedzcie mi:

- Jaki nastrój panował w tym utworze?

- Jaki charakter miała ta muzyka?

  1. Dostrzeganie odmienności i piękna gwary góralskiej.

Nasz dzisiejszy temat krąży wokół naszymi polskimi górami. Na pewno zauważyliście, że ludzie żyjący w tym rejonie mówią inaczej niż inni Polacy.

- Jak myślicie, co to za sposób mówienia? (Gwara góralska).

Gwara góralska może być czasem niezrozumiała dla ludzi spoza gór, ale ma ona w sobie pewien urok. To prawda, że jest odmienna, ale zarazem jest piękna. Dzięki gwarze góralskiej mieszkańcy gór tworzą spójne społeczeństwo.

  1. Czytanie „Legendy o Podhalu”.

Otwórzcie podręczniki na 39 stronie. Jest tu zamieszczona „Legenda o Podhalu”. Posłuchajcie uważnie. Podczas mojego czytania zwróćcie uwagę na postaci występujące w utworze.

  1. Wypowiedzi uczniów na temat postaci i zdarzeń w utworze „Legenda o Podhalu”.

- Jakie postaci występują w tej legendzie? (Pan Bóg i anioł).

- W jakich okolicznościach Pan Bóg i anioł? (W chwili, gdy Pan Bóg chciał tworzyć Podhale).

- Jakie krainy, według legendy, stworzył Pan Bóg, a jakie anioł? (Pan Bóg stworzył ziemię proszkowską i sandomierską, zaś anioł stworzył Podhale).

Porównajcie te krainy.

  1. Wyraziste czytanie fragmentów opisujących krainy: Podhale, ziemię proszkowską i sandomierską.

Odszukajcie w tekście fragmentów, które opisują Podhale, zmienię proszkowską i sandomierską.

- Który opis przeczytasz łagodnym, spokojnym głosem, a który groźnie i z przejęciem? (Opis ziemi proszkowskiej i sandomierskiej - łagodnie i spokojnie; opis Podhala - groźnie i z przejęciem).

Poproszę chętną osobę, aby odczytała na głos wybrane fragmenty z utworu.

  1. Przepisywanie wybranych z tekstu legendy wyrażeń i zwrotów dotyczących ziemi proszkowskiej i sandomierskiej oraz Podhala.

Otwórzcie karty pracy 26. W zadaniu 1. uzupełnijcie tabelkę wyrażeniami i zwrotami z tekstu legendy, które dotyczą ziemi proszkowskiej i sandomierskiej oraz Podhala.

  1. Określanie położenia na mapie krain geograficznych, do których nawiązuje legenda.

W zadaniu 2. wskażcie na mapie dwie krainy geograficzne, do których na wiązuje legenda. Przypomnijcie, co oznaczają na mapie kolory: czerwony, żółty i zielony.

  1. Drama: „Przechwalanie się krain”.

Poproszę na środek 3 chętne osoby. Wcielicie się w ziemie proszkowską i sandomierską oraz Podhale. Każda z krain będzie się przechwalać. Możecie wykorzystać wyrażenia z karty pracy 26, ćwiczenie 1.

  1. Wyodrębnianie odpowiednich fragmentów w „Legendzie o Podhalu” w oparciu o podane tytuły.

Na tablicy zawiesiłam kilka tytułów. Waszym zadaniem jest odszukać w tekście fragmenty, które odpowiadają poszczególnym tytułom. Na koniec ułóżcie tematy w kolejności chronologicznej, czyli po kolei, tak jak miało to miejsce w „Legendzie o Podhalu”.

Tytuły:

Pan Bóg pozwala aniołowi dokończyć budowę Podhala.

Anioł podziwia stworzone przez Boga krainy.

Pan Bóg martwi się z powodu Podhala.

Pan Bóg stwarza górala.

  1. Samodzielne opowiadanie „Legendy o Podhalu”.

Poproszę chętną osobę, aby wyszła na środek i opowiedziała nam całą „Legendę o Podhalu”.

  1. Mieszkańcy Podhala.

- Czy byliście już w górach? (Tak).

- Czy lubicie przebywać w górach? (Tak).

- Dlaczego? (Bo jest cisza, spokój i czyste powietrze).

- Czy spotkaliście górala? (Tak).

- Gdzie i w jakich okolicznościach go spotkaliście? (Na szlaku podczas wycieczki).

- Czym się zajmują górale?

- Jacy są górale?

  1. Cechy górala widziane oczami autora „Legendy o Podhalu”.

Otwórzcie karty pracy 26. W zadaniu 3. zapiszcie cechy górala na podstawie legendy.

- Dlaczego Pan Bóg postanowił sam stworzyć górala?

  1. Zbiorowe tworzenie wyrazów pokrewnych do wyrazu „góra”.

Na środku tablicy zapisałam wyraz „GÓRA”. Zastanówmy się wspólnie i wypiszmy na tablicy wyrazy, którą są wyrazami pokrewnymi do wyrazu „góra”. Następnie podkreślmy wspólne cząstki znaczeniowe w wyrazach pokrewnych. (Np. górka, pagórek, góral, góralka, góralski, górski, wzgórze, górnik).

  1. Uzupełnianie wyrażeń słownictwem należącym do rodziny wyrazów „góra”.

W karcie pracy 26. wykonajcie zadanie 4. Podpiszcie elementy obrazka wyrazami, które należą do rodziny wyrazów „góra”.

  1. Zadania matematyczne.

Każdemu z was zadam po dwa przykłady do rozwiązania. Jeden będzie dotyczył mnożenia, drugi zaś dzielenia.

  1. Kolejność wykonywania działań - kodeks matematyczny.

Otwórzcie karty pracy do matematyki 17. Mamy tu zawarty kodeks matematyczny. Posłuchajcie: Gdy w działaniu występuje dodawanie i dzielenie, najpierw dzielimy, później dodajemy.

  1. Kolejność wykonywania działań - zadania.

Wykonajcie samodzielnie zadanie 1., 3. i 5. Macie tu obliczyć przykłady zgodnie z kolejnością wykonywania działań.

  1. Zadanie z treścią - owce w zagrodzie.

W zadaniu 2. góral miał 60 owiec w 3 jednakowych zagrodach, w każdej po tyle samo. Do ostatniej zagrody wprowadził jeszcze po 4 owce. Ile owiec jest w ostatniej zagrodzie?

  1. Zadanie z treścią - pieniądze Wojtka.

Zadania 4. Wojtek miał 30 zł. Dziadek dał Wojtkowi i jego bratu 20 zł do równego podziału. Ile pieniędzy ma teraz Wojtek?

  1. Zadanie z treścią - odległość z Nowego Targu do Chabówki.

Zadanie 6. Z Zakopanego do Krakowa jest 100 km. Oblicz ile jest kilometrów z Nowego Targu do Chabówki.

  1. Wypełnianie bakowego dowodu wpłaty.

Zadanie 7. Tata kupił w Nowym Targu altankę do ogrodu za 5200zł. Wypełnijcie bankowy dowód wpłaty za tę altankę.

  1. Popisy w wyrazistym czytaniu fragmentów „Legendy o Podhalu”.

Poproszę kilka chętnych osób, aby przeczytało nam na głos wybrane przez siebie fragmentu utworu „Legenda o Podhalu”.

  1. Elementy stroju góralskiego. Poszerzenie zasobu słownikowego ucznia.

Otwórzcie karty pracy 27. W zadaniu 1. należy podpisać elementy stroju górala, korzystając ze słownictwa w ramce. Ale zanim wykonamy to zadanie, to musimy sobie wytłumaczyć znaczenie poszczególnych słów w ramce (kierpce, ciupaga, parzenica, portki, kapelusz z muszelkami, spinka, bacowski pas, gunia (cucha). Najpierw spróbujcie sami je wytłumaczyć, ja zaś będę dopowiadać.

  1. Poszerzenie zasobu słownikowego ucznia związanego z życiem górala.

W zadaniu 2. połączcie góralskie nazwy z odpowiednimi informacjami.

Gaździna - góralska gospodyni.

Gazda - gospodarz.

Baca - starszy, doświadczony pasterz.

Juhas - młody pasterz owiec.

  1. Ustne opisywanie stroju górala.

Poproszę kilka osób, aby opisały nam ubiór górala.

  1. Scenki dramowe: „Z życia codziennego górala”.

Kilka chętnych osób pokaże nam na środku scenki z życia codziennego drwala. W czasie wykonywania zadania możecie się posłużyć słownictwem z zadania 1. i 2. w karcie pracy 27.

  1. Wypowiedzi uczniów na temat Zakopanego.

- Co to jest Zakopane? (Miasto).

- Czego stolicą jest Zakopane? (Zakopane jest stolicą Tatr).

- Czy byliście już w Zakopanem? (Tak).

- Jakie wrażenie zrobiło na was Zakopane?

Spróbujcie teraz zareklamować Zakopane.

  1. Tworzenie i zapisywanie nazw dzielnic Zakopanego.

W karcie pracy 27. wykonajmy zadanie 4. Utwórzcie i zapiszcie nazwy dzielnic Zakopanego. Czyli do podanych wyrazów dopiszcie zakończenie „-ówka”.

  1. Praca plastyczna.

Podzielę Was na trzy grupy. Każdy zespół staje przy wyznaczonym stole. Otrzymacie ode mnie duże kartki z bloku. Waszym zadaniem jest stworzyć, wspólnymi siłami, obraz Podhala. Wszystko tu zależy od Waszej wyobraźni. Mogą to być górskie widoki, górale, owce. Cokolwiek co Wam się kojarzy z górami. Chcę aby ten rysunek był bardzo obszerny. Kiedy skończycie porównamy wszystkie prace ze sobą i wybierzemy najlepszą z nich.

  1. Zadanie pracy domowej.

W domu wykonajcie zadanie 3. i 5. z karty pracy 27.

FAZA KOŃCOWA

  1. Podsumowanie.

W ramach podsumowania wykonajmy wspólnie na tablicy krzyżówkę, która będzie się składać z dziś poznanych góralskich słów. Hasłem będzie „Podhale”. Zapiszcie ją również do zeszytu.

  1. Pożegnanie.

Dziękuję.

Bardzo dobrze dziś pracowaliście.

Do widzenia.

Ocena i podpis nauczyciela


