Scenariusz
zajęć warsztatowych przeprowadzonych na zespole samokształceniowym dnia 31 stycznia 2003r.
„Podróż po mapie” zapoznanie z mapą Polski na podstawie utworu S. Grabowskiego i M. Nejmana. Wzbogacanie słownika.
CELE OGÓLNE:
zapoznanie z mapą Polski;
budzenie uczuć patriotycznych;
wdrożenie do wypowiadania się całym zdaniem
CELE OPERACYJNE DLA DZIECI
- potrafi uważnie słuchać utworu literackiego;
wypowiada się na podany temat;
wie, co oznaczają kolory na mapie;
zna charakterystyczne cechy każdego krajobrazu;
umie dopasować widokówki do odpowiedniego miejsca na mapie;
potrafi poskładać pocięty na części obrazek w całość;
jest spostrzegawcze
ŚRODKI WSPOMAGAJĄCE DZIAŁANIA:
Mapa Polski, sylweta chłopca, sylweta latawca, napis do globalnego czytania, kontur mapy, kolorowe widokówki z różnych regionów Polski, rozcięty kontur mapy na 4 części, kredki, kolorowy papier.
PRZEBIEG:
„Podróż po mapie”
prowadząca opowiada utwór S. Grabowskiego, M. Nejmana z wykorzystaniem mapy i sylwet. Nauczycielki zastanawiają się i wypisują na kartce jakie pytania mogłyby zadać dzieciom odnośnie tego opowiadania. Oto wypracowane przykładowe pytania wypisane w kolejności ważności.
kto występuje w opowiadaniu,
o czym rozmawiała mapa z chłopcem,
co znaczą różne kolory na mapie,
co oznaczają niebieskie wstążki na mapie
Jakimi środkami transportu latał chłopiec
Co zrobić by w naszym kraju i na naszym najbliższym podwórku było czysto
W tym miejscu pokazujemy dzieciom wyrazy do globalnego czytania „Mapa Polski”.
„Nasza mapa”
Zabawa dydaktyczna. Dopasowanie widokówek z różnych regionów Polski do kolorów na mapie. Prowadząca umieszcza obok kolorowej mapy Polski jej kontur. Nauczycielki podzieliły się na 3-4 zespoły. Każdy zespół otrzymuje tackę, na której są widokówki z różnych regionów Polski. Zadaniem jest posegregować widokówki w zależności od regionów z których pochodzą i umieścić je na mapie konturowej w odpowiednim miejscu.
Problemy dla uczestników:
Nauczycielki mają za zadanie zastanowić się czym kierowałyby się dzieci przy podziale widokówek, po czym dzieci będą rozpoznawać widokówki
kolorem, bowiem z opowiadania wiedzą, że kolorem górskim jest czerwony, kolorem nizinnym jest zielony a wyżynnym żółty
Szukanie widokówek z innych regionów Polski, segregowanie ich i umieszczanie na mapie konturowej na tej samej zasadzie.
„Wędrówki latawcem po Polsce”
Zabawa ruchowa przy muzyce.
Poruszanie się swobodnie po całej sali przy dźwiękach skocznej melodii. Na przerwę w muzyce, zatrzymujemy się i naśladujemy, to co robi się w różnych regionach Polski zgodnie z sugestią
nad jeziorem - łowienie ryb, wiosłowanie, pływanie;
w górach - wspinanie się;
na drogach nizinnych - jazda na rowerze;
w lesie - zbieranie jagód;
nad morzem, na plaży - gra w piłkę, opalanie.
„Mapa”
Prowadząca rozdaje pocięte na części obrazki; biały kontur mapy Polski oraz kartkę kolorowego papieru. Zadaniem uczestniczek jest złożenie rozciętych obrazków w całość. Po wykonaniu zadania przyklejamy mapę na kolorową kartkę papieru i możemy wg wzoru pokolorować jak najpiękniej umiemy.
Zakończenie
Prowadząca rozdaje buźki, które nie mają narysowanych ust. Zadaniem uczestników jest dorysowanie minki sugerującej jak nam się podobały zajęcia.