SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA GRUPY 3-4 LATKÓW
Temat dnia: Owoce i warzywa
Blok tematyczny: Jesień w ogrodzie i sadzie
Miesiąc: Wrzesień
Prowadząca- mgr Ewa Baranowska
Cele główne:
utrwalenie nazw warzyw i owoców,
wielozmysłowe poznanie jabłka,
Formy pracy: indywidualna, zespołowa
Metody pracy wg. W. Okonia:
Grupa metod czynnych- zadań stawianych dziecku, ćwiczeń,
Grupa metod słownych- rozmowa, opowiadanie,
Grupa metod oglądowych- pokaz
Treść zajęć:
Nazwa zajęcia |
Czynności nauczyciela i uczniów |
Cele szczegółowe |
Pomoce |
RANEK |
|||
„Imię krasnoludek”- zabawa integracyjne
|
Dzieci siedzą na krzesełkach w kręgu. Podają sobie pluszowego krasnala i mówią: „To jest krasnal, dostałam go od Kasi” itd. Z czasem można wprowadzić dodatkowe zdanie i wówczas dziecko, które otrzyma krasnoludka mówi: „To jest krasnal dostałem go od Kasi i daję go Wojtkowi”. |
- utrwala imiona dzieci - integruje się z grupą |
|
„Ludzie do ludzi”- zabawa integracyjna |
Dzieci dobierają się w pary i poruszają swobodnie po sali. Nauczycielka prezentuje dzieciom kolejne obrazki (noga, oko, ręka, ucho, nos, głowa itd.) sygnalizując dzieciom, które części ciała witają się ze sobą. Na hasło „Ludzie do ludzi” - dzieci zamieniają się parami. |
- wita się wskazanymi częściami ciała - rozwija umiejętności komunikowania się |
|
Ćwiczenia poranne wg Wlażnik zestaw VIII |
1. Ćw. orientacyjno - porządkowe: Marsz i bieg w różnych kierunkach: Na mocne uderzenie w tamburino dzieci wykonują przysiad podparty. 2. Ćwiczenie tułowia. Skręty: Nakręcanie bąka. Rozsypka. Dzieci stoją w rozkroku, ręce złożone na biodrach. Skręty tułowia w lewo i w prawo w tył (stopy przywarte do podłoża). Po kilku skrętach bieg na palcach w koło, w lewą i w prawą stronę. 3. Ćwiczenie równowagi: Koń grzebie nogą. W staniu jednonóż uderzanie o podłoże palcami stopy lewej i prawej na zmianę. 4. Bieg zaprzęgów: Dzieci dobierają się parami, stają jedno za drugim i podają sobie ręce, tworząc w ten sposób zaprzęgi (konie i wózki). Zaprzęgi jeżdżą w różnych kierunkach, w rytmie podanym bębenkiem przez wychowawcę. 5. Ćwiczenie uspokajające: Marsz parami, krokiem zwykłym i we wspięciu. |
- wykonuje ćwiczenia wg poleceń |
|
ZAJĘCIE GŁÓWNE Temat: Kompozycje z warzyw i owoców- wielozmysłowe poznanie jabłka |
|||
I. WPROWADZENIE: |
|||
Owoce i warzywa- oglądanie eksponatów |
N-elka przynosi różne owoce i warzywa. Dzieci dotykają, wąchają, sprawdzają czy jest miękkie czy twarde, jaki ma kolor, opisują. Układanie na osobnych tacach warzywa i owoce. N- elka wiesza na tablicy dwie karty (z rysunkami warzyw i owoców na drugiej) aby dzieci pamiętały ten podział.
|
- wypowiada się na temat warzyw i owoców |
Warzywa i owoce |
„Jedz owoce i warzywa będziesz zdrowy jak ta ryba”- rytmizowanie tekstu |
Rytmizowanie tekstu z klaskaniem, tupaniem. Raz głośno raz cicho, raz szybko raz wolno, smutno, wesoło. |
-powtarza rytmicznie tekst wzorując się na n-elce |
Maskotka lub rysunek wesołej rybki |
II. CZĘŚĆ GŁÓWNA: |
|||
„Jabłko”- wielozmysłowe poznanie jabłka |
N-elka rozdaje dla każdego dziecka jabłko. Dzieci oglądają je, wąchają. N-elka pyta jak wygląda jabłko, gdzie rośnie? Czy lubicie jeść jabłka? |
- wypowiada się na temat jabłka |
Jabłka |
„Szukanie jabłek”- zabawa dydaktyczna |
N-elka chowa gdzieś piłeczkę mówi ze to nasze jabłuszko. Dzieci szukają. Następnie określają gdzie jabłuszko było. Powtarzamy. (jeśli dzieci mają problem ze znalezieniem n-elka daje dla nich wskazówki gdzie mogą znaleźć jabłko)) |
- szuka jabłka- piłeczki, kieruje się wskazówkami n-elki |
Piłeczka bądź sztuczne jabłko np. plastikowe |
„Kompozycje z owoców i warzyw”- zabawa manipulacyjna |
Dzieci myją ręce. Każde dostaje plastikowy talerzyk. Układają kompozycję z pokrojonych jabłek, marchwi, następnie opisują co ułożyli i zjadają. |
- układa kompozycje z dostępnych materiałów |
Pokrojone jabłka i marchewki |
„Zrywanie jabłek”- zabawa dramowa, ruchowa |
Dzieci chodzą w rozsypce. N-elka opowiada : podziwiamy wysokie drzewa, widzimy jabłuszko chcemy je zerwać lecz rośnie wysoko więc wspinamy się na paluszki, ale to jeszcze wyżej. Skaczemy. Hop… jabłuszko spadło na ziemię (turla się). Dzieci wykonują ruchy występujące w krótkim opowiadaniu. Powtarzamy. |
- wykonuje ruchy, gesty zgodne z opowiadaniem n-elki |
|
III. ZAKOŃCZENIE: |
|||
„Spacer z jabłkiem”- zabawa z elementami równowagi |
Dzieci dostają „jabłka” (mogą to być sztuczne modele np. z plasteliny, masy solnej) spacerują po Sali trzymając jabłko na wyciągniętej dłoni. N-elka wypowiada polecenia np. na uderzenie w tamburyn przysiad, przechodzimy przez płot itp. tak aby nie zgubić jabłka. Potem zmiana ręki. |
- wykonuje ćwiczenia według poleceń n-elki - utrzymuje równowagę nie gubiąc jabłka |
Jabłka np. z masy solnej |
„Co powiedziałam o czym pomysłałam”- ćwiczenie słuchowe i ćwiczenie na spostrzegawczość |
N-elka wypowiada nazwy owoców i warzyw z podziałem na sylaby np. mar-chew dzieci powtarzają, odgadują nazwę i wypowiadają ją bez sylabizowania. Dają swoje pomysły. Wyklaskują te nazwy, wyśpiewują. Następnie n-elka opisuje jakiś owoc lub warzywo dzieci zgadują co miała na myśli. Potem dzieci mogą zadawać zagadki (najlepiej aby w czasie tej zabawy na tablicy wisiał rysunek różnych warzyw i owoców) |
- powtarza sylabizowane słowo, podaje swoje pomysły, opisuje dany owoc lub warzywo |
Rysunek z warzywami i owocami |
„Liczenie jabłek i marchewek”- zabawa dydaktyczna |
N-elka pyta się dzieci np. Aniu ile masz jabłek (jeszcze zanim oddadzą jabłka z poprzedniej zabawy) jedno i kolejnego dziecka się pyta o to samo. Jedno jabłko pokazuje n-elka wiesza na tablicy rysunek jabłka i przyczepia obok cyfrę 1- jeden mówi. Następnie pokazuje dzieciom marchewki i pyta czy ktoś wie ile jest marchewek? Dwie. Wiesza n tablicy rysunek z dwiema marchewkami i obok cyfrę 2. Mówi dwa. Ćwiczenia w manipulowaniu jabłkami i marchewkami utrwalanie liczenia do 2. pokazywanie na paluszkach poznanych cyfr. |
- |
|
PO ZAJĘCIU |
|||
„Puste miejsce”- zabawa integracyjna |
Dzieci siedzą w kole. Jedno miejsce koło nauczycielki jest puste. Prowadząca rozpoczyna zabawę wypowiadając formułę: „Obok mnie jest puste miejsce, zapraszam Asię, jako ptaszka”. Wywołane dziecko podbiega do pustego miejsca naśladując lot ptaka. (Dzieci mogą zmieniać formę podchodzenia do pustego miejsca np. zwierzęta pojazdy itp.) |
- zna imiona dzieci, - modyfikuje podaną formułkę według własnych pomysłów, |
|
„Oto ja”- zabawa dydaktyczna |
N-elka przeprowadza z dziećmi krótką gimnastykę. Wskazuje odpowiednie części ciała dzieci nazywają je i potem odwrotnie mówi np. ręka dzieci podnoszą ją do góry. |
- wskazuje i nazywa odpowiednie części ciała |
|
„Podaj mi rączkę”- zabawa ruchowa |
Dzieci głośno powtarzają rymowankę, dobierają się w pary, za każdym powtórzeniem zmieniają partnera. Dwie rączki mam - rączki tobie dam. Zatańczymy w koło, będzie nam wesoło. (B. Szelągowska) |
- powtarza rymowankę, odpowiednio reaguje na sygnał n-elki |
|
„Jestem w przedszkolu”- zabawa orientacyjno- porządkowa |
Dzieci biegają, chodzą swobodnie po sali, na sygnał n-elki Jestem przedszkolu podchodzą do siebie i witają się nawzajem. |
- odpowiednio reaguje na sygnał n-elki |
|
,,Czy możesz się do mnie uśmiechnąć?”- zabawa ruchowa |
Dzieci tańczą swobodnie do utworu muzycznego. Kiedy muzyka cichnie, podchodzą do siebie i pytają: „Czy możesz się do mnie uśmiechnąć?”. Dzieci wymieniają się uśmiechami i tańczą dalej. |
- odpowiednio reaguje na sygnał n-elki |
|
2