Konspekty lekcj2, teatr, scenariusze


Konspekty lekcji: Wiosna w sadzie

Wysłany przez erina dnia 16-04-2007 o godz. 10:12:52

Zapozanie uczniów w etapami powstawania owocu i pięknem wiosennego sadu. Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie II

0x01 graphic

0x01 graphic

Blok tematyczny: WIOSNA KOLOROWA I RADOSNA

Temat dnia: Wiosna w sadzie

Cele: Uczeń:

  • oblicza iloczyny i ilorazy;

  • umie porządkować liczby od najmniejszej do największej;

  • zna i poprawnie nazywa części kwiatu;

  • zna pojęcia: nektar, zapylenie.

  • potrafi wymienić etapy powstawania owocu;

  • umie wymienić nazwy owoców mających jedno lub wiele nasion;

  • rozpoznaje po kwiatach niektóre drzewa owocowe;

  • zna sposoby rozsiewania nasion;

  • poprawnie porządkuje zdania według etapów powstawania owocu;

  • wie jaką rolę w powstawaniu owoców pełnią owady i nie niszczy ich;

  • nie łamie niepotrzebnie gałęzi drzew;

Metody: pogadanka, praca z tekstem, pokaz, obserwacja, praktycznego działania

Formy:

  • praca zbiorowa jednolita i zróżnicowana,

  • praca indywidualna jednolita,

  • praca indywidualna zróżnicowana,

  • praca w grupach,

Środki dydaktyczne:

  • łamigłówka matematyczno - przyrodnicza,

  • naturalne okazy przyrodnicze,

  • lupy, podręcznik, ćwiczenia, piosenka pt. „Wiosna"

  • elementy rozsypanki zdaniowej dla każdego ucznia,

  • lustracja przedstawiająca wiosenny sad,

  • przybory do malowania

Czas trwania: 2 x 45 minut

Przebieg lekcji:

  1. Rozwiązanie matematyczno - przyrodniczej łamigłówki.

    • Oblicz działania, uporządkuj wyniki malejąco i odczytaj hasło. (Samodzielna praca uczniów).

Kto potrafi odczytać hasło?

U. POWSTAWANIE OWOCU.

      • To jest właśnie temat naszej dzisiejszej lekcji.

Pokaz naturalnych okazów przyrodniczych (kwiaty: gruszy, jabłoni, wiśni)

      • Po czym można rozpoznać rodzaje drzew i krzewów owocowych?
        U. - Po kolorze kwiatu.
        U. - Po zapachu.

      • Czy wszystkie drzewa owocowe kwitną jednocześnie?

      • Jakie kwitną teraz? (grusze, jabłonie)

      • Jakie drzewa kwitły wcześniej? (wiśnie, czereśnie)

      • Gdzie rośnie najwięcej drzew owocowych?

    • Przypomnienie budowy kwiatów jabłoni, gruszy.

    • Praca w grupach:

      • obserwacja kwiatów pod lupą;

      • wyróżnianie głównych części i ich nazywanie;

      • liczenie płatków, działek kielicha i pręcików;

    • Praca z tekstem pt. „ Powstawanie owocu”.

      • Głośne odczytanie tekstu.

      • Wyjaśnienie pojęć: nektar, zapylanie.

      • Omówienie etapów powstawania owoców.

    • Sposoby rozsiewania się nasion (ludzie, wiatr, zwierzęta).

    • Etapy powstawania owocu (praca w grupach).
      I poziom - samodzielnie układa zdania.
      II poziom - uzupełnia zdania z lukami.

    • Odczytanie zdań.

      1. Owad zbiera pyłek z kwiatu.

      2. Przenosi go na słupek innego kwiatu.

      3. Pyłek wędruje do zalążni słupka.

      4. Więdną płatki korony.

      5. Usychają pręciki.

      6. Słupek rozrasta się w owoc.

  • Analiza ortograficzna. Przepisanie do zeszytów. Samokontrola.

  • Malowanie farbą plakatową „Wiosenny sad”.

  • Wystawa prac.

  • Zajęcia końcowe.
    Ocena prac.
    W trakcie trwania lekcji uczniowie śpiewają i ilustrują ruchem poszczególne zwrotki piosenki pt. „ Wiosna”.


