Konspekt z gimnastyki
Temat : Doskonalenie przewrotu w przód z miejsca w obwodzie ćwiczebnym.
Klasa: IV
Ilość osób: 21
Czas trwania: 45 min
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Pomoce dydaktyczne: drabinki, woreczki, ławeczki, skrzynia
Opracowała mgr Beata Joszko
Cele operacyjne w zakresie:
umiejętności - doskonalenie przewrotu w przód z miejsca, uczeń potrafi wykonać przewrót w przód, uczeń potrafi przeskoczyć skrzynię, Uczeń potrafi przejść po równoważni utworzonej z ławeczki;
wiadomości - ocena ćwiczących przez współćwiczącego
motoryczności - kształtowanie sprawności specjalnej do gimnastyki podstawowej: zwinność, skoczność, ćwiczenia równoważne
wychowania - wdrażanie uczniów do zespołowego działania w małych grupach;
Układ działań (tok lekcji) |
Treść zadań |
Dozowanie |
Uwagi organizacyjno - metodyczne |
CZĘŚĆ WSTĘPNA |
|||
1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć
2. Motywacja do udziału lekcji |
1.Zbiórka w dwuszeregu 2.Powitanie klasy 3.Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć
4.Podanie tematu lekcji oraz głównych zadań lekcji |
5min.
|
Zorganizowanie grupy
Odnotowanie nieobecnych lub nie ćwiczących tego dnia |
CZĘŚĆ GŁÓWNA A |
|||
3. Rozgrzewka psychomotoryczna, profilaktyka. |
1.Bieg dookoła sali 2.Ustawienie w rogu, ćwiczenia w biegu po skosie sali: -krążenia RR w przód, -krążenia RR w tył, -marsz z wymachem NN do wyprostowanych RR, 3. Pobranie woreczków, marsz z woreczkiem na głowie. 4. Rozsypka - z przysiadu wspięcie na palce, woreczek trzymany w rękach unosimy jak najwyżej. 5. ćw. szyi - siad klęczny woreczek na głowie, wykonanie ruchów głową w prawo i w lewo, aby woreczek spadł. 6.ćw. równoważne - krążek na głowie z postawy do klęku, 7.ćw. tułowia - skłony z pogłębieniem, zostawienie woreczka na podłodze. 8.ćw. skocznościowe - dowolne przeskoki przez woreczek |
10 min. |
Met. Ścisła - naśladowcza
Kontrola wykonania poszczególnych ćwiczeń. |
CZĘŚĆ GŁÓWNA B |
|||
4. Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności w różnych zakresach. |
1.Podział na 5 zespołów STACJE
I. wejście na drabinkę - przejście bokiem na 2 i 3 drabinkę II. przeskok zawrotny o NN ugiętych przez, skośnie ustawioną ławeczkę III. przewrót w przód z przysiadu podpartego IV. przejście równoważne V. wyskok na skrzynię zeskok w głąb 2 części, następnie przejście na czworakach przez bokiem ułożoną część skrzyni
Na koniec każdy zespół sprząta swoje stanowisko. |
20 min.
|
Zmiana zespołów co 3 minuty.
Met. Ścisła - zadaniowa |
CZĘŚĆ KOŃCOWA |
|||
5.Uspokojenie organizmu
6.Podsumowanie lekcji
|
1. W luźnych podskokach rozluźnienie mięśni 2.w marszu wspięcie na palce z RR w górę wdech na całych stopach wydech. 3.Podsumowanie - uczniowie starają się wymienić jakie cechy motoryczne wystąpiły na poszczególnych stacjach.
3. Pożegnanie. |
3min.
5min. |
Met. Ścisła - naśladowcza
Omówienie realizacji zadań lekcji przez poszczególne zespoły. |
I
II
III
IV
V