SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
KIBIC NA SZÓSTKĘ !
Temat: Gdy fair play gramy, to już wygrywamy!
Cele lekcji: Postawa zgodna z zasadami kulturalnego kibicowania i fair play. Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna.
Klasy: I - III
Czas: 45'
Metody: zabawowa - klasyczna, bezpośredniej celowości ruchu, zadaniowa - ścisła
Formy: zespołowa, pokaz i objaśnienie
Przybory i przyrządy: piłki nożne, pachołki, piłki lekarskie, szarfy, magnetofon, rzutnik, instrumenty, transparenty
Zadania szczegółowe w zakresie:
postaw - uczeń:
jest aktywny i zaangażowany w zajęcia,
przestrzega ustalonych zasad i reguł gry, podporządkowuje się decyzjom sędziego,
współdziała w zespole,
jest kulturalny i koleżeński,
wie, jak należy zachować się w sytuacjach zwycięstwa i radzi sobie z porażkami w miarę swoich możliwości;
umiejętności - uczeń:
potrafi kulturalnie kibicować,
uczestniczy w sportowych rozgrywkach klasowych, podporządkowując się decyzją sędziego,
potrafi zachować się w sytuacji zwycięstwa i radzić sobie z porażką;
wiadomości - uczeń:
poznaje podstawowe przepisy gry w piłkę nożną,
poznaje czołowe polskie drużyny piłkarskie,
wyjaśnia zasady kulturalnego kibicowania,
wymienia jednego reprezentanta Polski w piłce nożnej;
motoryczność - uczeń:
rozwija szybkości, zwinność poprzez szybkie zmiany pozycji na boisku,
rozwija koordynację ruchową,
wzmacnia siłę mięśni NN w czasie gry;
Tok lekcji |
Treści i opis zadania |
Czas |
Uwagi organizacyjno - metodyczne |
CZĘŚĆ WSTĘPNA Czynności organizacyjno - porządkowe
Zabawa ożywiająca
Zabawa orientacyjno - porządkowa
CZĘŚĆ GŁÓWNA A Ćwiczenia kształtujące z piłkami
CZĘŚĆ GŁÓWNA B
Zadania z piłką
Gry i zabawy z piłkami
Mini gra
CZĘŚĆ KOŃCOWA
Ćwiczenia uspokajające
Czynności organizacyjno - porządkowe |
- Zbiórka i sprawdzenie obecności. - Sprawdzenie gotowości do zajęć. - Podanie tematu lekcji.
Zabawa „Ogonki” z piłkami. Każdy ćwiczący ma piłkę i szarfę wetkniętą z tyłu w spodenki. Celem zabawy jest wykonywać zadania z piłką i jednocześnie starać się zdobyć jak najwięcej szarf. W dalszej części piłkę należy: - kozłować, - trzymać w jednej ręce przed sobą, - podrzucać w biegu
Poznajemy przepisy gry - Każdy uczeń z piłką w ręku stoi na linii środkowej boiska. Nauczyciel wyznacza słowo - piłka i mówi o przepisach gry w piłkę nożną. Gdy wypowie słowo - piłka, uczniowie muszą przebiec na drugą stronę w określony sposób. - podporze przodem, tyłem, tocząc piłkę nogą/ręką.
Każdy uczeń ma piłkę Bieg dookoła sali piłka pod prawą pachą
Omówienie i pokaz przez nauczyciela poszczególnych zabaw Podrzutki w kole - ćwiczący z piłkami w rękach ustawieni w okręgu. Na sygnał nauczyciela każdy z uczniów podrzuca piłkę i stara się złapać piłkę kolegi po lewej stronie. Odmiany: j.w. ale zmiana w prawo, - nauczyciel mówi w która stronę ma nastąpić zmiana, - Jeden z uczniów mówi , w która stronę ma nastąpić zmiana, - zamiast podrzutu - podbicie piłki kolanem/ głową/stopą
Dżungla - uczniowie z piłkami pokonują tor przeszkód (dżungle) wykonują po drodze różne zadania z piłką przy nodze lub w rękach; - slalom miedzy piłkami lekarskimi - piłka prowadzona przy nodze, - bieg i przeskoki obunóż nad piłkami lekarskimi - piłka pod pachą,
GRA SZKOLNA
Pierwszy mecz grają zespoły uczniów starszych, a drugi uczniowie młodsi. Formy kibicowania:
TABELA ROZGRYWEK
DRUŻYNA A DRUŻYNA B
Mecz I Zespół starszych Kibicują młodsi Zespół starszych Kibicują młodsi
Mecz II Zespół młodszych Kibicują starsi Zespół młodszych Kibicują starsi
Zabawa uspokajająca „Minutka”. Uczniowie w leżeniu tyłem starają się „wyczuć” czas i wstają po jednej minucie. Zabawę powtarzamy dwa razy. - Zbiórka w siadzie w rozsypce. - Krótkie omówienie lekcji - ogłoszenie wyników współzawodnictwa, wyłonienie drużyn zwycięskich - -wręczenie medali przez przegrane drużyny, (okrzyki, brawa), wybór sportowców fair play z klas, dokonują uczniowie,wręczenie dyplomów „Kibic na Szóstkę!” wszystkim uczestnikom - nauczyciele prowadzący zajęcia. - Zachęcenie dziewcząt do gry w piłkę nożną i udział w zajęciach SKS |
1'
2'
2'
1 dł. 1 dł. 1 dł.
1 dł. 1 dł. 1 dł. 1 dł.
1 dł. 1 dł. 1 dł.
3'
3'
3'x 4
2'
2' |
Uczniowie ustawieni w szeregu x x x x x x N
Kto zdobędzie najwięcej szarf wygrywa. Swojej szarfy nie można dotykać!
Uczniowie stają na linii środkowej z piłką Nauczyciel omawia podstawowe przepisy gry w piłkę nożną.
Ćwiczenie wykonują uczniowie w ruchu i miejscu. Zachęcam uczniów do prezentowania ćwiczeń według własnych pomysłów Krążenia powinny być dość obszerne Nauczyciel zwraca uwagę na poprawne wykonywanie ćwiczeń
Wdech wykonujemy nosem, a wydech ustami.
Uczniowie stają w okręgu każdy ma piłkę.
Zwracam uwagę na prawidłowe wykonanie zadania.
Dżungla - w formie sztafety wahadłowej. Każdy następny uczeń z rzędu rozpoczyna bieg kiedy otrzyma piłkę od ucznia kończącego zadanie. Zwracam uwagę na prawidłowe wykonanie zadań
Podział klas na 2 drużyny A i B oraz 4 zespoły . Drużyny które nie grają kibicują drużynom grającym. Uczniowie zwolnieni z zajęć mogą pełnić rolę sędziego
W trakcie zabawy włączamy muzykę relaksacyjną
Chwalimy najlepszych zawodników, wręczamy medale oraz dyplomy. Wykrzykiwanie hasła „Na cześć drużyny wygranej hip, hip, hura!! ,hip, hip, hura!!,hip, hip, hura, hura, hura!! ” przy akompaniamencie instrumentów.
|
Działania przygotowujące uczniów klas I - III do lekcji wych. fizycznego „Kibic na Szóstkę!”:
Edukacja społeczna - zapoznanie uczniów z terminami - zasada fair play i kibic na Szóstkę!;
Zajęcia komputerowe - wyszukiwanie informacji na stronach www o polskich drużynach piłkarskich;
Edukacja techniczna - wykonanie instrumentów zagrzewających do gry (grzechotki , trąbki, pompony);
Edukacja muzyczna - ułożenie melodii do wcześniej wybranych haseł klasy;
Zadanie domowe z edukacji polonistycznej (praca w grupach) - Ułóż hasła dla „Kibica na Szóstkę! ” - wybór najciekawszych haseł i wykonanie transparentów na zajęciach kółka plastycznego;
Zadania nauczycieli: przygotowanie prezentacji multimedialnej z hasłami i podkładem muzycznym, projekt i wykonanie dyplomu „Kibic na Szóstkę!”, „Sportowiec fair play„, wykonanie medali z naturalnych materiałów (drewno) dla zwycięskiej drużyny.
Opracowanie: Małgorzata Jenderse, Beata Korecka, Izabela Rożek
Szkoła Podstawowa w Jasieniu
I miejsce w konkursie scenariuszy WF sz.Podstawowa