KONSPEKT LEKCJI Z LEKKIEJ ATLETYKI
Temat lekcji: Wszechstronny rozwój siły i koordymacji ruchowej.
Cele lekcji: kształcący — siła MM RR, NN, brzucha, szybkość, równowaga, gibkość
poznawczy — prawidłowe wykonanie pchnięcia luką, przepisy dotyczące pchnięcia kuli
wychowawczy — samokontrola, współpraca w zespole
Metody realizacji zadań ruchowych: — zabawowa klasyczna, zadaniowa ścisła, naśladowcza ścisła
Ilość ćwiczących: 20
Miejsce ćwiczeń: boisko trawiaste
Klasa: VII — chłopcy
Tok lekcji |
Zdania szczegółowe |
Metoda |
Dozowanie |
Czas [min] |
Uwagi metodyczno-organizacyjne |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
Część wstępna |
Zbiórka: — powitanie, sprawdzenie obecności podanie celu i zadań lekcji Rozgrzewka: — trucht po miękkim podłożu, jednocześnie krążenia ramion w przód i tył, naprzemianstronne i obustronne Zabawa ożywiająca — „podróż na księżyc"
|
Zadaniowa ścisła
Zabawowa klasyczna |
|
3
4
6 |
Ustawienie w dwuszeregu.
Bieg po kole.
Za wyciągniętego uważa się tego, który puści ręce kolegi lub wejdzie do koła. Wciągnięty odpowiada, aż do wyłonienia zwycięzcy. |
|
|||||
|
Podział zespołu na 1 i 2.
Skłony ze skrętem tułowia:
ręce od strony skłonu wchodzą między ćwiczą cych; ręce zewnętrzne dotykają podudzi |
Zadaniowa ścisła |
10x |
|
Ćwiczący wykonują obroty w lewą i w prawą stronę. Ćwiczący zależnie od stopnia rozgrzania lekko oporuje. |
|
Wspólne obroty tułowia:
|
|
10x |
|
Obroty wykonują w jedną i w drugą stronę. |
|
Mocowanie się z wyprostowanymi ramionami:
|
|
|
|
Ramiona wyprostowane, nie wolno zmieniać odległości między ćwiczącymi. |
|
Przeciąganie liny:
|
|
3x |
|
|
|
„Rowerek” z oporowaniem
|
|
3 x 20 |
|
W ramach odpoczynku leżenie przerzutne i rozluźnienie nóg |
|
Wyścig taczek:
|
|
2x |
|
Wyznaczyć odległość od startu do półmetka. |
|
Półprzysiady z oporowaniem pleców:
|
|
3 x 20 |
|
Można wykonywać ruch góra/dół, w odpoczynku rozluźnienie nóg. |
|
Siad równoważny z podporom:
|
|
2x |
po 15s |
Nogi ugięte pod katem 45°, w odpoczynku leżenie przodem z chwytem za podudzia |
|
Pisanie w powietrzu:
|
|
1x |
|
|
Część końcowa |
Ćwiczenia uspokajające i korekcyjne:
Zbiórka:
|
Naśladowcza ścisła |
|
1
1,5 |
Ćwiczenie odbywa się w milczeniu, na znak nauczyciela uczniowie wstają. |