Scenariusz zajęć prowadzonych w klasie II w dniu
25.09.2007
Osoba prowadząca: Iwona Zarzycka
Osoby wspomagające: Aleksandra Wnuk, Kornelia Witkowska
Czas trwania: 6 godzin
Temat ośrodka tygodniowego: Najbliższa okolica szkoły. Bezpieczeństwo na ulicy.
Cele ogólne:
wdrażanie do poprawnego przechodzenie przez jezdnie z sygnalizacją świetlną
rozpoznawanie kolorów sygnalizacji świetlnej
poprawne posługiwanie się nożyczkami
posługiwanie się klejem
wypełnianie konturów
Rozpoznawanie kształtów geometrycznych- koło
Rozwijanie aparatu artykulacyjnego
Metody:
asymilacji wiedzy
waloryzacyjna
Stymulacji polisensorycznej
Metoda Knilla
Formy:
Indywidualna
zbiorowa
Środki dydaktyczne:
olejek zapachowy
kartki z narysowanymi kołami do wycinania
tablica obecności
ścienny kalendarz pogody
nożyczki
klej
kredki
płyta z podkładem muzycznym dla metody Knilla
kartki papieru
Przebieg:
Przywitanie: dzieci siedzą na dywanie a prowadzący podchodzi kolejno do każdego z nich i pocierając mu ręce olejkiem zapachowym śpiewa piosenkę na powitanie: „Witaj.....”
Ćwiczenia programem Knilla
Ćwiczenia ortofoniczne- dmuchanie papierków
Sprawdzenie listy obecności - każde dziecko bierze znaczek słoneczka i przyczepia go obok swojego zdjęcia na ściennej liście obecności. Osoby nieobecne zaznacza się chmurkami.
Wyznaczenie dyżurnego i przyczepienie plakietki przy odpowiednim zdjęciu
Określenie nazwy dnia tygodnia i zmiana na tablicy
Wyznaczenia pogody- dzieci podchodzą do okna i sprawdzają, i przypinają na kalendarzu odpowiedni znaczek
Pogadanka o sygnalizacji świetlnej. Wytłumaczenie znaczenia poszczególnych kolorów sygnalizacji.
Wycinanie narysowanych okręgów kół z papieru
Wklejanie kół do zeszytów, trzech jedno pod drugim- mają przedstawiać sygnalizację świetlną.
Przypomnienie kolorów i ich kolejności na sygnalizatorze
Kolorowanie kół na kolory sygnalizacji świetlnej przy użyciu kredek.
Przygotowanie do śniadanie: mycie rąk, rozkładanie talerzy, wyjmowanie śniadania.
Śniadanie
Sprzątanie po śniadaniu.
Przygotowanie się do wyjścia poza szkołę
Wyjście na przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną i ćwiczenie przechodzenia przez ulicę
Wzorowy pokaz prowadzącej
Indywidualne ćwiczenia dzieci- każde dziecko po kolei przechodzi przez jezdnie reszta się przygląda
Powrót do szkoły
Pożegnanie